Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagły wzrost zużycia energii i duży rachunek

slee 21 Dec 2009 11:16 11735 11
    slee
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Mam taki problem. Wynajmuję 93m dom, gdzie nie ogrzewamy prądem tylko gazem.
    Używamy podstawowych urządzeń domowych, a rachunek za prąd wzrósł.
    Normalnie płaciłam między 100-150 zł miesięcznie, gdzie zużycie prądu było w granicach 100 kWh a 130 kWh.
    Teraz przyszedł rachunek na kwotę 649zł i zużycie prądu aż 1310 kWh.
    Myślałam, że rachunek wybije mi oczy jak go zobaczyłam.
    Gdzie jeszcze w tym czasie PGE miało awarię i przez 4 dni nie miałam prądu ani wody.
    Moje pytanie czy licznik mógł się zepsuć i nabija podwójnie?
    Co mam zrobić jak to sprawdzic?
    Proszę o pomoc!
    Esol
    Level 12  
    Porównaj poprzednie rachunki do obecnego.

Sprawdź opłaty przesyłowe i inne koszty stałe czy utrzymania. Może one tu wzrosły.

Potem sprawdź odczyt licznika i numer - porównaj z danymi w rachunku.
    Czasem potrafią się inkasenci pomylić albo nie dojechać i wpisują na bolka oko - przecież się wyrówna przy następnym odczycie...

Jeżeli to co wyżej napisałem jest ok to pozostaje Ci policzyć co masz w domu ile to pożera energii - jeżeli różnica będzie nadal drastyczna to ... reklamujesz licznik, ale ekspertyza raczej kosztuje
    slee
    Level 11  
    pierwszy rachunek odką tu mieszkam był zużycie
    257 Kwh cena jedn. 0.2387
    drugi rachunek było zuzycie 75 kwh cena 0.2387
    trzeci rachunek zużycie 41 kwh cena 0.2387
    czwarty zuzycie 1314 kwh cena 0.2387
    nic nie piszą o wyrównaniu.
    Co tu jet nie tak

Dodano po 3 [minuty]:

na rachunkach nr licznika sie zgadza zmienił się tylko składnik zmienny (układ trójfazowy)
    na poprzednich był 1.5806 cena jedn. 3,82
    a teraz 4.4194 cena jedn.7.14
    o co tu chodzi?
    Romulus7874
    Level 28  
    Zużyłaś więcej niż prognoza z poprzedniej faktury.I teraz masz zapewne "pierwszy kwit" na 649 zł a następne po około 90-100 czy nie tak?
    W zeszłym roku miałem to samo tylko pierwszy kwit był na 308 zł a reszta po 98zł.
    Ale zużycie 100-130kw na dom to niewiele bardzo.

A jeszcze jedno :od kiedy wynajmujesz? miesiąc....rok?

ps .a czy stan licznika się zgadza?
    slee
    Level 11  
    od czerwca tego roku. z tym że praktycznie w domu mnie nie ma i właśnie dlatego nie wiem skąd nagle taki wzrost zuzycia energi?

Dodano po 2 [minuty]:

poprzedni rachunek był za okres od czerwca do sierpnia rozdzielony na 2 rachunki po 49zł i 35 zł
    teraz okres rozliczeniowy od sierpnia do grudnia i pierwszy rachunek na 640zł drugi na 130zł i trzeci na 100zł

Dodano po 5 [minuty]:

tak stan licznika się zgadza

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze jedno jezeli na poprzednim rachunku jest odczyt licznika 860 finalny a teraz na rachunku z poprzedniego 860 i 2174 rozliczeniowy
    to wzrost zużytej energi jest 1314 kwh gdzie zawsze było w granicach 100-200kwh
    Co mogło w tym czasie nabić tyle kwh ?

Dodano po 3 [minuty]:

Ja sie kompletnie na tym nie znam ale to nie mogło byc wyrónanie z poprzednich miesięcy
    gdyż na liczniku mam takisam odczyt co na rachunku?
    Pozatym od 04.12 jak dostałam rachunek z tym pomiarem czyli 2174 i zużycie 1314 kwh
    do dnia dzisiejszego mam już 2446 co daje mi już zużycie 272 kwh to jest 2 tyg i już mam takie zużycie to jest niemożliwe??

