Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej

ninho 21 Gru 2009 01:27 3648 9
 • #1 21 Gru 2009 01:27
  ninho
  Poziom 9  

  Witam. Parę dni temu doprowadzono mi radiówkę. Działa ona na dwóch laptopach przez wifi. Niestety nie działa mi na stacjonarnym. Nie wykrywa mi tam w ogóle karty sieciowej. Płyta główna to GIGABYTE P35-DS3P. Zainstalowałem wszystko z płyty dołączonej i nic. Pobrałem sterowniki ze strony Link zainstalowałem i dalej jej nie ma. Po instalacji tych z neta pojawił się komunikat "W celu dokończenia instalacji należy zamknąć system i podłączyć kartę Realtek PCIE". W BIOSie w "Integrated Peripherals" funkcja "Onboard LAN Boot ROM" jest na "Disabled" i na nią wejść(jest zaznaczona też innym kolorem). Mam windowsa xp z sp2. Miałem z sp3, ale myśląc, że może system coś nie bardzo zrobiłem formata i wgrałem wcześniejszą wersję.
  Może ktoś mi jakoś pomoże, bo ja nie wiem o co chodzi :|

  0 9
 • #2 21 Gru 2009 02:41
  Szymon Tarnowski
  Poziom 27  

  A typ sieciówki to mamy odgadnąć ze szklanej kuli?
  Co znaczy doprowadzono radiówkę, rurką wtłaczają fale do mieszkania?
  O co chodzi z tą kartą sieciową i co ma on wspólnego z wifi?

  0
 • #3 21 Gru 2009 11:03
  ninho
  Poziom 9  

  Radiówka działa na zasadzie antenki na dachu i pozniej kablem RJ-45 do kompa. Nie wiem jak określić jej typ. Ale ona chyba na razie nie ma większego znaczenia, bo w ogóle nie znajduje mi tej karty sieciowej. I w tym jest problem. Co zrobić żeby mi kartę wykryło albo ewentualnie jak sprawdzić czy jest sprawna

  0
 • #4 21 Gru 2009 12:29
  apacen1
  Poziom 16  

  Dobrze.Ale Piszesz raz HiFi a pózniej RJ45kablem.Mylisz pojęcia.Masz internet Wlan czyli Antena i AP pożniej kablem skrętką RJ45 do kompa karty Lan?Czy może antena kabel koncentryk do karty WLan?
  Napisz dokładnie,to da się rozwiązać problem.

  0
 • #5 21 Gru 2009 13:17
  Mariopi
  Poziom 34  

  Co należy rozumieć przez "nie wykrywa karty"? - a może nie wykrywa połączenia?, a może ... trochę ciężko z tych wypowiedzi coś wywnioskować :(

  Może na początek kolega sprawdzi czy zintegrowana z płytą główną karta LAN jest prawidłowo zainstalowana i skonfigurowana wg poniższej procedury:
  1.
  Start -> Ustawienia -> Panel sterowania -> System -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń
  Jeżeli został prawidłowo zainstalowany sterownik karty LAN dedykowany przez producenta płyty głównej, to gałęzi "Karty sieciowe" powinna być wyświetlona zielona ikonka właściwej karty wraz z jej nazwą i można sobie wejść we właściwości tego urządzenia i posprawdzać wszystkie zakładki.
  W przeciwnym wypadku urządzenie będzie wyświetlane jako nieznane urządzenie Ethernet z żółtą ikonką ze znakiem zapytania lub wykrzyknikiem.

  2.
  Wstępne ustawienie właściwości połączenia.
  Na pulpicie klikamy LPM (lewy przycisk myszy) na ikonkę "Moje miejsca sieciowe" i wybieramy z menu kontekstowego "Właściwości". Następnie klikamy LPM na ikonce "Moje połączenia sieciowe" i wybieramy "Właściwości". W wyświetlonym oknie zaznaczamy opcję "Pokaż ikonę w obszarze powiadomień podczas połączenia" jeżeli nie jest zaznaczona.

  3.
  Testowanie połączenia sieciowego przy pomocy polecenia ping.
  Aby sprawdzić czy karta sieciowa sama w sobie jest sprawna, tzn. wysyła i odbiera pakiety należy z okna wiersza poleceń wpisać:
  ping 127.0.0.1 i nacisnąć Enter.
  Jeżeli karta jest sprawna to powinien wyświetlić się odpowiedni komunikat np:
  Odpowiedź z 127.0.0.1 : bajtów=32 czas=40ms TTL=61.

  Dalsze szczegóły dotyczące testowania połączenia sieciowego znajdują się np. w artykule bazy wiedzy Microsoft: http://support.microsoft.com/kb/300986/pl

  Jeżeli wszystko co napisałem powyżej jest OK a połączenia dalej brak - prawdopodobnie ISP (dostawca internetu) blokuje adres MAC karty sieciowej zainstalowanej w komputerze stacjonarnym (brak odpowiedniego wpisu w tablicy MAC) i stąd komputerowi stacjonarnemu nie zostanie przydzielone odpowiednie IP.
  Rozwiązania są 3:
  1. Albo zgłosić ISP-owi adres MAC karty sieciowej komputera stacjonarnego - który najlepiej spisać poprzez wydanie komendy z wiersza poleceń: ipconfig/all

  2. W komputerze stacjonarnym zainstalować kartę bezprzewodową PCI i w jej właściwościach wpisać adres MAC (jako obecny) karty bezprzewodowej którejkolwiek z laptopów.

