Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką suszarkę do bielizny kupić?

keri_15 14 Sie 2008 10:57 10808 10
  • #1 14 Sie 2008 10:57
    keri_15
    Poziom 2  

Witam,
    W najbliższym czasie zamierzam kupić suszarkę kondensacyjną do bielizny. Wybór jest tak ogromny, że ciężko się zdecydować, który model wybrać. Chciałabym aby suszarka była nieawaryjna, w miarę energooszczędna, miała czujnik wilgotności, funkcję suszenia tkanin delikatnych i wełny, program skrócony i odświeżanie. Na dzień dzisiejszy najbardziej skłaniam się do kupna suszarki Bosch WTS 86513 BY
    ]Link[/url]http://www.bosch-agd.pl/?5=WTS86513BY&25=7126 - ma wszystkie funkcje na których mi zależy oraz dodatkowo bęben 8kg i opcję suszenia puchu/pierza.
    Poza tym od czterech lat użytkuję zmywarkę i kuchenkę tej firmy i jak na razie pełna satysfakcja.
    Brałam również pod uwagę Electroluxa EDC 77570 W Linkhttp://www.aeg-electrolux.pl/node146.asp?ProdID=15468 - ale nie znam firmy.
    Miele odpadło w przedbiegach, niestety, z racji ceny.
    Bardzo proszę o pomoc w wyborze.
    P.S. I jeszcze pytanie, słyszałam, że suszarki bardzo nagrzewają pomieszczenie w którym stoją, czy to prawda i czy dotyczy to wszystkich modeli?

0 10
  • #3 21 Wrz 2008 19:24
    piokrza
    Poziom 27  

tylko Bosch - mam i sobie chwalę. Wazne jest żeby była Made in Germany. Jeśli chodzi o nagrzewanie to tylko kondensacyjne grzeją powietrze w pomieszczeniu w którym stoją gdyż muszą schładzać parę wodną w kondensatorze. Natomiast wywiewowe wyprowadzają parę na zewn. pom. przez rurę w ścianie. Kondensacyjne są prostsze w obsłudze gdyż nie trzeba w nich ustawiać czasu suszenia jak jest w przypadku wywiewowych a jedynie wybrać odpowiedni pogram. Zużywają za to więcej energi niż wywiewowe przez to że muszą schłodzić i skroplić parę wodną. Wymagają regularnego opróżniania pojemnika z wody (chyba że są podłączone do kanalizacji za pomocą specjalnej rurki) w przeciwieństwie do wywiewowych w których cię to nie interesuje bo para wydostaje się na zewnątrz. Są też nieco głośniejsze (obieg schładzający kondensator - dodatkowy silnik/wentylator) no i droższe. Mają jednak elektroniczny pogramator, czujnik wilgotności zapobiegający niedosuszeniu lub przesuszeniu ubrań. Oprócz tego kondensacyjne są "przyjaźniejsze" dla alergików gdyż powietrze którym suszą jest w obiegu zamkniętym w przeciwieństwie do wywiewowych w których powietrze do suszenia pobierane jest z pomieszczenia często przez podstawę suszarki a wraz z nim kurz dlatego pom. to trzeba często sprzątać. Wywiewowa nie ma czujnika wilgotności i czas suszenia trzeba wybrać na oko zgodnie z instrukcją obsługi (na podstawie stosunku wagi wsadu do prędkości odwirowania podawany jest przybliżony czas suszenia w instr. obsługi do suszarek wywiewowych) tak jak w kuchenkach mikrofalowych sterowanych mechanicznie czas rozmraż./odgrz./gotowania ustawia sie ręcznie. Moja suszarka jest wywiewowa. Ma dwa ustawienia temp. co bardzo przydaje się przy suszeniu różnych rodzajów tkanin np. delikatne lub bawełna. Poza tym dłuższe suszenie w niskiej temp. jest tańsze niż krótkie suszenie w wyższej temp. tego samego wsadu - wiem to z doświadczenia. ale się rozpisałem;P mam nadzieją że choć trochę pomogłem ci w wyborze suszarki.

1
  • #4 21 Wrz 2008 22:16
    darajavahus
    Poziom 12  

Problem w tym, gdzie taką kupić skoro produkcja w Polsce ?

-1
  • #5 16 Gru 2008 12:46
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Mam pytanie dotyczące Bosch WTS86513BY Czy ktoś wie jakie są temperatury na poszczególnych programach? Które programy są na czas, a które na czujnik wilgotności? Co zmienia ustawienie obrotów wirowania? O ile stopni dla każdego programu zmniejsza temperaturę górny przycisk po lewej stronie?

-1
  • #6 20 Gru 2009 01:38
    pasazernagape
    Poziom 10  

Witam,

posiadam pralkę do kompletu brakuje mi suszarki. Zastanawiam się nad produktami BSH ale strona bosch-agd.pl nie jest czytelna w wyszukiwaniu różnic pomiędzy suszarkami. Są modele WTE i WTS ii jedyne co wiem że jak wskazuje ceneo suszarki WTS są droższe.
    Może niekoniecznie Bosch który co prawda komponowałby się stylistycznie z pralką z serii WAS, no ale może inne firmy są lepsze :-)

Pozdrawiam

0
  • #7 20 Gru 2009 13:18
    TomekCarlos
    Poziom 26  

Jeśli ma to być naprawdę oszczędna suszarka to polecam suszarkę z pompą ciepła Bosch z serii WTW np: WTW 86590.

0
  • #9 20 Gru 2009 23:19
    pasazernagape
    Poziom 10  

tomek carlos, dziękuję za informację ale z po wpisani do google suszarki WTW wyskoczyła strona allegro z informacją że są niby tylko na specjalne zamówienie.... Kolejne linki to strony niemieckie i z nich, a także ze strony bosch.de wynika że jest to produkt na rynek niemiecki.

Ze Szczecina do Mediamarktu w Schwedt mam 40 km i chyba pojadę zobaczyć. Tylko muszę przeczytać gwarancję w sklepie czy jest ważna w UE czy tylko w Niemczech.

Ceneo.pl pokazuje tylko 4 suszarki w klasie energetycznej A.

0
  • #10 21 Gru 2009 09:34
    ~wac
    Poziom 20  

Ja mam suszarke kondensacyjną Whirlpool i jestem bardzo zadowolony. Wystarczająca ilość programów.Używam ją cały rok.Nie jest tak bardzo energochłonna pod warunkiem ,że pranie bedzie odwirowane na min. 1200 obr. Używam ją minimum 7 razy w tygodniu.Ma 6 kg pojemność ,a pralke mam na 8 kg.Mimo tego wysusza 8 kg samych ręczników odwirowanych na 1400 obr. w ok 70 min. więc chyba szybko.Moja nie jest nowa ma 6 lat.Dzisiaj napewno są jeszcze oszczędniejsze i lepsze

Pozdrawiam

0
  • #11 21 Gru 2009 20:00
    zwykły człek
    Poziom 20  

A ja bym wziął SKFD-8731 lub jeszcze lepiej SKFD-831 (suszarke z funkcją prasowania). Świetna cena, 8 kg załadunku, 120L bęben, klasa B. Jasne, że nie tak jak te z pompa ciepła w A, ale za te pieniądze uważam, że to najlepszy wybór. Na francuskich stronach z testami konsumenckimi jest niźle opisana i ma dobre recenzje tylko nazywa się Brandt.

1