Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 100+ przeróbka na generator powielacz

SP8JZ 21 Gru 2009 14:11 2587 9
  • #1 21 Gru 2009 14:11
    SP8JZ
    Poziom 33  

Witam mam trochę nietypowe pytanie. Poniżej znajduje się część schematu nadajnika radiotelefonu CB Alan 100 plus. Pytanie skierowane do wyjadaczy od radiotechniki - jak w miejscu oznaczonym strzałką (2SC2314)uzyskać rezonans na 2 harmonicznej od 54MHz? Nadajnik próbuję pomnożyć x4, przed 2314 mam już 54 MHz (modyfikacja filtra) tak, że jest on wysterowywany prążkiem drugiej harmonicznej od 27MHz. Filtr C107, C108, L3 dopasowywuje impedancję obu stopni do obciążenia L4,R126 tak aby układ chodził liniowo w AM.
    Proszę nie pisać żebym przejrzał schematy podwajaczy, mniej więcej wiem o co chodzi. Czy w takim razie muszę wymienić dławik L2 na obwód rezonansowy zestrojony do 108MHz? Poradzi ktoś jak to zrobić?

0 9
  • #3 21 Gru 2009 14:39
    SP8JZ
    Poziom 33  

Piszą o usunięciu tej cewki przy bazie na stopniu końcowym, no nic dzięki widocznie komuś takie czary wychodzą, pobawimy się.
    Fajnie by było o opinię kogoś, kto stroi takie podwajacze np w Radmorach itp.
    Schemat jest łudząco podobny zresztą jak wszystkie CB podobne są do siebie.
    Jakby coś to 54Mhz mam przez odwinięcie zwojów na pierwotnym T10 (troche zabawy ale działa) i śmieci też nie ma za dużo

Mam jeszcze takie pytanie. Jak widać jest 3 stopnie - na pierwszym zrobiłem pierwszy podwajacz, na drugim w driverze chcę zrobić drugi podwajacz.
    Czy tak wogóle można robić czy lepiej może na pierwszym zrobić x4 (tylko wtedy driver może się nie wysterować)
    czy lepiej dać jakiś osobny przed driverem jako oddzielny układ dajmy na to ekranowany itd? Stopień końcowy ma dostać 108MHz
    Kiedyś w szkole bawiliśmy się nadajnikiem co to powielał 12MHz x 12 i wychodziło 144MHz.
    Każdy stopień miał w kolektorze obwód rezonansowy dostrojony do kolejnej harmonicznej.
    Może ktoś ukierunkować czy idę dobrą drogą ?
    Pozdrawiam, czekam na sugestie.

0
  • #4 21 Gru 2009 17:44
    tpl
    Poziom 19  

Witam. A nie lepiej byłoby podzielić przez dwa sygnał z VCO podawany na syntezę. Wtedy VCO po przestrojeniu będzie pracować na dwa razy większej częstotliwości.
    odpadnie Ci powielanie i śmieci z nim związane, bo braknie miejsca na dokładne wyfiltrowanie.

0
  • #5 21 Gru 2009 18:53
    SP8JZ
    Poziom 33  

Na to nie wpadłem, niezła myśl. Miejsca braknie zgadza się.
    Można by i przez 4 podzielić ale tak czy tak musiałbym przestrajać wszystkie filtry a co za tym idzie wymiana filtrów na cewki na UKF,
    bo te filtry na KF z tego co pamiętam ze szkoły nie nadają się na UKF - fala powierzchniowa. Cały nadajnik trzeba by przerabiać więc nierealne
    Śmieci jest sporo szczególnie w sąsiedztwie harmonicznych ale mam nadzieję, że w stopniu końcowym (po przeróbce na UKF) zostaną wytłumione.
    Wygrzebałem stare płytki powielaczy 3001 radmora (72 na 144MHz) mam nadzieję że uda się zaadoptować jako osobny blok ewentualnie zerźnąć samą część powielacza od naszych kolegów z PRL.

Wiem, że trzeba zmienić obwód wyjściowy kolektora 2sc2314 z 27 na 108 ale jak?
    Jeszcze jedno pytanie, czy ma to jakieś znaczenie, że chce to zrobić w driverze ?
    Czy wzmocniona 2-ga harmoniczna będzie miała niższą amplitudę niż sygnał pierwotny?
    To zasadnicze pytanie, ponieważ inaczej stopień końcowy nie zostanie wysterowany -
    punkt pracy tranzystora stopnia końcowego jest ustawiany automatycznie w momencie pojawienia się sygnału (stałe zasilanie przy odbiorze i nadawaniu)
    Może widział ktoś gdzieś powielacz w nadajniku, takie rzeczy stosuje się do dzisiaj, chociażby w CB radio ?

0
  • #6 21 Gru 2009 21:37
    sq6ade
    Poziom 40  

tpl napisał:
    Witam. A nie lepiej byłoby podzielić przez dwa sygnał z VCO podawany na syntezę. Wtedy VCO po przestrojeniu będzie pracować na dwa razy większej częstotliwości.
    .

Idąc tym tropem można dać dzielnik /8 pomiędzy VCO a PLL , dobrać elementy całego toru na rezonans w 108MHz i mieć w nosie "syf" z powielonego sygnału VCO.
    Zastanawiam się tylko po co tyle zabiegów ? Nadawać z CB na 108MHz ?

0
  • #7 22 Gru 2009 00:34
    tpl
    Poziom 19  

Więcej powielaczy to więcej śmieci do odfiltrowania. A przy małej liczbie stopni poziom napięcia na wyjściu może okazać się za mały do wysterowania drv. i PA.
    Proponuję rozważyć rozwiązanie zaproponowane przez SQ6ADE.
    Mnie też ciekawi taka nietypowa częstotliwość wyjściowa.
    Odpowiadając na Twoje pytania: podwajacz a tym bardziej potrajacz zawsze będzie miał mniejszą amplitudę na wyjściu niż wzmacniacz.
    2SC2314 nie bardzo nadaje się na taką częstotliwość.
    Jeszcze inaczej: zastosuj cały ten moduł od radmorka. Masz tam dwa powielacze i dwa wzmacniacze. Po przestrojeniu na właściwe częstotliwości, zamianie tranzystorów na pnp i dobraniu ich punktów pracy będzie śmigać na 12V z minusem na masie.

0
  • #8 06 Sty 2010 23:39
    SP8JZ
    Poziom 33  

Zrobiłem powielacz na 2 filtrach i nadal miałem równy poziom 54 i 108, na wyjściu to samo, wniosek jest taki, że można to przerobić na 6 metrów a wyżej to już przerasta moje możliwości. Do tego trzeba jakichś inżynierów bo te radmorowskie generują czysty sygnał natomiast w amatorskich warunkach uzyskałem kupę śmieci nie nadającą się nawet dla pasma 6 metrów

0
  • #9 07 Sty 2010 13:05
    sq6ade
    Poziom 40  

To już chyba lepiej domontować wewnątrz elementy z transwertera. Dodatkowy genek i mixery TX i RX .

0
  • #10 15 Sty 2010 21:11
    Grzegos
    Poziom 1  

Witam

Jest jeszcze jedno zasadnicze pytanie w tym wszystkim.
    Czy planowana przez kolegę przeróbka Alana będzie służyć do generacji jedynie fali nośnej na częstotliwości 108 MHz, czy też będzie to przebieg modulowany (jak się domyślam WFM). W tym ostatnim przypadku bez powielania raczej się nie obejdzie, bowiem dewiacja NFM jaką można wydusić z VCO tego CB bez wypadania z syntezy będzie ledwo słyszalna.

Pozdrawiam

0