Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy jest sens wykonania takiej obudowy (rysunek w treści)?

mmaker 20 Gru 2009 19:12 4081 28
  • #1 20 Gru 2009 19:12
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Czy ktoś mógłby mi pomóc przeanalizować czy ta obudowa ma sens? Znalazłem ten projekt gdzieś w necie, jest dosyć prosty i pomyślałem, że może jest szansa ją wykonać. Macie jakieś sugestie co do doboru głośnika?

Projekt:Czy jest sens wykonania takiej obudowy (rysunek w treści)?

Autor opisywał że wchodzi w grę praktycznie każdy głośnik, który ma dosyć niskie "Qts" i "FS". Jak myślicie?

0 28
  • #2 20 Gru 2009 19:22
    marian133
    Poziom 38  

Teraz są lepsze obudowy niż ta więc nie ma sensu.

Byłoby miło, gdyby Kolega był łaskaw od razu uzasadnić swą wypowiedź. Pisanie w tym stylu prowadzi bowiem do niepotrzebnego "rozciągania" tematu, a poza tym budzi podejrzenie o chęć nabijania sobie postów. :sm31:
    (dj-MatyAS)

0
  • #3 20 Gru 2009 19:34
    mmaker
    Poziom 18  

Dodano po 2 [minuty]:

marian133 napisał:
    Teraz są lepsze obudowy niż ta więc nie ma sensu.

Dlaczego tak twierdzisz?? uzasadnij :)

0
  • #4 20 Gru 2009 19:40
    kortyleski
    Poziom 41  

Co znaczy że teraz są lepsze obudowy? Może głośniki są inne i wymagają mniej efektywnych obudów... Ale nieprawdą również jest że ta obudowa toleruje każdy głośnik. Ja nie zaproponował bym tuby początkującemu, zbyt łatwo się rozczarować.
    Co by ta paczka miała nagłaśniać? W pomieszczeniu fajerwerków nie będzie a na duzy plener 12 cali za mało, a dobra piętnastka kosztuje.
    Stąd też pudło na mały plenerek, pod warunkiem że zestrojone odpowiednio a to generuje masę obliczeń. Może jednak inna droga?

0
  • #5 20 Gru 2009 19:50
    mmaker
    Poziom 18  

chciałbym tym nagłaśniać poprawiny weselne (przeważnie sale maja od 100m w górę), nie wymagam bardzo niskiego zejścia. Od 45 hz wystarczy i żeby było głośno.

0
  • #6 20 Gru 2009 20:07
    marian133
    Poziom 38  

mmaker napisał:

Dlaczego tak twierdzisz?? uzasadnij

Gdy byś słyszał tą konstrukcję to byś wiedział że jest kiepska,to pukadełko nic więcej. W jednym się tylko zgodzę,można z niej wytworzyć wysoki SPL,tyle że na wysokim basie i dlatego piszę ze jest to "pukadełko" a nie konstrukcja która z założenia ma grać basem.

0
  • #7 20 Gru 2009 20:20
    mmaker
    Poziom 18  

Fakt że komora za głośnikiem jest małej pojemności (w tym wypadku 55 litrów) i tuba jest zbyt krótka ale czy to dyskwalifikuje ta konstrukcję? Nie chce robić czegoś czego nie wniosę na sale bo to bez sensu.

0
  • #8 20 Gru 2009 20:21
    _eddie_
    Poziom 32  

Marian ja popełniłem kiedyś takie "pukadełka" i nie było bardzo źle ale faktycznie zejścia poniżej 50hz brak całkowity. Już dwie sztuki z mądrymi głośnikami naprawdę dawały kopniaka w otwartym terenie ale faktem jest, że dziś to już bardzo stary projekt i raczej można go sobie podarować.

Aaa i wcale takie małe i lekkie to to nie było (15" - ponad 50kg!).

0
  • #9 20 Gru 2009 20:23
    mmaker
    Poziom 18  

Rozumiem... Więc co polecacie w takim przypadku? Chciałbym opierać się na jakimś projekcie tubowym. Coś prostego, nie drogiego.

0
  • #10 20 Gru 2009 20:30
    Mitur23
    Poziom 23  

Eaw Sb 1000 ALbo Eaw Sb 760 ( z oryginalnymi głośnikami albo dobrymi zamiennikami..)

0
  • #11 20 Gru 2009 20:32
    mmaker
    Poziom 18  

Mitur23 napisał:
    Eaw Sb 1000 ALbo Eaw Sb 760 ( z oryginalnymi głośnikami albo dobrymi zamiennikami..)

Będziesz sponsorem?

Dobre zamienniki, co masz na myśli?

0
  • #12 20 Gru 2009 20:46
    kortyleski
    Poziom 41  

Są do podejrzenia projekty na 15 cali STX, nie jest to najwyższa półka ale z dobrym napędem potrafi w 100 metrach pohałasować solidnie. I nie kosztuje fortuny.

