Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornik pojemność czestotliwość / czas

lss 21 Gru 2009 00:18 1836 13
  • #1 21 Gru 2009 00:18
    lss
    Poziom 21  

Poszukuje scalonych (gotowych) przetworników które konwertują pojemność na częstotliwość lub czas... czy coś takiego istnieje bo nie mogę znaleźć nic w sieci na ten temat... google nie zwraca mi tego czego szukam...

0 13
  • #3 21 Gru 2009 10:34
    lss
    Poziom 21  

ja nie chce układu 555 jak i nie chce 74121/123 nie chce inwerterów z bramką schmitta, LM331 ani temu podobnych chodzi mi czy jest coś takiego jak przetwornik pojemność/ częstotliwość

0
  • #4 21 Gru 2009 14:45
    zbychmg
    Poziom 28  

I najlepiej , żeby miał 1uF -> 1Mhz.....
    Kolego nie ma takiego układu, jest wiele różnych kostek do których można podłączyć kondensator, ale częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do pojemności. Bez układu logicznego (jakiś 8bit procek) nie da się uzyskać proporcji wprost C - F, specjalizowane układy zamieniają C na wartość cyfrową pojemności (np. układ z Metex-a 3650).
    Możesz przejść C->U potem 1/U-> F ale to nie jedną kostką...

0
  • #5 21 Gru 2009 21:12
    lss
    Poziom 21  

ok... to rozumiem... jak przeczytałem twojego posta zmieniłem koncepcje i pomyślałem o generatorze VCO przestrajanym pojemnością tylko nie mogę znaleźć nic takiego o takich jak ja chce... może ktoś zna jakiś układ o mniej więcej takich parametrach : zmiana częstotliwości od 0 do 50 Mhz może być większe ale nie większe niż 100Mhz przy zmianie pojemności od 1pF do 1mF, zasilaniu 3,3V oraz sygnale wyjściowym 3,3 V oraz 80 mA

0
  • #6 21 Gru 2009 21:35
    me_super
    Poziom 29  

lss napisał:
    ok... to rozumiem... jak przeczytałem twojego posta zmieniłem koncepcje i pomyślałem o generatorze VCO przestrajanym pojemnością tylko nie mogę znaleźć nic takiego o takich jak ja chce... może ktoś zna jakiś układ o mniej więcej takich parametrach : zmiana częstotliwości od 0 do 50 Mhz może być większe ale nie większe niż 100Mhz przy zmianie pojemności od 1pF do 1mF, zasilaniu 3,3V oraz sygnale wyjściowym 3,3 V oraz 80 mA

Zapomnij! Parametry jak z bajki. 1pF? To pojemność kabla jest 100 razy większa.

0
  • #7 21 Gru 2009 22:00
    lss
    Poziom 21  

no dobra a od nF ??

0
  • #8 21 Gru 2009 22:17
    neo_dc
    Poziom 32  

lss napisał:
    no dobra a od nF ??

Powiedz może do czego to ma być to pewnie znajdziemy o wiele szybciej rozwiązanie :)

0
  • #9 21 Gru 2009 22:52
    lss
    Poziom 21  

chce dokonywać pomiaru pojemności ale muszę zmienić pojemność na częstotliwość najlepiej aby to był jakiś nowszy układ

0
  • #10 22 Gru 2009 08:07
    neo_dc
    Poziom 32  

No to może zobacz jak rozwiązane jest to w miernikach ? Nie wiem czemu uparłeś się na tę częstotliwość, i w dodatku ograniczasz możliwe rozwiązania...

0
  • #11 22 Gru 2009 10:52
    lss
    Poziom 21  

sprawa jest prosta... jest to praca do szkoly... człowiek powiedział mi że są takie przetworniki C / f a nie mogę tego znaleźć ...dziś w nocy znalazłem MAX038 i to by było dla mnie jak znalazł(idealne) ale nie ma go już w sprzedaży :( i nie wiem co ma teraz szukać bo parametry miał takie jak mnie interesują. Może masz jakąś propozycje

0
  • #12 27 Gru 2009 21:24
    r06ert
    Poziom 25  

Nic nie słyszałem o tym że MAX038 wyszedł że sprzedaży ...ale jego cena i tak jest dość powalająca. ;) Zobacz może kostkę ICL 8038. Poza tym to ja jakoś nie wyobrażam sobie VCO w roli "interfejsu" pojemność-częstotliwość. ;)
    Jeżeli takie zadanie dostałeś od prowadzącego to z nim zagadaj i wypytaj gdzie coś takiego widział. Od tego jest żeby Tobie pomagać! :)

Pozdrawiam.

0
  • #13 27 Gru 2009 23:05
    neo_dc
    Poziom 32  

lss napisał:
    sprawa jest prosta... jest to praca do szkoly... człowiek powiedział mi że są takie przetworniki C / f a nie mogę tego znaleźć ...dziś w nocy znalazłem MAX038 i to by było dla mnie jak znalazł(idealne) ale nie ma go już w sprzedaży :( i nie wiem co ma teraz szukać bo parametry miał takie jak mnie interesują. Może masz jakąś propozycje

No to napisz dokładnie jakie wymagania stawia nauczyciel i jakie widzisz rozwiązanie :)

0
  • #14 28 Gru 2009 07:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

W miernikach używana jest też metoda, przepuszczania sygnału z generatora sinusoidalnego przez wzmacniacz odwracający gdzie zamiast rezystora wejciowego jest mierzony kondensator:

Przetwornik pojemność czestotliwość / czas

Amplituda napięcia wyjściowego wynosi

$$|Uwy|=|-Uwe*\frac{Rz}{Zc}|=|Uwe*2*\Pi*f*Rz*Cx|=Cx*|Uwe*2*Pi*f*Rz|$$

W miernikach używa się np. częstotliwości 398Hz co daje, że iloczyn 2*Pi*f=2500 co upraszcza dobór Uwe (sygnał z generatora) i rezystora zakresowego Rz dla uzyskania odpowiedniego zakresu zmian Uwy.
    Metoda ma zaletę, że wzrostowi pojemności odpowiada liniowy wzrost napięcia wyjściowego dzięki czemu nie trzeba przeliczać wyniku tylko mamy go wprost.

Wadą metody jest, że przy dużych pojemnościach trzeba stosować małe Rz lub zmniejszać Uwe, a to stawia spore wymagania prądowe wzmacniaczowi operacyjnemu.

Metody generatorowe zaś mają to do siebie, że częstotliwość spada ze wzrotem pojemności co wymaga przeważnie przeliczania wyniku.

Przeważnie pomiar pojemności odbywa się przez włączenie kondensatora w układ monostabilny, gdzie czas impulsu po wyzwoleniu układu jest proporcjonalny do Cx
    (np. w 555 tx=1.1*Rz*Cx) i impuls ten bramkuje generator wzorcowy o znanej częstotliwości. Po bramce impulsy wchodzą do licznika zliczającego, który zliczy:

N=tx*fwz

impulsów. Jeżeli się dobierze odpowiednio częstotliwość i Rz w układzie monostabilnym to ilość impulsów jest wprost proporcjonalna do Cx i nie trzeba nic przeliczać.

N=k*Cx

gdzie k - stała przetwarzania.

Oczywiście należy pamiętać, że miernik w rzeczywistości mierzy sumę: pojemności Cx i pojemności montażowych w samym układzie, których nie można fizycznie zlikwidować, można najwyżej dać odpowiednią poprawkę niwelującą.
    Czyli miernik bez poprawki, przy braku kondensatora mierzonego pokaże niezerowy wynik, właśnie pojemności montazowe.

0