Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Polar CZ 235 chlodziarka za mocno mrozi po wym. termostatu

malyszka 20 Dec 2009 18:42 6306 7
 • #1
  malyszka
  Level 10  
  Witam wszystkich, którzy zechcą pomóc...  Urządzenie dwuagregatowe z 1998 r., używamy tylko chłodziarki, zamrażarka jest na stałe wyłączona. Tydzień temu przestała działać chłodziarka. Okazało się, że uszkodzony był całkowicie termostat ( w ogóle nie załączał agregatu). Wymieniłem termostat i wszystko działa niby O.K. ale mam pewną wątpliwość. Otóż chodzi o temperaturę chłodzenia. Wydaje mi się, że jest za niska, ale mogę się mylić, więc wyprowadźcie mnie z błędu. Na ustawieniu 1 temp. na górnej półce 6 stopni, na dolnej 2,5 stopnia. Czas pracy agregatu 3,5 min. czas spoczynku 21 min. Po przestawieniu termostatu na 7 (czyli najniższa temp.) agregat pracuje ponad 25 min., nie chciało mi się dłużej czekać wiec skręciłem pokrętło i od razu się wyłączył, ale temp. na dolnej półce (bo tam miałem akurat termometr) to -5 stopni!!!! No i właśnie, czy to nie jest lekko za mało? Na parowniku jest stale lód (nie szron ale lód) wygląda to tak, że na dole parownika sa takie sople około 2-3cm długości. Tak jakby chłodziarka miała za mało czasu na odlodzenie parownika i skapujaca woda do rynienki pod parownikiem zostaje zmrozona tworząc właśnie sople...

  Termostat jest taki sam jak był i taki jak ma być, czyli Danfoss 077B6100, przy czym kto jest dokładnie producentem w sklepie nie wiedzieli. Parametry +3,5/-8,3 i +3,5/-18. Róznica polega tylko na tym, że na starym był napis Danfoss, a na nowym juz nie i stary miał tylko 2 wyprowadzenia 4 i 3 a nowy 3 wyprowadzenia 4; 3 i 6.
  Czy jest możliwość, że mogłby byc uszkodzodzony albo nieodpowiedni termostat. Czy producent mógł pomylić oznaczenia na obudowie??
  Na starym jeszcze działającym termostacie miałem ustawienie na 4 i temperature w chłodziarce ok. 6 stopni.
  Reasumując, czy mooj chłodziarka działa poprawnie?
 • #2
  Łukasz B
  Level 15  
  Te termostaty to chińska podróba i bardzo często nowe już są zepsute. Ja zakładam A13 0626, mają długą kapilarę ale za płytą ją zwiniesz.
 • #3
  malyszka
  Level 10  
  Domyślałem się, że to chinskie jest, ale czym się charakteryzuje ten podany przez Ciebie, tzn. czemu jest lepszy, jaki producent. Widze, że parametry ma prawie takie same, a min. temp. wył nie jest istotna, to fakt.
 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  Ten zaproponowany, to ATEA, włoski.
 • #5
  Łukasz B
  Level 15  
  Jest to Atea. Zamontowałem ich już trochę i jeszcze nie miałem z nimi problemu.
 • #6
  malyszka
  Level 10  
  Nie spodziewałem się tego, że już nowy może sprawiać problemy. No właśnie coś mi się nie podobało od samego początku. Chłodziarka pracowała deczko inaczej niż na starym termostacie. Czyli pewnie termostat nie trzyma parametrów, albo źle to skalibrowali w wytwórni bo widzę, że w tych termostatach jest jakaś regulacja.
  A te Atea sa ogolnodostepne w sklepach z częsciami AGD?
  I czy te kapilarę skręcić za parownikiem jakoś w specjalny sposób, czy po prostu. Pytam, bo w tej mojej chlodziarce czesc jest w takiej gumowej koszulce i z parownikiem styka sie tylko pare cm, tyle co ta blaszka zaczepiająca.
 • #7
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  malyszka wrote:
  i z parownikiem styka sie tylko pare cm, tyle co ta blaszka zaczepiająca.


  W/g moich informacji to końcówka kapilary termostatu powinna stykać się z parownikiem na odcinku min. 10 cm. Popraw i zmierz temperaturę, wkładając termometr w szklankę wody, na środkowej półce.
 • #8
  malyszka
  Level 10  
  No właśnie chodziło mi to cały czas po głowie, że może żle zamontowałem kapilarę i wtedy najlepszy termostat będzie źle działał. No nic sprawdzę to dokładnie jutro. Choć starałem się to zamontować jak najdokładniej, a punktem odniesienia był sposób zamontowania starego termostatu. Nawet nie zmieniałem wygięcia starej kapilary,żeby odpatrzyć i szybciej oraz łatwiej zamontować nowy (skrócenie, 2 czy 3 kóleczka, skrecenie w prawo czy w lewo itp.). Temp. zmierzę w wodzie, ale jak sobie sprawdzę te kapilarę, czyli jutro. Podpowiedzcie jeszcze proszę, jaka ma być dokładnie temp. na tej środkowej półce, przy parametrach pracy tego założonego termostatu (termometr mam raczej dokładny, z atestem, skala co 1 stopień) i ile ma pracować chłodziarka. Teraz przed swiętami jest prawie pusta, wiec mogę eksperymentować.

  dzięki za wczesniejsza pomoc, mimo niedzieli i późnej już pory