Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec na węgiel, piec gazowy + solar

bart314 21 Dec 2009 12:12 4090 2
    bart314
    Level 9  
    Witam. Pytanie do fachowców. Mam taką zagwozdkę. Jestem obecnie w posiadaniu i użyciu dwóch piecy: gazowy dwufunkcyjny Vaillant ATMO TEC PRO VU/VUW 240/3-3M, oraz węglowy DEFRO OPTIMA 20kW. Piece są połączone razem za pomocą wymiennika płytkowego. Gazowy grzeje ciepłą wodę i (czasami) ogrzewa dom, a węglowy służy tylko do ogrzewania chłupy. Nie posiadam obecnie zasobnika na ciepłą wodę. I tu jest wszystko OK, układ działa. W przyszłym roku moja gmina ma zamiar dopłacać do kolektorów słonecznych 60%, jeżeli warunki umowy z gminą będą zachęcające to się zdecyduję na nie( stawiam na Vaillanta lub Hewalexa ze wskazaniem na tego pierwszego) I tu rodzi się moje pytanie. Jak te 3 układy połączyć w jedną sprawnie działającą całość? Oczywiście jeżeli jest taka możliwość.
    Dziękuję za porady i pozdrawiam.
    darek_wp
    Level 28  
    Do pieca gazowego dołożyć zasobnik CWU z 2 wężownicami. W jedną włączyć solary a w drugą piec gazowy (funkcja CWU). Woda będzie z zasobnika a nie bezpośrednio z pieca gazowego. To tak w uproszczeniu.
    bart314
    Level 9  
    A gdyby tak solar wraz z piecem węglowym podłączyć do zasobnika CWU, i ciepłą wodę z wyjścia zasobnika puścić na wejście do pieca gazowego?