Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekonomiczne grzanie gazem

onyks8 04 Sty 2010 16:23 31519 49
    michcio
    Specjalista elektryk
    indoman napisał:
    czy moze mi ktos wytlumaczyc dlaczego piec bedzie palil wiecej gazu jezeli powrot bedzie zbyt goracy??

Bo piec wtedy nie kondensuje, tylko pali jak zwykły (nie kondensat).
    Zauważ, że np. jeśli ściana w domu jest zimna, to wykrapla się na niej woda.
    Tak samo w piecu kondensacyjnym - jeśli powrót jest zimny, to schładza on wymiennik, a na zimnym wymienniku wykrapla się para z gazu - oddając wymiennikowi ciepło (żeby zamienić wodę w parę trzeba ją podgrzać, prawda? na wymienniku, kiedy para się z powrotem zamienia w wodę, to ciepło to zostaje oddane wymiennikowi).

Jak powrót ciepły, to i wymiennik ciepły, więc skraplania nie ma, czyli sprawność powiedzmy 90% (przy kondensacji nawet 110%).
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    Zayer2
    Poziom 11  
    michcio napisał:

Jak powrót zimny, to i wymiennik zimny, więc skraplania nie ma, czyli sprawność powiedzmy 90% (przy kondensacji nawet 110%).

CHyba wtedy własnie jest :scrambleup:
    indoman
    Poziom 14  
    michcio napisał:
    indoman napisał:
    czy moze mi ktos wytlumaczyc dlaczego piec bedzie palil wiecej gazu jezeli powrot bedzie zbyt goracy??

Bo piec wtedy nie kondensuje, tylko pali jak zwykły (nie kondensat).
    Zauważ, że np. jeśli ściana w domu jest zimna, to wykrapla się na niej woda.
    Tak samo w piecu kondensacyjnym - jeśli powrót jest zimny, to schładza on wymiennik, a na zimnym wymienniku wykrapla się para z gazu - oddając wymiennikowi ciepło (żeby zamienić wodę w parę trzeba ją podgrzać, prawda? na wymienniku, kiedy para się z powrotem zamienia w wodę, to ciepło to zostaje oddane wymiennikowi).

Jak powrót zimny, to i wymiennik zimny, więc skraplania nie ma, czyli sprawność powiedzmy 90% (przy kondensacji nawet 110%).

ta teoria sprawdza sie przy kondensatach, a czy na zwyklych kotlach
    tez odgrywa to jakas role??
    onyks8
    Poziom 10  
    ja mam minimalna temp powrotu ustawioną na 5 stopni wiec nisko. Zwykły piec nie może osiągnąć niższej temp niż 35-38 stopni - próg skraplania pary wodnej bo zacznie się pocić piec i po prostu zardzewieje. Dlatego piec zwykły będzie sie włączał mimo, ze nie trzeba ogrzewać pomieszczenia bo będzie się starał nie zejść poniżej tej temp.

Aby jak najsprawniej oddać energie spalonego gazu wodzie woda ta powinna mieć niską temp - tak niską na jaką pozwala jej konstrukcja. Woda o temp 15 stopni - szybciej/sprawniej odbierze ciepło niż woda o temp 40 stopni.

Piec nie działa w całym zakresie z taka samą sprawnością - zresztą podobnie jak silnik samochodowy - najekonomiczniej to około 90 km/h. Piec też powinien mieć różnicę około 20 stopni miedzy zasilaniem a powrotem i przy takich założeniach powinien pracować.
    michcio
    Specjalista elektryk
    Zayer2 napisał:
    michcio napisał:

CHyba wtedy własnie jest :scrambleup:

Już poprawiłem :) Nie przeczytałem przed wysłaniem :|
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    przemek1702
    Poziom 12  
    No ale o co chodzi z tym mieszaczem czy w tym modelu vc 186 3-5 jest wbudowany w piec i czy można go jakoś regulować, ponieważ jeżeli jest aż taka różnica między rurą powrotną wchodzącą do pieca a tą w piecu znajdującą się za pompą to nigdy nie uda mi się uzyskać większej różnicy temperatur, zaznaczam że wynosi ona 6 stopni między tymi dwoma rurami.
    onyks8
    Poziom 10  
    mieszacz ma za zadanie dozować zimniejszą wodę z powrotu do wody na zasilaniu - np do obwodu podłogówki wiec raczej nie powinien mieć wpływu na temp wody z powrotu - chyba ze czujnik ma dużą bezwładność i nie mierzy temp chwilowej.
    Zapytaj się serwisanta dlaczego aż taka różnica jest temperatur wskazanych a zmierzonych.
    przemek1702
    Poziom 12  
    Tylko przyłożyłem czujnik od termometru na tej rurce co jest w środku na której także jest zamontowany ten czujnik z pieca i rzeczywiście jest taka różnica.
    Jeszcze mam pytanie co to jest ten zawór pierwszeństwa przepływu?
    onyks8
    Poziom 10  
    Cytat:
    Kontrola czujnika temperatury zewnętrznej (regulator pogodowy)
    1. Wyjąć wtyk „X3“ z regulatora.
    2. Zmierzyć opór czujnika temperatury
    zewnętrznej pomiędzy „X3.1“ i
    „X3.2“ na wyciągniętym wtyku i
    porównać z wykresem.
    3. Przy dużym odchyleniu od charakterystyki
    odpiąć przewody od czujnika
    i powtórzyć pomiar
    bezpośrednio na czujniku.
    4. W zależności od wyników pomiaru
    wymienić przewód lub czujnik temperatury
    zewnętrznej.

