Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RS485, dwa komputery PC odizolowane od siebie

20 Gru 2009 03:31 1512 1
 • Poziom 27  
  Mam do rozpatrzenia następują przypadek. Są dwa urządzenia (możemy się umówić że to są komputery PC) które mają zasilacze impulsowe z filtrem pojemnościowym. W najgorszym wypadku masy obu obudów są zupełnie inne od siebie i zupełnie inne od uziemienia. Teraz pozostaje pytanko, czy jeśli zepnę te dwa komputery przy pomocy konwerterów rs232<->rs485, magistrala full-duplex, to mogę się spodziewać dużych kłopotów? Dla bezpieczeństwa przewiduję też podłączenie masy między tymi urządzeniami, ale nie wiem czy zwykła skrętka wystarczy do przepływu prądu różnicowego (pomiędzy "masami").
  Zdaje sobie sprawę że bardzo jest wskazana optoizolacja chociaż w jednym konwerterze. Planowałem użyć gotowych układów MAX1480/90 ale niestety koszta wymagają cięć, w ostateczności mógłbym użyć układów MAX3157, ale czy izolacja z ograniczeniem do różnicy potencjałów +/-50V wystarczy w przypadku urządzeń gdzie masa może pływać w zakresie prawie do 230V?
  Potrzebuje porady praktyka, czy rozwiązanie ze zwykłymi interfejsami np na MAX485/7 wraz z połączeniem wyrównawczym masy sprawdza się w takich aplikacjach?
 • Poziom 30  
  Wszystkie zasilacze impulsowe mają filtr pojemnościowy, ważniejsze jest jak jest "robiona" masa pozorna.Z reguły z masy idą 2 kondensatory jeden do fazy L drugi do neutralnego N i teoretycznie z dzielnika mamy 110V~. Jest to zauważalne, a nawet odczuwalne w przypadku laptopów zasialnych z zasilacza 2 bolce "bez uziemienia", jak dotknie się jakiegoś metalowego elementu, a akurat ma się dobre połaczenie z ziemią (nogi na kaloryferze).
  Prąd max, jaki może popłynąć jest niewielki (kondensatory zwykle mają po kilka, kilkanaście nF). Gorzej jeżeli komputery zasilane są z różnych faz, wtedy faktycznie teoretycznie różnica pot4ncjałów mierzona miernikiem o dużej rezystancji wewnętrzej >10Mohm może dochodzić do 230V.
  Połączenie wyrównawcze między masami linką o rezystancji mniejszej niż 1 ohm zmniejsza tą różnicę do kilku mW. To już nie ma wpływu na transmisję 485. No ale jeżeli komputery są od siebie daleko, to przekrój robi się coraz grubszy. Może wtedy spróbować podłaczyć masę do lokalnego uziemienia, drugi również, dodatkowo połączyć linką i sprawdzić różnicę potencjałów (do pomiaru można wykorzystać przewody do transmisji, jako przedłużenie jednego przewodu). Jest to tańsze rozwiązanie i wszystko może się rozsypać, jeżeli w okolicy drugiego komputera ktoś podłączy regulowaną tyrystorowo spawarkę, a nawet zwykły ściemniacz bez filtru (np. 5żarówek po 100 W). Dlatego lepszym rozwiazaniem jest z jednej strony TTL przepuścić przez 2 transoptory i po problemie. Jako nadajnik i odbiornik można wykorzystać odporne na wysokie napięcie SN-y