Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzeszczenia w TDA7294 przy odrobinie ściszonej muzyce

Andrzejw212 21 Dec 2009 12:15 2240 27
    Andrzejw212
    Level 12  
    Witam serdecznie!
    Jakiegoś czasu zakupiłem końcówkę mocy opartą na układzie TDA7294,po złożeniu wszystkiego ,polutowaniu ,podłączeniu do zasilacza i głośnika na maksymalnej głośności ustawionej na mp3 nie ma żadnych trzeszczeń,dźwięk słychać czysto i bez żadnych przeciwwskazań lecz gdy przyciszam muzykę to owszem coś tam się wydobywa z głośnika lecz nie ma to tej jakości która powinna być i nie wiem co może być z tym związane;/
    Dodam że podłączyłem także pod komputer i jest ta sama reakcja...
    To może być z takim kłopotem związane??Pomóżcie!!
    Zamieszczam zdjęcia z kartki która dostałem aby to wszystko poskładać jak należny,(schemat ideowy,schemat montażowy,spis elementów wraz z zasilaniem oraz wygląd całego układu)
    Pozdrawiam serdecznie i liczę na jakąkolwiek pomoc;)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ajpier
    Level 36  
    Zabuduj potencjometr na wejściu.
    Andrzejw212
    Level 12  
    właśnie nie ma tutaj potencjometru

Dodano po 3 [minuty]:

Ściszanie miałem na myśli mówiąc o ściszaniu przy np komputerze czy mp3
    ajpier
    Level 36  
    Rozumiem to ale chodzi mi wstawienie go na próbę.
    Andrzejw212
    Level 12  
    Tzn próbowałem powiem Ci, to nie było skutku,później jakoś dotknąłem palcem przepadkiem jedną z końcówek potencjometru i działało normalnie a gdy odsunąłem palec to grało przez jakieś 1,5 s i znów trzeszczało i nie było tej jakości dźwięku.śmieszne to trochę :D
    ajpier
    Level 36  
    Potencjometr oczywiście był połączony jedną noga do masy? Tak
    Andrzejw212
    Level 12  
    oczywiście że tak
    darek_wp
    Level 28  
    Czułość wejścia tego układu to std 775mVSk a jego rezystancja 22kOhm. Jeśli sterujesz głośnością przez urządzenie zewnętrzne to wzmacniacz może być za mało wysterowany co może objawiać się trzaskami, brumem i różnymi stanami nieustalonymi. Może warto zastanowić się nad najprostszym przedwzmacniaczem do niego - odseparuje wejście i będzie dostarczał stały poziom sygnału.
    ajpier
    Level 36  
    Jaki to był potencjometr.
    Andrzejw212
    Level 12  
    Jak temu zapobiec?Bo jestem w trakcie robienia obudowy a niechce żeby moja praca poszła w niepamięć ;p

Dodano po 7 [minuty]:

Nie wiem jak on się fachowo nazywa bo sam jestem laikiem;/wiem że ma 50K
    Zamieszczam zdjęcie może coś pomoże.
    ajpier
    Level 36  
    Wsadź tam jakiś mniejszy, coś koło 22K.
    Andrzejw212
    Level 12  
    darek_wp a masz zmoże jakiś ciekawy prosty i tani pomysł na taki przedwzmacniacz?a może da się to jakoś inaczej rozwiązać?

Dodano po 3 [minuty]:

Gdzieś tu na elektrodzie wyczytałem że powinien być tam 47K i że jest do tego najlepszy bo ktoś pytał jaki powinien być potencjometr do tego układu ,ale nie wiem ile w tym prawdy;/
    ajpier
    Level 36  
    Wsadź rezystor 22k pomiędzy wejście a masę i zobacz efekt.
    Andrzejw212
    Level 12  
    tzn tak jakbym przerwał kabel z masy i włożył bym ten rezystor pomiędzy te dwa kable tak?na chłopski rozum xD
    ajpier
    Level 36  
    Jeden koniec rezystora na masę, drugi na wejście. Żadnej masy nie przerywasz
    Andrzejw212
    Level 12  
    Oczywiście mając podłączony potencjometr?czy mówisz teraz bez potencjometru?Bo już się pogubiłem
    ajpier
    Level 36  
    Sam rezystor, chyba że posiadasz potencjometr 22k to go wstaw.
    Andrzejw212
    Level 12  
    A więc tak...
    Podłączyłem to tak jak mówiłeś (rezystor z masy na wejście) i klops...jest tak jak było...To słychać tak jakby ten sygnał który jest wpuszczany do tej końcówki mocy był za słaby...Przy ustawionej połowie głośności mp3 słychać tylko tak jakby urywki tej muzyki która leci.
    Dla upewnienia się czy dobrze Cie zrozumiałem zrobiłem taki prowizoryczny rysunek.przy tym podłączeniu tak jak to namalowałem zrobiłem to połączenie przez ten rezystor z punktu 1 do punku 2.Tak to miało być?
    Andrzejw212
    Level 12  
    Zasilacz 24V
    Max;12A
    ajpier
    Level 36  
    To jest pojedyncze zasilanie czy symetryczne +-24V
    Andrzejw212
    Level 12  
    na tym zasilaczu jest 2x24 ale ja wykorzystuje 1x24 chyba ze to mój błąd?
    ajpier
    Level 36  
    I tu jest błąd bo powinieneś wykorzystać 2 razy 24V
    Wzmacniacz potrzebuje symetrycznego zasilania stałego max 50V
    Andrzejw212
    Level 12  
    Przedni panel tego zasilacza ma 2x wyjście "+" , i 2x wyjście "-"to mam zmostkować te 2 plusy i 2 minusy ze sobą i podłączyć zmostkowany plus pod Vs+ i zmostkowany minus pod Vs-?
    ajpier
    Level 36  
    Plus i minus łączysz razem i jest to masa {zero}
    Pozostałe plus i minus odpowiednio do wzmacniacza
    Andrzejw212
    Level 12  
    No to już chyba wiemy co jest tego przyczyną...podłączyłem tak jak to pokazałeś ale w tym zasilaczu coś trzeszczy a muzyka nie gra więc wole nie testować bo jak spale zasilacz to będzie przekichane ;p
    Ale myślę że to będzie to bo przez zostawiłem to podłączone jak narysowałeś(2x24) i później szybko przemieniłem na 1x24 i grało normalnie nawet na tej ściszonej muzyce wiec myślę że kondensatory się naładowały i dopóki sie nie wyczerpały to śmigało.Co o tym sądzisz?
  • Helpful post
    ajpier
    Level 36  
    Sądzę że podany schemat jest dobry.
    Andrzejw212
    Level 12  
    Chyba że w tym zasilaczu jest jakieś zabezpieczenie;/
    Ale mniejsza z tym bo ten zasilacz do testowania był.Będę musiał zakupić jakieś trafo 2x24 i wtedy podłącze wszystko tak jak się należy:)
    Jednakże pomogłeś mi znaleźć i rozwiązać mój problem klikam oczywiście "pomógł":)
    Myślę że temat został zakończony:)
    Wielkie dzięki za pomoc:)