Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej

ninho 21 Gru 2009 01:27 3648 9
  • #1 21 Gru 2009 01:27
    ninho
    Poziom 9  

Witam. Parę dni temu doprowadzono mi radiówkę. Działa ona na dwóch laptopach przez wifi. Niestety nie działa mi na stacjonarnym. Nie wykrywa mi tam w ogóle karty sieciowej. Płyta główna to GIGABYTE P35-DS3P. Zainstalowałem wszystko z płyty dołączonej i nic. Pobrałem sterowniki ze strony Link zainstalowałem i dalej jej nie ma. Po instalacji tych z neta pojawił się komunikat "W celu dokończenia instalacji należy zamknąć system i podłączyć kartę Realtek PCIE". W BIOSie w "Integrated Peripherals" funkcja "Onboard LAN Boot ROM" jest na "Disabled" i na nią wejść(jest zaznaczona też innym kolorem). Mam windowsa xp z sp2. Miałem z sp3, ale myśląc, że może system coś nie bardzo zrobiłem formata i wgrałem wcześniejszą wersję.
    Może ktoś mi jakoś pomoże, bo ja nie wiem o co chodzi :|

0 9
  • #2 21 Gru 2009 02:41
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

A typ sieciówki to mamy odgadnąć ze szklanej kuli?
    Co znaczy doprowadzono radiówkę, rurką wtłaczają fale do mieszkania?
    O co chodzi z tą kartą sieciową i co ma on wspólnego z wifi?

0
  • #3 21 Gru 2009 11:03
    ninho
    Poziom 9  

Radiówka działa na zasadzie antenki na dachu i pozniej kablem RJ-45 do kompa. Nie wiem jak określić jej typ. Ale ona chyba na razie nie ma większego znaczenia, bo w ogóle nie znajduje mi tej karty sieciowej. I w tym jest problem. Co zrobić żeby mi kartę wykryło albo ewentualnie jak sprawdzić czy jest sprawna

0
  • #4 21 Gru 2009 12:29
    apacen1
    Poziom 16  

Dobrze.Ale Piszesz raz HiFi a pózniej RJ45kablem.Mylisz pojęcia.Masz internet Wlan czyli Antena i AP pożniej kablem skrętką RJ45 do kompa karty Lan?Czy może antena kabel koncentryk do karty WLan?
    Napisz dokładnie,to da się rozwiązać problem.

0
  • #5 21 Gru 2009 13:17
    Mariopi
    Poziom 34  

Co należy rozumieć przez "nie wykrywa karty"? - a może nie wykrywa połączenia?, a może ... trochę ciężko z tych wypowiedzi coś wywnioskować :(

Może na początek kolega sprawdzi czy zintegrowana z płytą główną karta LAN jest prawidłowo zainstalowana i skonfigurowana wg poniższej procedury:
    1.
    Start -> Ustawienia -> Panel sterowania -> System -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń
    Jeżeli został prawidłowo zainstalowany sterownik karty LAN dedykowany przez producenta płyty głównej, to gałęzi "Karty sieciowe" powinna być wyświetlona zielona ikonka właściwej karty wraz z jej nazwą i można sobie wejść we właściwości tego urządzenia i posprawdzać wszystkie zakładki.
    W przeciwnym wypadku urządzenie będzie wyświetlane jako nieznane urządzenie Ethernet z żółtą ikonką ze znakiem zapytania lub wykrzyknikiem.

2.
    Wstępne ustawienie właściwości połączenia.
    Na pulpicie klikamy LPM (lewy przycisk myszy) na ikonkę "Moje miejsca sieciowe" i wybieramy z menu kontekstowego "Właściwości". Następnie klikamy LPM na ikonce "Moje połączenia sieciowe" i wybieramy "Właściwości". W wyświetlonym oknie zaznaczamy opcję "Pokaż ikonę w obszarze powiadomień podczas połączenia" jeżeli nie jest zaznaczona.

3.
    Testowanie połączenia sieciowego przy pomocy polecenia ping.
    Aby sprawdzić czy karta sieciowa sama w sobie jest sprawna, tzn. wysyła i odbiera pakiety należy z okna wiersza poleceń wpisać:
    ping 127.0.0.1 i nacisnąć Enter.
    Jeżeli karta jest sprawna to powinien wyświetlić się odpowiedni komunikat np:
    Odpowiedź z 127.0.0.1 : bajtów=32 czas=40ms TTL=61.

Dalsze szczegóły dotyczące testowania połączenia sieciowego znajdują się np. w artykule bazy wiedzy Microsoft: http://support.microsoft.com/kb/300986/pl

Jeżeli wszystko co napisałem powyżej jest OK a połączenia dalej brak - prawdopodobnie ISP (dostawca internetu) blokuje adres MAC karty sieciowej zainstalowanej w komputerze stacjonarnym (brak odpowiedniego wpisu w tablicy MAC) i stąd komputerowi stacjonarnemu nie zostanie przydzielone odpowiednie IP.
    Rozwiązania są 3:
    1. Albo zgłosić ISP-owi adres MAC karty sieciowej komputera stacjonarnego - który najlepiej spisać poprzez wydanie komendy z wiersza poleceń: ipconfig/all

2. W komputerze stacjonarnym zainstalować kartę bezprzewodową PCI i w jej właściwościach wpisać adres MAC (jako obecny) karty bezprzewodowej którejkolwiek z laptopów.

