Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VENTURER PVS21177 - zasilacz nie startuje

11111olo 20 Gru 2009 13:47 4116 22
  • #1 20 Gru 2009 13:47
    11111olo
    Poziom 43  

Witam
    Wczoraj monitor się wyłączył. Po ponownym włączeniu działał z 2 sekundy. W środku nie znalazłem żadnego widocznego uszkodzenia poza zimnymi lutami na cewkach od wtórnej strony. Po usunięciu zimnych lutów dioda LED miga w odstępach ok. 1s. Po odsłuchu stwierdziłem problem w zasilaczu czyli brak startowania przetwornicy. Po odłączeniu wszystkiego od zasilacza dalej zasilacz się identycznie zachowuje. Pracuje on na LD7575. Sprawdziłem wszystkie części dookoła i są ok. Czy wymiana tego układu pomoże?

0 22
  • #2 20 Gru 2009 15:28
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

Witam. Najpierw sprawdzic czy zasilacz jest 'niezalezny' tzn czy startuje bez zalaczania z procesora MCU (power on)-. Najczessza usterka jest brak filtracji z kondensatorow i wzmacniacz bledu zamyka napiecia wyjsciowe przez transoptor. Ale to zakladam juz ze sprawdzales. Czy transoptor sprawny? Sprawdz wszystkie diody i stabilizatory. Sprawdz MOSFETy. Jakie napiecia sa na wyjsciu tego zasilacza? Uszkodzenie wyglada na 'zamykanie sie' oscylatora IC wskutek jakiegos bledu na wyjsciu (czasami przeciazenia) ale ty pisales ze odlaczyles wszystko od niego-wiec to raczej nie to.

0
  • #3 20 Gru 2009 15:30
    11111olo
    Poziom 43  

Nie sprawdzałem transoptora. A power on następuje po podaniu na inną linię odpowiedniego napięcia a jak monitor jest w stand by to ciągle zasilacz daje +12V ( ale tu ciągle przerywa). Jak sprawdzić czy transoptor działa?

0
  • #4 20 Gru 2009 15:48
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

Najpierw sprawdzilbym czy masz wszystkie napiecia na ukladzie scalonym (oscylatorze) Czasami uklad nie dostaje napiec z ukladu startowania i nie wydaje impulsow wyjsciowych. Transoptor najprosciej sprawdzic podobnie jak diode i tranzystor miernikiem uniwersalnym. Uklad IC rzadko sie uszkadza. Kondy nie wygladaja na wybrzuszone?

0
  • Pomocny post
    #6 20 Gru 2009 16:04
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

A w drugim kierunku? Wylutuj i sprawdz osobno.

0
  • Pomocny post
    #8 20 Gru 2009 16:12
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

Dobry transoptor nie moze pokazac dwoch odczytow po stronie emiter-kolektor i po srtonie diody na zakresie /razy 10 ohm/- twoj wyglada na dobry wiec.

0
  • Pomocny post
    #10 20 Gru 2009 16:16
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

MOSFETy i wszystkie diody zenera i zwykle diody. Sprawdzales napiecia zasilajace ten uklad scalony?

0
  • #11 20 Gru 2009 16:26
    11111olo
    Poziom 43  

Napięcie na nóżce 6 VCC waha się od 11,8 do 13,8. Sprawdziłem wszystkie diody i są sprawne. MOSFETa nie sprawdziłem ale słychać cykliczne załączanie go ( trafo pyka ;) )

0
  • #12 20 Gru 2009 16:45
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

Czy mozesz moze zapodac schemat tego ustrojstwa lub zdjecie? Czy jest tam w obwodzie jakis przekaznik? (pykanie to raczej przekaznik). Wyglada na zimne luty na rezystorach zalaczajacych tego scalaka

Dodano po 5 [minuty]:

Co masz na nodze 5 (out)?. Czy dysponujesz oscyloskopem aby stwierdzic czy na wyjsciu jes czysty przebieg prostokatny?-ale to pozniej najpierw trzeba dojsc dlaczego to VCC ci sie waha. W tym ukladzie start-up zazwyczaj stanowi wysokie napiecie bezposrednio z kondensatora filtru, a te VCC podawane jest chyba z jakiegos innego stabilizatora ( i w nim pewnie tkwi uszkodzenie)

0
  • #13 20 Gru 2009 16:51
    11111olo
    Poziom 43  

Schematu niestety nie mam.

VENTURER PVS21177 - zasilacz nie startuje VENTURER PVS21177 - zasilacz nie startuje

EDIT

W karcie katalogowej widać że przetwornica jest zasilana z osobnego uzwojenia z trafa. Więc skoro jest napięcie na VCC to MOSFET musi działać.
    Skoki napięcia zasilania powstają wskutek chwilowego działania przetwornicy - tak jakby chciała się włączyć ale coś nie gra i się wyłącza , i tak w kółko.

