Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notebook Asus i strasznie długo uruchamiający się Windows XP

damian_91 20 Gru 2009 19:33 2631 11
  • #1 20 Gru 2009 19:33
    damian_91
    Poziom 9  

Witam

Mój problem jest następujący:

Mam win xp na laptopie Asus:

Intel Pentium Dual Core T3200 2.00 GHz
    3GB RAM
    ATI Radeon HD 3470

Komp uruchamia się około 5 minut, z czego pierwsze 15 sekund wystarcza na załadowanie wszystkiego i przejście kilka razy paska windowsowego. Tutaj zaczynają się schody...po ładowaniu paska ekran jest czarny przez około 2 minuty, następnie napis "zapraszamy" widnieje przez kolejne 2 minuty, wreszcie z wielką łaską pojawia się pulpit i powoli ikony na pulpicie co zajmuje mu około 1 minuty.

Do tego niektóre programy jak np. winamp uruchamiają się około 3 minut, co nie jest normalne. Po uruchomieniu aplikację jako tako chodzą, najgorzej jest z ich rozruchem.

Ponadto system zawiesza przy próbie wejścia w defragmentator dysków i niektórych innych narzędzi.

Próbowałem już wszystkiego: skanowanie antywirusowe, antispyware, rózne programy typu HD Cleaner itp. czyszczenie rejestru, defragmentacja rejestru, defragmentacja dysku w końcu format dysku a nawet usuwanie partycji i tworzenie nowych.

Obecnie system jest świeżo po instalacji i problem istnieje cały czas...

Pomóżcie bo skończyły mi się pomysły na naprawę...

1 11
  • #3 20 Gru 2009 20:32
    damian_91
    Poziom 9  

Wykres z HD Tune:

0
  • #5 20 Gru 2009 21:11
    damian_91
    Poziom 9  

Nie zauważyłem nic niepokojącego w użyciu procesora. Normalnie waha się między 2%-6%, a przy uruchamianiu aplikacji-wiadomo podskoczy ale nie jest źle.

0
  • #7 20 Gru 2009 21:40
    damian_91
    Poziom 9  

HD Tune pokazuje temperature dysku 43 stopnie.

Temperatury z Everesta:

Sterowniki wszystkie,a miejsca jest bardzo dużo w aktualnie mam zrobioną tylko jedną partycję z całego dysku co oznacza 320 GB :)

0
  • #8 20 Gru 2009 23:14
    przekrent
    Poziom 32  

Ze względu na pracę w systemie Windows HD Tune nie nadaje się do diagnozowania czasu dostępu do sektorów. Polecam bootowalną płytę Hiren's boot CD i program MHDD. Instrukcja obsługi tego programu znajduje się na forum.

0
  • #9 20 Gru 2009 23:20
    Joker.
    Poziom 30  

Może problem leży po stronie dysku twardego a konkretnie jakiegoś procesu który cały czas używa dysk twardy, blokując do niego dostęp innym programom, przez co skutecznie wszystko spowalnia.
    Aby to sprawdzić, przyłóż uhco żeby usłyszeć czy dysk coś robi :)
    Albo bardziej profesionalnie: pobierz Process Monitor
    http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896645.aspx
    Przesuniesz pasek przeglądania okna na sam dół, i od tego momentu trzymając cały czas przesuwanie widoku w dół będziesz widział na bieżąco jakie procesy włączają się w systemie. (np. podczas 3-minutowego uruchamiania się Winampa)
    Na użycie dysku będzie pisało "ReadingFile" "CreateFile" "WriteFile" w kolumnie "Operation"

A jeżeli nie dysk, to pobierz BurnInTest
    http://www.pobieralnia.pl/plik-473-burnintest.html
    Program ten uruchamia test wszystkiego na raz. Wyświetli ilość błędów.
    I w tym czasie sprawdzaj do ilu stopni wzrasta temperatura procesora.

0
  • #10 21 Gru 2009 21:45
    damian_91
    Poziom 9  

W Process Monitorze wszystko wydaje się ok, sposobem "na ucho" tez nic nie słychać :) , poza tym w takim wypadku kontrolka od dysku chyba powinna czesto lub bez przerwy mrugać.

BurnInTest nie wykrył żadnych błędów.

Użyję jeszcze tego MHDD i zobaczymy co wyjdzie

(DO objawów dodam jeszcze, że system z wielkim opóźnieniem reaguje na podłączenie np. pendrive`a do USB).

0
  • #11 11 Lis 2010 17:42
    robo__chlop
    Poziom 1  

Witam.
    Proszę powiedzcie mi czy taki wynik jest ok. czy też coś musi być walnięte.
    Pytam bo mój komp też muli strasznie.

0
  • #12 11 Lis 2010 18:21
    mike833
    Poziom 15  

damian_91
    To że system reaguje z opóźnieniem na podłączenie pendrive spowodowane jest prawdopodobnie Twoim dyskiem twardym. Zrób test mhdd i podaj SMART tego dysku.

robo__chlop
    Zrób test mhdd, wtedy będzie wiadomo czy coś jest "walnięte".

0