Dodano po 32 [sekundy]:

Dziennie wyliczyłam ,że zużywam jakieś 10 - 12 KWH

Dodano po 3 [minuty]:

Pozatym prowadzę sklep 23m2 gdzie są 2 komputery,klimatyzacja i lutownica i inne sprzęty którę działają od 9-18.30 na nonstopie i mam zuzycie w szczycie 188kwh, a poza szczytem 462kwh i rachunki przychodzą mi po góra 590zł
    Romulus7874
    Level 28  
    Myślę ,że jesteś pierwszą lokatorką tego domu. Właściciel płacił rachunki po parę złotych, a za Twoich czasów zużycie wzrosło i faktury nie "nadążały".
    Zobacz co masz na fakturze.
    1,Należność za okres.....
    2,Wartość prognozy z poprzedniej faktury....
    I teraz 1 minus 2 to to co masz na pierwszym rachunku do zapłaty.Po jakimś czasie wyrówna się że wszystkie będą w miarę równe do zapłaty.

Quote:
    Pozatym od 04.12 jak dostałam rachunek z tym pomiarem czyli 2174 i zużycie 1314 kwh
    do dnia dzisiejszego mam już 2446 co daje mi już zużycie 272 kwh to jest 2 tyg i już mam takie zużycie to jest niemożliwe??

Eeee.. nie można też wykluczyć awarii licznika.
    A może (tak głośno myślę) poprzednik magnesów używał?
    Sprawdź czy na odłączonych WSZYSTKICH odbiornikach licznik nie kręci.(nie wiem jednak cóż za licznik)
    slee
    Level 11  
    rozliczenie za okres od 17.06.09- 18.08.09 finalny 860 na liczniku zuzycie 75kwh - 49zł
    na tym samym kwitku wyliczenie należności na okresy przyszłe 18.08.09 - 15.10.09
    na podstawie prognozy zużycie 41kwh - 35zł

teraz za okres 18.08.09- 4.12.09 rozliczeniowy 860 z poprzedniego i 2174 rozliczeniowy zgodny z licznikiem zużycie 1314kwh - 649zł
    4.12.09-15-02.10 prognozowany zużycie 222 -130zł
    15.02.10- 15.04.10 prognozowany zużycie 160kwh- 100zł

Dodano po 3 [minuty]:

ja nie mam klucza do twożenia skrzynki wiec nie sprawdze jaki to licznik ale wydaje mi sie ze zwykły ma normalną tarczę z przsuwającymi się cyferkami.
    Sprawdzałam już wylączeniem bezpieczników i licznik stoi nie krenci się.
    Tylko mi się wydaje ze od tej awari 4 dniowej licznik tak jakby nabijał sobie podwójnie?nie wiem?

Dodano po 2 [minuty]:

Dlatego zastanawiam się nad zgodzeniem do PGE zeby zrobili exspertyzę licznika bo to jest niemożliwe zeby w 2 tyg. nabic ponad 200kwh nie siedząc non stop w domu??

Dodano po 51 [sekundy]:

zgłoszeniem - sory za błędy ale jestem w klepie i piszę na szybko :))
    Romulus7874
    Level 28  
    Quote:
    Najpierw wyłącz wszystkie odbiorniki korzystając np z bezpieczników i zobacz czy licznik wyhamował i stanął, następnie podłącz tylko jedno urządzenie o stałym poborze prądu i zmierz czas ile sekund trwa obrót tarczy dookoła, na liczniku pisze ile obrotów to 1KW/h. Dalej to prosta matematyka, zawsze też można zadzwonić do zakładu energetycznego i poprosić aby sprawdzili licznik, układ pomiarowy.

skopiowałem z forum ,bo nie chciało się pisać.
    Zrób najpierw to.

Esol wrote:

Jeżeli to co wyżej napisałem jest ok to pozostaje Ci policzyć co masz w domu ile to pożera energii - jeżeli różnica będzie nadal drastyczna to ... reklamujesz licznik
    powerm
    Level 23  
    Jeśli masz starą lodówkę może być że właśnie ona dożywa swych ostatnich dni albo tylko walnął bimetal i kompresor pracuje na okrągło.
    Posłuchaj jej.

W tropieniu nadmiernych zużywaczy energii pomocne będą sprzedawane w marketach liczniki energii takie dogniazdkowe.
    slee
    Level 11  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na moje pytanie.Sprawa się już wyjaśniła :))

Dodano po 25 [sekundy]:

Wesołych świąt :)
    Romulus7874
    Level 28  
    Poprosimy o info na ile nasze dywagacje były blisko (lub daleko)wyjaśnienia. Nagły wzrost zużycia energii i duży rachunek
    slee
    Level 11  
    żadne okazało się ze licznik jest dobry tylko rachunek był za 4 mc