Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór sprzętu do Punto I, ew odzysk posiadanych głośników

21 Dec 2009 20:29 1542 9
  • Level 9  
    ..chce coś zamontować mej ukochanej w Punto I

Wymagania: tanio...:)
    Stan: uzywka...:)
    Nastawienie: jakość....adekwatna do taniości:)
    Posiadany sprzęt: radio Blaupunkt MP27
    Miejsce: w desce rozdzielczej na głośnik ok 10cm-na tę chwilę wsadzone jakieś dwa głośniki za 100zł z dość dużą cewką.
    Brak fabrycznego otworu na głośniki w drzwiach-mogę dorobić i wygłuszyć drzwi..ech..niechętnie:)

Posiadane niepotrzebne głośniki:
    2x tweeter RS25
    2x25cm Free Air-bas Pullman
    2x typowe średniotonowe Pulmann 13cm
    Do całości zwrotnica (kompletny zestaw trzydrożny separowany)
    ..dodatkowo: 2x20cm Free Air-bas Pullman
    2x jakies X-plody w jajku-chętnie odsprzedam za ilekolwiek lub na coś wymienię.

Co z posiadanych rzeczy mozna ładnie wykorzystać, co dokupić?

Myślałem o wsadzeniu 25tki w jakąś skrzynkę, tylko głośnik jest Free Air i nie wiem czy się nie udusi?

Chciałbym zakupić wzmacniacz Sony XM 4045, tylko mam wątpliwości czy wystarczy do napędu przodów i suba? Ew jesli nie, to co kupić by dało radę pociągnąć na jednym wzmaku?

..ewentualnie: Przód w drzwi głośniki średniotonowe (nie kikbasy)
    gwizdki w miejsca fabryczne deska rozdzielcza i mały sub na 25tkach Free Air...(jak wyżej: czy da radę) Całość pod zwrotkę zestawu trzydrożnego. Nie śmiać się jesli to nie zadziała-doradzić:)...
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 35  
    Fabryczne miejsce na głośniki z przodu to 87mm. Proponuje zrobić miejsce w drzwiach. Do tego zestaw gms lub helix. Sub 25cm najlepiej firmowy (JL audio był by dobry) do tego wzmacniacz czteroknałowy np. Axton. Było by tanio i by zagrało. Sprzedaj to co masz i zrób jak pisze.
  • Level 9  
    Axton C109?
  • Helpful post
    Level 35  
    Nie chce sie wypowiadac autorytatywnie ale te glosniczki pullmana sa naprawde spoko i tutaj nie moge sobie za nic przypomniec czy wlasnie o nich nie slyszalem opini ze w drzwiach ten 3way dobrze zagra a cos obija mi sie po glowie ze tak , ja napewno tweetery zostawil i te 13cm bo to zagra ladnie malo tego pokusilbym sie o podlaczenie tweetera w slupku 13cm na wysokosci lusterek a 20cm w panelu w drzwiach potem zapodalbym im ze 100wat RMS na strone i mysle ze bylo by bardzo milo
  • Level 9  
    sanders156 wrote:
    Nie chce sie wypowiadac autorytatywnie ale te glosniczki pullmana sa naprawde spoko i tutaj nie moge sobie za nic przypomniec czy wlasnie o nich nie slyszalem opini ze w drzwiach ten 3way dobrze zagra a cos obija mi sie po glowie ze tak , ja napewno tweetery zostawil i te 13cm bo to zagra ladnie malo tego pokusilbym sie o podlaczenie tweetera w slupku 13cm na wysokosci lusterek a 20cm w panelu w drzwiach potem zapodalbym im ze 100wat RMS na strone i mysle ze bylo by bardzo milo

..te średnie `13tki to spore bomby.. Nie da się przerobić w tym aucie by nie zasłonić pół szyby:) Mają fabryczną sporą obramówkę i wymagają dość głębokiego montazu.
    Mam taki zestaw u siebie z przodu w Volvo tylko nie odważyłem się 20tek ani 25tek wsadzić w drzwi i w to miejsce włożyłem 16tki GZ. Przód gra super, aczkolwiek coś tam się męczy i nie wiem czy własnie nie GZ..
    Czy Kikbasy z przodu są konieczne? Czy może wystarczyłyby średnie umieścić gdzieś u góry w drzwiach a 20tki dać w drzwi tylne...jeśli gdzieś się w tym autku uda upchać... Jesli 20tki lub 25tki zapakuję na tylną półkę to się auto złamie:) W Volvo mi rozklekotały całą tylną półę i powyrywały wkręty na których były pomocowane na meblówce..
  • Helpful post
    Level 35  
    Moze wystarczyc 13cm z przodu tylko aplikacja musi byc starannie przeprowadzona a 20 w tylnych drzwiach zastapilbym majym subem
  • Level 9  
    sanders156 wrote:
    Moze wystarczyc 13cm z przodu tylko aplikacja musi byc starannie przeprowadzona

Wytłumacz mi to dokładniej, jesli możesz.
    Dodam, iż 13tki pod oryginalną zwrotką grają ewidentnie tylko srednim tonem i kikbasu tam raczej nie uświadczysz..
  • Helpful post
    Level 35  
    Chodzi o to ze nawet 13cm. moze zagrac dobrze z wykopem tylko trzeba dobrze a nawet bardzo dobrze wygluszyc drzwi a ja proponowalbym zeby zrobic im panele zamkniete i nie odcinac ich zwrotka za wysoko znaczy nie traktowac ich jak midrange tylko woofer odciac okolo 60-70Hz i zgrac z tweeterami zeby zrobic z nich system 2way

Dodano po 56 [sekundy]:

Najlepiej z poziomu wzmaka pociac je a tweetery przez zwrotke
  • Level 9  
    ..próbowałem to zrobić w swym Vovlo ze średnimi 15cm przy wygłuszonych drzwiach. Grały dobrze, niestety krótko. Po kilkakrotnym odkręceniu spaliłem oba. Wydaje mi się, że Canton tak zaprogramował te głośniki, by grały dobrze, a nawet bardzo dobrze, ale jako typowe midrange.
    W sumie mógłbym dokupić jakieś woofery, tylko jeśli podłączę je pod zwrotkę Cantona bas będzie głęboki i głośnik pewnie nie zagra zbyt ładnie..Zwrotka w końcu strojona jest pod głośnik od 20-25cm. Jak to obejść bez znajomości elektroniki z mej strony?

...czy to własnie można zrobić, jak pisałeś- z poziomu wzmacniacza, filtrami górno przepustowymi?
  • Helpful post
    Level 35  
    Tak zamiast stosowac zwrotke do woofera mozna go pociac od gory i dolu filtrami