Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linksys WRT54G v5 + Speedstream 4101 w DSL TP

20 Gru 2009 18:57 3560 3
  • Poziom 2  
    Witam

Niedawno zmieniłem neostradę na DSL TP 2MB.
    Oczywiście dopiero jakiś czas po podpisaniu umowy dowiedziałem się, że TPSA nie daje użytkownikom loginu i hasła do usługi a na dodatek internet działa tylko i wyłącznie z tym modemem który mi dali. Przeczytałem, że dobrym routerem do DSL jest Linksys WRT54G. Zakupiłem takowy i chciałbym go skonfigurować tak by rozdzielał internet bezprzewodowo na całe mieszkanie. Dodatkowo główny komputer stacjonarny podłącze normalnie kablem.

Dostałem od TPSA kartkę na której są podane:

1. Zarezerwowany adres sieci.
    2. Brama domyślna.
    3. Pięć adresów zarezerwowanych dla abonenta.
    4. Zarezerwowany adres rozgłoszeniowy sieci.
    5. Maska
    6. Adres DNS1
    7. Adres DNS2

Jako iż nie znam się kompletnie na sieciach proszę bardzo o pomoc w konfiguracji.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    No więc sprawa wygląda następująco :)
    Do modemu Linksys do portu WAN podłączasz KABEL ETERNET który idzie od modemu z TPS :) a PC podłączasz sobie do portu NR 1 ;]

Następnie o ile się nie myle wchodzisz w przeglądarce na stronę.
    192.168.1.1 :) lub 192.168.0.1 lub 192.168.1.2 nie pamiętam jaki bo to róznie bywa :).

I tam w ustawieniach routera wpisujesz W Ip to co ci tps podało i te wszystkie dane po kolei :) a potem w sekcji wifi ustawiasz sobie DHCP i ewentualnie jakiś webkey lub filtracje macka :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Na poczatek wpinasz kabel sieciowy do portu WAN w routerze - drugi jego koniec podlaczony do modemu. Polaczenie sieciowe w komputerze ustawione na DHCP (automatyczne wykrycie ustawien). Logujesz sie do routera wpisujac w przegladarke 192.168.1.1 ( moze sie zdazyc ze bedzie to 192.168.0.1) wpisujesz login: admin i haslo: admin .

Akurat niemam tego sprzetu pod reka ale bede pisal gdzie mniej wiecej co sie znajduje:

1. w zakladce setup ustawiasz rodzaj polaczenia na STATIC IP i wypelniasz pola danymi otrzymanymi od TP brama, dnsy - jezli masz podane na kartce 5 adresow IP (Pięć adresów zarezerwowanych dla abonenta. ) wybierz tylko jeden. zapisujesz zmiany i powienien sie podlaczyc.

2. W zakladce password zmieniasz domyslne haslo admina na cos bardziej skomplikowanego, nastepnie przelogwujesz sie z nowym haslem.

3. W zakladce wireless konfigurujesz siec bezprzewodowa, wybierasz SSID np DOM , BIURO etc. (tak bedzie widoczna twoja siec, mozna tez ukryc widocznosc sieci). nastepnie wybierasz szyfrowanie WEP lub WPA2PSK itd , nastepnie wpisujesz klucz ktory bedzie wymagany do zalogowania sie do sieci. zapisujesz zmiany i siec powinna byc widoczna.

4. konfigurujesz polaczenia bezprzewodowe na notebookach w domu.

to tak w skrucie :) zapoznaj sie jeszcze z tymi linkami:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi - dzial bezpieczenstwo wi fi - opis szyfrowania
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Mocne_has%C5%82o
  • Poziom 2  
    Dziękuję Panowie za pomoc - wszystko śmiga pięknie!
    Pozdrawiam i życzę Zdrowych Wesołych Świąt :)