0
  • #13 20 Gru 2009 21:00
    mmaker
    Poziom 18  

jakieś konkrety?

Posiada ktos program Horn Response Analysis?

0
  • #14 20 Gru 2009 22:20
    marian133
    Poziom 38  

A powiedz tak szczerze,na co ci konstrukcja tubowa? Tuby grają tylko na "dobrze zorganizowanych" imprezach,miałbyś do tych tub procesor? no chyba nie myślałeś że podłączysz je od tak sobie i one zagrają?

Moim zdaniem na imprezy typu jaki podałeś to tuby to bezsens...

0
  • #15 20 Gru 2009 22:29
    mmaker
    Poziom 18  

Narazie tylko pytam co o tym sądzicie czy jest sens ale skoro każdy mi odradza więc dam sobie spokój. Nie jestem profesjonalista tylko amatorem nagłaśniania wiec napisałem żeby się zorientować w temacie.

0
  • #17 21 Gru 2009 11:18
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Poniżej masz projekt podobnych odwrotek. Mam zrobione 2 takie sztuki ze sklejki 18mm a w środku siedzą STX 38/550.
    Na sale 100m2 wystarczają spokojnie i wcale nie "pukają " tylko grają tak jak powinny (oczywiście nie są to typowe suby ale czuć je wyraźnie na klacie). Nalezy jednak pamiętać żeby obie stały obok siebie a nadstawki ew. na statywach.
    Czy jest sens wykonania takiej obudowy (rysunek w treści)? Czy jest sens wykonania takiej obudowy (rysunek w treści)?

0
  • #18 21 Gru 2009 14:38
    _eddie_
    Poziom 32  

To takie HD15 tylko jakby podwójne. Ja bym na Twoim miejscu celował w dobre BR EWENTUALNIE w hybrydę ale to już zabawa (tak jak i BP).

0
  • #19 21 Gru 2009 14:50
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

hybryda a konkretnie BRT215 na ruskich evemach przy mocach do 300w wypada praktycznie tak samo (brzmienie i zasięg). Powyżej tej mocy STXy już nie wyrabiają i robi sie straszny huk. Poza tym skomplikowanie budowy hybrydy jak i waga nie jest za ciekawa. Moge odsprzedać 2 takie hybrydy bez głosników po kosztach materiału jesli ktoś chce poekperymentować.

0
  • #20 21 Gru 2009 15:32
    diyManiek
    Poziom 29  

Jak na sale ja radze zrobić zwykły bas-reflex. Z 15`` lub 18`` B&C.

0
  • Pomocny post
    #21 21 Gru 2009 16:28
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 21 Gru 2009 20:09
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Najpóźniej w poniedziałek bede miał skończone 4 paki Sub15 i wypróbuje-porównam je na różnych głośnikach. Sam jestem ciekaw efektów bo np. w brt215 Stxy wógóle "nie grały". Swoją drogą chcę założyć temat o rosyjskich głośnikach gdyż mam 4 różne modele 15" a podobno wychodziły tylko 2 wersje. W każdym razie bardzo sobie je chwale bo 2 takie sztuki z 4" cewkami nawijanymi płaskim drutem robią naprawde spore zamieszanie. Przepraszam za offtopic ale autowi tematu chcę uświadomić że "coś za coś" gdyż tanie głośniki (STX) potrafią naprawde fajnie zagrać tylko że w pakach które są mało mobilne a jednocześnie można kupić używane głośniki które nie muszą mieć logo B&C itp. za zdecydowanie mniejsze od nich pieniążki które bardzo przyzwoicie zagadają. Wszystko zależy od podejścia. Ja np. gram bardzo często na wszelkiego rodzaju imprezach właściwie tylko dla własnej (i publiczności) przyjemności a zarobione pieniążki inwestuje w kolejne projekty. Jęsli ktoś chce na graniu zarabiać to proponuje od razu zainwestować w porządny sprzęcik, jednak nic nie zastąpi zadowolenia że nagłośniło i zagrało się fajną imprezę na sprzęcie własnoręcznie wykonanym i nikt ze sobą samym włącznie nie miał żadnych zastrzeżeń zarówno do brzmienia jak i samej muzyki. Pamiętajcie że to co robimy to robimy dla publiczności a publika będzie słuchała a nie patrzyła.