ekonomiczne grzanie gazem

ja mam tak zapisane w instrukcji serwisowej dotyczącej czujnika temp zewnętrznej. Wiec jeśli sa odchyłki może trzeba go wymienić.
    przemek1702
    Poziom 12  
    Tylko u mnie z czujnikiem temp. zewnętrznej jest w szystko w porządku, odczyty są prawidłowe.
    Zayer2
    Poziom 11  
    przemek1702 napisał:
    ... posiadam piec vaillant ecotec 186 3-5 i regulator pogodowy calormatic 400 umieszczony w pokoju z ustawieniem bez dołączania temperatury pomieszczenia.

Czy dobrze napisałeś że masz regulator pogodowy w środku domu? Nie znam Twojego pieca ale u mnie w Brotje jest czujka pogodowa na zewnątrz, a regulator pokojowy w środku. Być może twój spełnia obie funkcje? Ale jeśli masz regulator wewnątrz domu a sterowanie nim tylko pod wpływem czujnika pogodowego na zewnątrz to chyba słaby pomysł, bo zmienność warunków atmosferycznych jest znacznie większa niż warunków w środku domu i pewnie dlatego ciągle się włącza.

Mogę Ci tylko powiedzieć, że w obecnym mieszkaniu miałem na początku przez 2 lata instalację bez regulatora pokojowego i dokładnie 24 miesiące ganiałem po wszystkich pokojach i kręciłem gałkami, szału można było dostać i nigdy nie było dobrze. po 2 latach zainstalowałem regulator pokojowy, nie jest może super ale nie ganiam i od razu zauważyłem 20% spadek opłat za gaz. To jest fakt. Ja się nawet zastanawiam nad odwrotną sytuacja u siebie, chciałbym pozbyć się wpływu pogodówki na działanie kotła i sterować tylko temperaturą wewnątrz. Nie potrzebuje sztucznej inteligencji, która zawczasu wyda trochę moich pieniędzy bo się wydaje że za godzinę będzie chłodniej w domu.
    A co do jednego odkręconego grzejnika to chyba tylko tego przy regulatorze i tylko wówczas jak masz regulator pokojowy, który steruje kotłem.
    onyks8
    Poziom 10  
    czujnik to czujnik - ja mam taką procedurę - więc jeśli nie można przez kodowanie korygować skazań tego czujnika należy go wymienić - tak jest w moim przypadku. Oczywiście twój czujnik ma na pewno inna charakterystykę - chodzi o zasadę.

Jeśli można programowo korygować wskazania to zrób to.
    przemek1702
    Poziom 12  
    Czujnik pogodowy mam zainstalowany na zewnątrz a regulator w pomieszczeniu z opcją dołączania temperatury pomieszczenia. Co do korekty wskazań tego czujnika to nie sprawdzałem czy jest taka mozliwość ale to nie zmienia faktu, że jednak ta rurka na której jest on umieszczony rzeczywiście jest cieplejsza o jakieś 6 stopni. Jeszcze czy może mi ktoś wyjaśnić co to jest ten zawór pierwszeństwa przepływu może problem jest gdzieś po tej stronie , wiem że moge wybrać albo ustawę fabryczną, ustawienie środkowe lub ogrzewanie ciągłe.
    onyks8
    Poziom 10  
    mam do ogrzania około 260m2 to 2 piętra, piwnica i garaż nieogrzewany
    2009.11.05-2009.12.01 - 243m3 gazu
    2009.10.06-2009.11.05 - 145m3 gazu

pierwszy okres to około 9,7 m3 gazu na dobę
    /0,037m3 gazu na dobę do ogrzania 1m2 domu

drugi okres to około 4,8 m3 gazu na dobę
    /0,018 m3 gazu na dobę do ogrzania 1m2 domu

nie wiem czy to dużo czy mało.
    przemek1702
    Poziom 12  
    Mi przy obecnej temp. na zewnątrz -10 pali 15 m3 gazu na dobe z podgrzewaniem zasobnika oczywiście.
    onyks8
    Poziom 10  
    a budynek jest docieplony?
    przemek1702
    Poziom 12  
    No budynek nie jest ocieplony, dom był wybudowany w latach 80 tych
    onyks8
    Poziom 10  
    proponuje zamknąć wątek bo wszystko jasne.
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze
    onyks8, popieram :)