  3. Kupić router, który rozdzieli sygnał na Access Point (AP) WiFi i połączenia LAN, z tym że na routerze trzeba będzie sklonować (przepisać) adres MAC AP zapewniającego połączenie bezprzewodowe na terenie domu.

  0
 • #6 21 Gru 2009 13:18
  ninho
  Poziom 9  

  Przepraszam, po prostu nie znam się za dobrze. Spróbuję jeszcze raz.
  Od antenki idzie kabel, po drodze wchodzi do adaptera poe z zasilaniem(chyba tak to się nazywa), od tego znowu idzie kabel z końcówką RJ-45 do wejścia w komputerze na płycie głównej.
  Nie wiem jakie to ma znaczenie, ale wcześniej był router "tp link 54m tl-wr340g" i dlatego piszę, że internet działał na dwóch laptopach przez wifi. Ale na stacjonarnym nie założyli i dlatego nic nie wiem już. Pewnie znowu namieszałem i nie da się zrozumieć.
  Dorzucam zdjęcia jak to mniej więcej wygląda.
  Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej

  0
 • #7 21 Gru 2009 13:30
  Mariopi
  Poziom 34  

  No to zmienia postać rzeczy. Należy najpierw poprawnie zainstalować sterownik karty sieciowej (5.736.0728.2009) - bo nie jest ona fizycznie widoczna w systemie. Najlepiej też załadować w BIOS-ie parametry "Load optimal/default parameters & Exit. Pewnie też później trzeba będzie znać (wiedzieć) jaki adres MAC miał sam router (lub jaki był wpisany w konfiguracji routera) i takowy wpisać we właściwościach karty sieciowej jako obecny - karta będzie wtedy widoczna jak router. Inaczej połączenie sieciowe nie dojdzie do skutku. Oczywiście można zgłosić ISP-owi zmianę adresu MAC - patrz pkt. 1 mojego poprzedniego postu.

  0
 • #8 21 Gru 2009 13:40
  ninho
  Poziom 9  

  Tylko problem jest w tym, że w mededżerze urządzeń w ogóle tej karty nie mam. I nie daje się ona zainstalować.
  Pojawia się takie okienko po instalacji sterowników ze strony Gigabyte, którą wcześniej podałem.
  Win xp Sp2, GIGABYTE P35-DS3P - nie wykrywa karty sieciowej

  0
 • #9 21 Gru 2009 13:58
  Mariopi
  Poziom 34  

  Ponieważ szczerze mówiąc mam bardzo podobną płytę główną Gigabyte i pomimo, że była kupiona nowa w zaplombowanym kartonie miałem z nią na początku też dużo dziwnych kłopotów, ale nie dotyczących bezpośrednio LAN - lekarstwem było wgranie najnowszej wersji BIOSU (w moim i kolegi przypadku jest to na dzień dzisiejszy wersja F12). Ale przed aktualizacją BIOS-u jeszcze warto spróbować załadować ustawienia optymalne ("Load Optimized Defaults") i "Save to CMOS and EXIT (Y/N)? Y". Oczywiście karta sieciowa "Onboard H/W LAN" w "Integrated Peripherals" powinna być w BIOS-ie włączona (Enabled). Bootowanie poprzez ROM karty sieciowej jak najbardziej wyłączone (Disabled). Opcją SMART LAN można przetestować z BIOSU status i parametry połączenia LAN.

  Tak nawiasem mówiąc to instalację wszelkiego rodzaju sterowników zaczynamy zawsze od zainstalowania sterownika chipsetu płyty głównej (Intel INF installation), gdyż później mogą być kłopoty z właściwą identyfikacją urządzeń zintegrowanych z płytą główną.

  Jeżeli to już nie pomoże - to istnieje podejrzenie, że płyta główna może być do reklamacji, albowiem przy włączonym w BIOS-ie urządzeniu typu zintegrowana karta sieciowa, zainstalowaniu systemu Win XP z SP2 i wgraniu sterownika chipsetu - karta LAN powinna już figurować na liście jako nieznane urządzenie ethernet LAN (żółta ikonka) - dopiero po wgraniu właściwego sterownika LAN powinno być OK (zielona ikonka).

  Nie sądzę, by ktoś jeszcze mógł wskazać jakieś bardziej odkrywcze metody celem właściwego zdiagnozowania tego zjawiska.

  0
 • #10 21 Gru 2009 15:11
  ninho
  Poziom 9  

  Dziękuję Mariopi za pomoc :D Już działa. Problem był w BIOSie. Wgrałem wszystkie sterowniki od nowa(BIOSu nie zmieniałem), później ustawiłem wszystko jak napisałeś i ok jest. Miałem włączone bootowanie przez ROM, a wyłączoną którąś z właściwych opcji. Będę wiedział na przyszłość.
  Dziękuję bardzo jeszcze raz :)

  0