Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn estradowych -2xcelestion TF1225 i stx D800Ti

misturek 20 Gru 2009 12:25 9166 32
  • #1 20 Gru 2009 12:25
    misturek
    Poziom 15  

Witam,
    niedawno narodził mi się pomysł w głowie o budowie kolumn estradowych.
    Po przeczytaniu kilku artykułów wybór padł na celestiony TF 1225 i stx'y D800Ti.
    Chwile później powstał projekt kolumn w 3d:
    Obudowa będzie z br o średnicy 9cm lecz nie wiem jakie długie zastosować więc kupie dłuższe i będę ucinał po 0.5cm do puki nie uzyskam pożądanego efektu.
    Do stx'a D800Ti zastosuje horn H-386-130.
    Jeżeli chodzi o zwrotnice, to stwierdziłem po rozmowie z posiadaczek podobnych kolumn że lepiej będą grały całym pasmem.
    A na wysokie dam zwrotnice 12/18dB, cięcie 1,6kHz z zabezpieczeniem.
    O to i wymiary:
    Obudowa będzie miała litraż wewnętrzny równy 124l i będzie wykonana z mdf'u o grubości 2cm i wzmacniana od środka.
    Wygłuszona będzie tylko tylnia ścianka gąbką tapicerską o grubości ok. 3cm.
    Kolumny będzie wspierał bas o średnicy głośnika 45cm i o mocy 250W(RMS) jeżeli basu będzie brakować po prostu dorobi się drugiego.
    Kolumny będą napędzane przez wzmacniacz onkyo A-SV610PRO. Jest taki a nie inny ponieważ brakuje mi funduszy. Wiem że jest on za słaby lecz nie mam innego wyjscia.
    Z kolei bass będzie grał za pomocą HOLTON'a 200.
    Koszt budowy kolumn oszacowałem wstępnie na 1700zł.
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 20 Gru 2009 12:41
    daxsior
    Poziom 19  

Witaj !

BR nie rób za długich, coś ok 5cm, basu i tak dużo nie uzyskasz. A skoro mówisz, że posiadasz suba to niech grają wyższym basem. Najlepiej zrób symulację w WinISO. I strojenie coś w okolicach 60Hz.

Pozdrawiam !

0
  • #3 20 Gru 2009 13:39
    Skipior
    Poziom 20  

Cały projekt mija się z celem. Chcesz to wspierać subem to po co robisz takie wielkie paki??

Zrób kompakt w okolicach 85-90 litrów, dostrój na około 55-60Hz, obudowy wykonaj trapezoidalne jak na projekcie z kątem pochylenia ścian bocznych minimum 10* i tyle.

Dolnym pasmem zajmą się suby.

1
  • #4 20 Gru 2009 13:58
    misturek
    Poziom 15  

Drobna pomyłka w obliczeniach pojemności.
    Zamiast 124l jest 105l pojemności wewnętrznej , nie uwzględniłem wpuszczenia przedniej ścianki o te 2 cm. ;)

0
  • #5 20 Gru 2009 17:16
    daxsior
    Poziom 19  

105L będzie optymalną obudową do tych głośników. Coś mi się wydaję, że ten 250w sub, jest oparty na HW1800. Do tych nadstawek będzie on chyba za słaby.

0
  • #6 20 Gru 2009 17:37
    misturek
    Poziom 15  

Sprawdziłem HW1800. Ma on 250 max a w rms 125. Mój bass jest dwa razy mocniejszy :P

2
  • #8 20 Gru 2009 20:20
    misturek
    Poziom 15  

Obudowa jest zrobiona tak że głośnika nie widać...
    Ten bass na razie nie jest mój , jak będę robił otwory pod uchwyty to się dowiem co to dokładnie jest...
    Bo co w niej siedzi to nikt nie pamięta.

0
  • #9 20 Gru 2009 22:26
    marian133
    Poziom 38  

Ale ja nie pytam o głośnik tylko o całą paczkę. Skoro nie wiesz co tam siedzi za głośnik to z pewnością jest to coś taniego,więc sory,ale zapomnij że dogoni te kolumny na celestionach.

Po drugie,już Ci pisałem że domowy wzmacniacz nie poradzi sobie z tymi kolumnami,prędzej kupił bym do nich normalną końcówkę niż pakował kasę w suby.

0
  • #10 21 Gru 2009 09:25
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Jeżeli chodzi o zwrotnice, to stwierdziłem po rozmowie z posiadaczek podobnych kolumn że lepiej będą grały całym pasmem.
    A na wysokie dam zwrotnice 12/18dB, cięcie 1,6kHz z zabezpieczeniem.

I nikt nie zauważył tej pomyłki? TF na osi grają sporo wyżej niż 1,6 khz! Więc puszczanie ich całym pasmem spowoduje totalną "kaszanę" brzmieniową.
    To miałoby sens tylko jakbyś łączył z tweeterem typu np. Tonsil GDWT 12-19/150 lub innym, który gra od 4,5 khz. Bo nie byłoby czego ucinać, w tym wypadku jest, celestiony trzeba uciąć w punkcie zbliżonym do tego od którego będą grać wysokotonowce!

