Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester baterii Li-Ion o wysokiej pojemności

20 Gru 2009 11:23 2674 2
  • Poziom 9  
    Witajcie

Kolega mi ostatnio opowiadał o testerze w bateriach do laptopa dell - po wciśnięciu MS pokazywał stopień naładowanie, sygnalizowane to było 4 diodami (100% wszystkie, 50% 3, 30% 2 i 15% 1)
    Czy jest możliwość zbudowania takiego układu dla moich baterii od podstaw? Rozumiem, że musi on być specjalnie dopasowany do baterii!

W moim przypadku byłby 2 takie układy:
    1. Do testowania akumulatora 7.4V 4000mA
    2. Do testowania Li-Lion 18650 3.4V 2500mA

Czy jest możliwość zbudowania takiego układu z części dostępnych w Polsce?
    Jakie może mieć wymiary?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Oczywiście że tak, to tylko dwa układy scalone, kilkanaście rezystorów i kondensatorów no i diody led oczywiście. Zapoznaj się z aplikacja układu bq2085 i bq29330. Pracują w komplecie.
  • Poziom 9  
    Drążąc głębiej temat to znalazłem na datasheetach Texas Instruments opis takiego właśnie układu jaki jest w takich bateriach Della. Z tego co widzę to całkiem prosty tylko... Właśnie jesteśmy w Polsce i są problemy z zamówieniami sampli do naszego kraju z TI. Na razie czekam na akceptacje.
    Zamówiłem następujące elementy:

Układ 1
    bq2085
    bq29330
    Układ do tego wygląda tak:

Układ 2
    BQ26500- Complete Battery Fuel Gauge for One and Two Cell Li-Ion Applications
    Układ do tego:

Układ 3
    BQ27000- Single-Cell Li-Ion and Li-Pol Battery Gas Gauge IC
    Układ do tego:

Teraz tylko zostaje mi oczekiwać na pomyśle rozpatrzenie mojego zamówienia...

Mam jeszcze pytania do elementów na schematach:
    1. Czy są dostępne takie tranzystory w Polsce jak na 1 schemacie (Charge/Discharge Power Fets)
    2. Co to za układy podpisane "Protection Controller" w 2 i 3 schemacie?
    3. Czy ktoś pomoże mi w ich zaprogramowaniu?
    4. Jak uzyskać z takiego układu wskazanie aktualnego stanu baterii, jakich wskaźników użyć(diody led małej mocy?) zależy mi na małym poborze prądu!