0
  • #24 21 Gru 2009 22:30
    mmaker
    Poziom 18  

2x 15" STX w BR? Fakt, mam jedna sztukę tego STX'a w BR ok 100l, ale na takiej sali nie zagrało to rewelacyjnie, zwłaszcza przy jednej sztuce... Pieniążki zarobione podczas grania przeznaczam wyłącznie na ulepszanie projektów i podkreślam, że nie jestem profesjonalistą który modyfikuje swój zestaw w coraz to droższe zestawy głośników, tylko staram się dobierać względem jakości i ceny. Wybrałem ten projekt ze względu na teoretyczne możliwości takich zestawów. Wydaje mi się, że forum jest po to żeby uświadamiać ludziom swoje błędy. 55Hz to jest dla mnie odpowiednia granica a to ze względu na to, że ludzie starszego pokroju nie zwracają uwagi na jakość subniskotonowych częstotliwości i jest im to obojętne, czy zestaw zagra przy 20 czy przy 50 Hz.

PS. Staram się pisać poprawnie gramatycznie, choć mi to czasem nie wychodzi, za co serdecznie przepraszam.

Nie oczekiwałem przeprosin, a poprawienia tematu.
    Jak widzę Kolega woli poczekać, aż kto inny zrobi to za Kolegę...
    Tym razem przymykam oko (temat pozwoliłem sobie "upolszczyć") z racji na okres przed- świąteczny. Następne nie wykonanie polecenia moderatora będzie jednak karane z całą surowością.
    Wesołych Świąt.
    (dj-MatyAS)

0
  • #25 23 Gru 2009 22:03
    Greg1702
    Poziom 20  

mmaker napisał:
    2x 15" STX w BR?
    A dlaczego by nie?? Większa powierzchnia czynna membran zrobi swoje i efekt murowany.

0
  • #26 18 Sty 2010 16:10
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Pisałem wyraźnie że BRT 215 na głosnikach STX wogóle nie grają. Skończyłem swoje sub15 o których pisałem wcześniej i nie wiem co jest grane. Spokojnie sobie chodzą do 250Hz (a podobno poprawnie grają do ok 120Hz) Poza tym całkowicie brak im kierunkowości. Siedząc pomiędzy nimi (po 2 szt/stronę) w odległości ok 5m od kazdej, nie da się wytrzymać od basu a na parkiecie lipa. kombinowałem z różnymi ustawieniami ale nic to nie dawało. Na sylwestrze z racji bardzo małej sceny stały 4 szt obok siebie a ja zaraz za nimi. Na parkiecie trzęsienie ziemi a za konsolą cisza.

0
  • #27 19 Sty 2010 12:58
    Skipior
    Poziom 20  

Zrobiłeś SUB15 od B&C?? O niej piszesz?

I zastosowałeś STX'y, tak?

0
  • #28 19 Sty 2010 13:04
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

tak dokładnie SUB15. Zrobiłem je na ruskich głośnikach z 4" cewkami nawijanymi płaskim drutem. Na STX'ach mam zrobione W-biny których rysunek załączyłem wyżej.

0
  • #29 10 Wrz 2012 21:38
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Przepraszam za "odgrzewanie kotleta", ale czytałem sobie właśnie swoje stare posty i mam sprostowanie do poprzedniego:
    4 szt. Sub15 miałem wykonane na ruskach natomiast W-bin'y na STX'ach.
    Przy okazji podzielę się małą refleksją: 4 szt W-bin (po dwie na stronę) zagrały w ciągu ostatnich 2 lat już sporo imprez, zarówno plenerowych jak i w salach. Do tej pory oprócz zużycia wizualnego nie mogę zarzucić im nic. Mało tego miałem okazję nagłaśniać niedawno dożynki na które przyjechała kapelka (z własnym, profesjonalnym akustykiem) grająca świetny wesoły jazz ( perkusja, bas, akordeon, klarnet, trąbka i puzon), mieli własne mikrofony, poza tym grali na moich "śmieciach". Akustyk był w szoku że mając zaledwie 800W w dołach na stronę można uzyskać tak świetne brzmienie. Wiadomo, że były to tylko dożynki i szklanki ze stołów nie spadały, jednak dołu nie brakowało a jednocześnie nikt nie skarżył się na "łup łup łup".
    Co do "rusków" to w paczkach SUB15 nie pograły zbyt długo i po regeneracji połączonej z przeróbką u pana "JK" siedzą w górkach z driverami d800TI uzupełniając wspomniane wcześniej w-Bin'y ale nie tylko.
    Idąc dalej, pozostały 4 paczki Sub15 do których, z racji wiecznie ograniczonego budżetu, wpakowałem sw.stx.15.3.800.8.f.s.mc. Powiem krótko: te głośniki się tylko w nich męczą. Bas jest mulący i rozłazi się bardziej z tyłu niż z przodu. Pisałem do kolegi "JARMOL'a" z prośbą o pomoc i jak się okazuje, obudowę powinienem skrócić (głębokość) i dostroić BR.
    Proszę WAS o pomoc w podaniu optymalnej głębokości obudowy i długości BR, z uwzględnieniem że potrzebuję schować przednią ściankę 2,5cm.
    Za konkretne propozycje nie będę szczędził punktów.

0