Cytat:
    Kolumny będą napędzane przez wzmacniacz onkyo A-SV610PRO. Jest taki anie inny ponieważ brakuje mi funduszy. Wiem że jest on za słaby lecz nie mam innego wyjscia.

Chcesz wpakować 1700 zł w kolumny i tłumaczysz się że nie masz kasy na wzmacniacz?
    to lepiej kup tańsze głośniki i do nich końcówkę estradową, będzie to dużo lepiej grało niż te kolumny pod wzmacniaczem onkyo.

Nie lepiej zbudować kolumny z jednym celestionem a nie dwoma? Koszt ci wtedy spada o dobre kilkaset złotych. Możesz też sprzedać to onkyo. Za uzyskane fundusze możesz kupić używaną końcówkę.

W obecnej sytuacji, to sprawa wygląda tak: nie wykorzystasz mocy kolumn, a onkyo używane do imprez szybko padnie. Nie sugeruj się mocą podaną w instrukcji - to jest wzmacniacz domowy i nie jest przystosowany do długotrwałego głośnego grania.

0
  • #11 21 Gru 2009 16:23
    daxsior
    Poziom 19  

SzokalML napisał:

I nikt nie zauważył tej pomyłki? TF na osi grają sporo wyżej niż 1,6 khz! Więc puszczanie ich całym pasmem spowoduje totalną "kaszanę" brzmieniową.
    To miałoby sens tylko jakbyś łączył z tweeterem typu np. Tonsil GDWT 12-19/150 lub innym, który gra od 4,5 khz. Bo nie byłoby czego ucinać, w tym wypadku jest, celestiony trzeba uciąć w punkcie zbliżonym do tego od którego będą grać wysokotonowce!

Mam owe TF 1225, ciąłem je do 1,8 kHz przez zwrotnicę pasywną. A driver (D800i) 1,6 kHz też pasywną zwrotnicą. Efekt ? Grało w miarę ok. Ale spróbowałem puścić TF całym pasmem, okazało się że gra lepiej niż przez zwrotnicę. (Zrobiłem to na odsłuch, nie posiadam żadnych przyrządów pomiarowych). Dużo bardziej opłacało by się ciąć je aktywnie, wtedy dźwięk był by zapewne lepszy niż przez puszczanie tych głośników przez zwrotnicę pasywną czy puszczanie całym pasmem TF.

0
  • #12 21 Gru 2009 21:50
    misturek
    Poziom 15  

witam,
    postanowiłem posłuchać was w sprawie wzmacniacza.
    Poczytałem trochę i stwierdziłem że kupie sobie stare polskie wzmacniacze przeznaczone na estrade.
    Wyczytałem że lepiej kupić dwa słabsze i połączyć je w szereg niz jeden mocny gdyż jak jeden się spali to mamy mniejszą moc ale zagramy dalej i cała impreza nie bedzie skazana na porażkę.
    Co do zwrotnic to jeszcze nie wiem dokładnie jak zrobię.
    kolega daxsior mówi że dobrze grają bez a inni że zwrotnice muszą być...
    Nad tym musze jeszcze się dokształcić , poczytać i zdecydować.
    Pozdrawiam

0
  • #13 21 Gru 2009 22:00
    daxsior
    Poziom 19  

Hmm... A o jakich wzmacniaczach mowa ? Eltron 30, 60, 100u ? No w pewnym sensie też wybór, ale nikt raczej nie kupuję końcówki mocy, by ta padła na pierwszej czy którejś z rzędu imprezie. Dlatego (przeważnie) też kupuję się końcówki z zapasem mocy, by te nie musiały grać na 100% swych możliwości. Też budowa końcówek mocy jest przystosowana do ciągłej pracy bez uszczerbku przez lata :)

0
  • #14 21 Gru 2009 22:05
    misturek
    Poziom 15  

A mianowicie:
    Elektronika w400
    Eltron 100u, 100, 100p
    Forte 201
    Wiadomo przezorny zawsze ubezpieczony :)
    Na razie na all nic nie ma ciekawego więc poczekam...

0
  • #15 21 Gru 2009 23:43
    marian133
    Poziom 38  

misturek napisał:

Poczytałem trochę i stwierdziłem że kupie sobie stare polskie wzmacniacze przeznaczone na estrade.
    Wyczytałem że lepiej kupić dwa słabsze i połączyć je w szereg niz jeden mocny gdyż jak jeden się spali to mamy mniejszą moc ale zagramy dalej i cała impreza nie bedzie skazana na porażkę.

Żarty sobie robisz? gdzie Ty to wszystko "wyczytujesz" ? Kup porządną końcówkę a nie szmelc który po imprezie padnie,lub w trakcie. Pamiętaj że biedny zawsze kupuje dwa razy.