3. Kupić router, który rozdzieli sygnał na Access Point (AP) WiFi i połączenia LAN, z tym że na routerze trzeba będzie sklonować (przepisać) adres MAC AP zapewniającego połączenie bezprzewodowe na terenie domu.

0
  • #6 21 Gru 2009 13:18
    ninho
    Poziom 9  

Przepraszam, po prostu nie znam się za dobrze. Spróbuję jeszcze raz.
    Od antenki idzie kabel, po drodze wchodzi do adaptera poe z zasilaniem(chyba tak to się nazywa), od tego znowu idzie kabel z końcówką RJ-45 do wejścia w komputerze na płycie głównej.
    Nie wiem jakie to ma znaczenie, ale wcześniej był router "tp link 54m tl-wr340g" i dlatego piszę, że internet działał na dwóch laptopach przez wifi. Ale na stacjonarnym nie założyli i dlatego nic nie wiem już. Pewnie znowu namieszałem i nie da się zrozumieć.
    Dorzucam zdjęcia jak to mniej więcej wygląda.
    Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej

0
  • #7 21 Gru 2009 13:30
    Mariopi
    Poziom 34  

No to zmienia postać rzeczy. Należy najpierw poprawnie zainstalować sterownik karty sieciowej (5.736.0728.2009) - bo nie jest ona fizycznie widoczna w systemie. Najlepiej też załadować w BIOS-ie parametry "Load optimal/default parameters & Exit. Pewnie też później trzeba będzie znać (wiedzieć) jaki adres MAC miał sam router (lub jaki był wpisany w konfiguracji routera) i takowy wpisać we właściwościach karty sieciowej jako obecny - karta będzie wtedy widoczna jak router. Inaczej połączenie sieciowe nie dojdzie do skutku. Oczywiście można zgłosić ISP-owi zmianę adresu MAC - patrz pkt. 1 mojego poprzedniego postu.

0
  • #8 21 Gru 2009 13:40
    ninho
    Poziom 9  

Tylko problem jest w tym, że w mededżerze urządzeń w ogóle tej karty nie mam. I nie daje się ona zainstalować.
    Pojawia się takie okienko po instalacji sterowników ze strony Gigabyte, którą wcześniej podałem.
    Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej

0
  • #9 21 Gru 2009 13:58
    Mariopi
    Poziom 34  

Ponieważ szczerze mówiąc mam bardzo podobną płytę główną Gigabyte i pomimo, że była kupiona nowa w zaplombowanym kartonie miałem z nią na początku też dużo dziwnych kłopotów, ale nie dotyczących bezpośrednio LAN - lekarstwem było wgranie najnowszej wersji BIOSU (w moim i kolegi przypadku jest to na dzień dzisiejszy wersja F12). Ale przed aktualizacją BIOS-u jeszcze warto spróbować załadować ustawienia optymalne ("Load Optimized Defaults") i "Save to CMOS and EXIT (Y/N)? Y". Oczywiście karta sieciowa "Onboard H/W LAN" w "Integrated Peripherals" powinna być w BIOS-ie włączona (Enabled). Bootowanie poprzez ROM karty sieciowej jak najbardziej wyłączone (Disabled). Opcją SMART LAN można przetestować z BIOSU status i parametry połączenia LAN.

Tak nawiasem mówiąc to instalację wszelkiego rodzaju sterowników zaczynamy zawsze od zainstalowania sterownika chipsetu płyty głównej (Intel INF installation), gdyż później mogą być kłopoty z właściwą identyfikacją urządzeń zintegrowanych z płytą główną.

Jeżeli to już nie pomoże - to istnieje podejrzenie, że płyta główna może być do reklamacji, albowiem przy włączonym w BIOS-ie urządzeniu typu zintegrowana karta sieciowa, zainstalowaniu systemu Win XP z SP2 i wgraniu sterownika chipsetu - karta LAN powinna już figurować na liście jako nieznane urządzenie ethernet LAN (żółta ikonka) - dopiero po wgraniu właściwego sterownika LAN powinno być OK (zielona ikonka).

Nie sądzę, by ktoś jeszcze mógł wskazać jakieś bardziej odkrywcze metody celem właściwego zdiagnozowania tego zjawiska.

0
  • #10 21 Gru 2009 15:11
    ninho
    Poziom 9  

Dziękuję Mariopi za pomoc :D Już działa. Problem był w BIOSie. Wgrałem wszystkie sterowniki od nowa(BIOSu nie zmieniałem), później ustawiłem wszystko jak napisałeś i ok jest. Miałem włączone bootowanie przez ROM, a wyłączoną którąś z właściwych opcji. Będę wiedział na przyszłość.
    Dziękuję bardzo jeszcze raz :)

0