0
  • #14 20 Gru 2009 18:14
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

Musisz wiec dojsc do tego jakie elementy uszkodzily sie w obwodzie zasilania tego ukladu, napewno jest tam jeszcze jakis stabilizator scalony (na odwrocie plyty widac 4 ukl scalone), ktory podaje te zasilanie 12V

0
  • #15 20 Gru 2009 18:18
    11111olo
    Poziom 43  

To jest trochę inaczej. U1 to LD7575. Pracuje on w podobnej konfiguracji jak w karcie katalogowej. Dalej jest trafo i kondensatory i tam jest napięcie +12V. Stamtąd przez cewkę i bezpiecznik SMD są zasilane inwertery do świetlówek.
    Nie ma tu innego stabilizatora.

0
  • #16 20 Gru 2009 19:05
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

A jak sie ma napiecie na zalaczanie scalaka (HV) czy jest stabilne? Sprobuj profilaktycznie podmienic kondensatory (choc wygladaja ok). Ciezko jest naprawic to bez schematu ale jesli scalak dostaje 'plywajace' napiecie zasilania' trzeba dojsc do tego skad takowe dochodzi, czyli obwod zasilania VCC (nawet gdy nie ma tam zadnego stabilizatora i napiecie dochodzi z tej samej plyty)po prostu sprawdz ten obwod...

0
  • #18 21 Gru 2009 02:03
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

Wlasnie ogladalem schemat przewornicy podobnego monitora. Napiecie VCC, ktore sie waha u ciebie jest zasilane z osobnego uzwojenia transformatora. Jest tam jeda diodna bodajze, rezystor, kondensator, itp. Jezeli elementy te beda dobre, wina moze byc zwarcie miedyzwojowe transformatora. Nie ma sensu bawic sie wymiane innych elementow.

0
  • #19 08 Sty 2010 20:03
    11111olo
    Poziom 43  

31 Gru 2009 19:48
    Dziś przyszedł LD7575. Wymieniłem go, podłączyłem zasilacz do monitora i dalej to samo miganie diody LED. Pomyślałem że to jednak zwarcie trafka. Jednak zależy mi na tym monitorze, przylutowałem kable i podłączyłem je do +12V zasilacza AT. O dziwo LED się zaświeciła. Ucieszony nacisnąłem POWER a LED zgasła (tak się działo normalnie) ale obraz się nie pokazał. Wiedziałem że coś jest nie tak z inwerterem. Sprawdziłem jeszcze raz bezpiecznik SMD i omomierz pokazał 0,9Ω czyli sprawny. Wylutowałem go i sprawdziłem jeszcze raz i się okazało że ma przerwę. Nie wiem co mnie skłoniło żeby podłączyć monitor na oryginalnym zasilaczu, który po włączeniu ( i odlutowaniu bezpiecznika ) zadziałał! Okazuje się że LD7575 był uszkodzony.
    Przylutowałem oprawkę na bezpiecznik i włożyłem zwykły. Led dalej migała - na zasilaczu AT nic się nie pokazało bo zadziałało zabezpieczenie przeciwzwarciowe (bez bezpiecznika monitor startuje normalnie tylko nie ma podświetlania). Wybadałem sprawę bardziej odlutowując pewne zworki i doszedłem że jeden ze scalaczków SMD ( dwa z trzech) powoduje zwarcie. Na chybił trafił odlutowałem ten bliżej trafka HV i to był strzał w dziesiątkę - zwarcia nie było. Tak próbowałem włączyć monitor. Pokazał się obraz który po 3 s znika, co jest oczywiste. Zwarcie nastąpiło w STM6390A ( dwa tranzystory mosfet ).
    Już układ zamówiłem. Jak przyjdzie dam znać czy udało mi się go naprawić całkowicie.

* EDIT *

Dziś przyszedł mi STM6930A. Po wymianie monitor działa jednak na początku kable od świetlówek ze strony co ten układ scalony odpowiada zaczęły się dymić :/ Wykręciłem matryce i je rozdzieliłem i przestały. Co ciekawe pojedyncze podłączanie wtyczek świetlówek nie powoduje tego. Mimo poprawnej pracy wyraźnie słychać syczenie tych świetlówek - co było zresztą przed uszkodzeniem.
    Teraz nie wiem czy używać tak monitora i się modlić żeby się nie zepsuł czy wymienić świetlówkę?
    Co jest powodem tego syczenia świetlówki?

0
  • Pomocny post
    #20 08 Sty 2010 23:26
    arko71
    Poziom 25  

Masz zimny lut na świetlówce, albo przebicie na kablu ją zasilającym. Praca na takim monitorze "zaowocuje" kolejnym padnięciem inwertera...

Bez rozbierania matrycy raczej sie nie obejdzie.

0
  • #22 09 Sty 2010 14:22
    arko71
    Poziom 25  

Jeżeli faktycznie syczy z matrycy i to jest przyczyną to będzie OK.

0
  • #23 09 Sty 2010 15:01
    11111olo
    Poziom 43  

Wymontowałem świetlówki i ta sycząca była pęknięta :/
    Nie chciałem czekać znowu tydzień na jakieś z allegro więc postanowiłem wymienić 1 rurkę - miałem inne po wymianie z innego monitora. Nie było to bardzo trudne jednak całkowite rozkręcenie monitora itd. zajęła prawie 3 godziny. Obecnie monitor pracuje ze 2 h i na razie nic nie syczy ;)
    Jak bym wiedział że ta świetlówka od początku jest uszkodzona to bym oddał monitor sprzedawcy.

0