0
  • #16 21 Gru 2009 23:52
    misturek
    Poziom 15  

marian133 napisał:

Żarty sobie robisz? gdzie Ty to wszystko "wyczytujesz" ? Kup porządną końcówkę a nie szmelc który po imprezie padnie,lub w trakcie. Pamiętaj że biedny zawsze kupuje dwa razy.

Wyczytuje to na forach...
    W takim razie co proponujecie w rozsądnej cenie?

0
  • #17 21 Gru 2009 23:55
    marian133
    Poziom 38  

http://www.westmusic.pl/index.php?p27,dap-audio-palladium-vintage-p-2000

Widać że podrożały,na allegro taki można było dostać za 1200zł,i to nowy.

Proszę: http://www.allegro.pl/.html

Regulamin p.10.11
    (dj-MatyAS)

0
  • #18 22 Gru 2009 00:05
    misturek
    Poziom 15  

a coś tańszego lecz normalnego?
    Wiem że dobrze chcesz ale to jest za drogie , musiałbym drugie tyle co na kolumny wydać...
    Oczywiście wiem że tańsze = gorsze...
    Dlatego na początek chciałem kupić coś markowego i w miare taniego.

0
  • #20 22 Gru 2009 00:40
    misturek
    Poziom 15  

Na kolumny jestem jeszcze w stanie uzbierać.
    Na początek nie potrzebuje aby grać profesjonalnego sprzętu.
    Wystarczy mi dobry, który działa i pogra ze mną kilka imprez abym w końcu uzbierał na coś porządnego jak np DAP AUDIO Palladium Vintage P-2000.

A co do głośników , to jak je podłącze równolegle to uzyskam ok. 300W. przy 8 ohmach. Więc czy jest sens pakowania kasy w 750 W wzmacniacz?

0
  • #21 22 Gru 2009 08:30
    toma2005
    Poziom 16  

misturek napisał:
    A co do głośników , to jak je podłącze równolegle to uzyskam ok. 300W. przy 8 ohmach.

Tak się nie liczy mocy kolumny dwudrożnej. W niskotonowca możesz wpakować to co on ma napisane (teoretycznie) a na wysokotonowca pójdzie niewielki procent mocy uzależniony od konstrukcji zwrotnicy (podział tłumienie) i impedancji głośnika. Zauważ, że łącząc głośniki w kolumnie 2D midbas i driver oba po 8ohm otrzymujesz kolumnę o impedancji wypadkowej ok 8ohm, nie 4, jest tak z powodu opisanego powyżej. 4 ohm miałbyś łącząc głośniki bez jakichkolwiek filtrów ale to jest równoznaczne ze stopieniem wysokotonowca.

Jeżeli chodzi o wzmacniacz to szukaj niezawodnych Elmuzów. Bardzo dobry wybór za przyzwoite pieniądze. Obecnie na aukcjach jest jeden 300W ale przy 4ohm, twój musi mieć tę moc przy 8ohm.

0
  • #22 22 Gru 2009 11:18
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 28 Sty 2010 21:40
    misturek
    Poziom 15  

Witam,

Problem jest z narożnikami...
    Narożniki są na rogi które mają kąty proste.
    Jak widać na obrazku , kolumna jest w kształcie trapezu i narożnik nie pasuje na przód.
    Jest na to jakiś sposób?
    Narożniki są metalowe.

0
  • #25 28 Sty 2010 23:19
    neronwroclaw
    Poziom 12  

Radzę kupić sprawdzony sprzęt nawet używany np. ADS a nie kupę ... wirtualnych 10% watów.

0
  • #26 26 Lut 2010 22:19
    opozot
    Poziom 9  

Kupiłem jakiś czas temu, na alledrogo, używaną końcówkę mocy Elmuz Końskie 2258D (stary model) 2x250/ 8 Ohm za 500zł, plus koszt wysyłki. Chwalę sobie. Warto sprawdzać od czasu do czasu, czy nie pojawił się jakiś Elmuz na w/w serwisie.

pozdrawiam

0
  • #27 27 Lut 2010 11:18
    Greg1702
    Poziom 20  

misturek napisał:
    Sprawdziłem HW1800. Ma on 250 max a w rms 125. Mój bass jest dwa razy mocniejszy :P

Hw 1800 to porażka. On się do suba nie nadaje. Głośnik pukadełko i mruczydło. Ja widzę go tylko w piecach gitarowych. Już wolę dołożyć trochę kasy i kupić lepszy głośnik.

0
  • #28 27 Lut 2010 11:51
    celestionrt1525
    Poziom 1  

Jaką zwrotnice będziesz budował? Sam robię paki ale 1xtr1525 +d800

0
  • #29 27 Lut 2010 14:24
    SzokalML
    Poziom 36  

W piecach gitarowych? nie ma takiej opcji. za mała moc na bas, a do gitary nie ma w ogóle średnich tonów. Głośnik tylko do domowego suba...

0
  • #30 05 Mar 2010 23:57
    Greg1702
    Poziom 20  

Chodziło mi o piece do gitary basowej.

0