Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym

21 Gru 2009 20:35 2384 11
 • Poziom 10  
  Witam
  Znalazłem silnik krokowy z 3 wyprowadzeniami (kable: czarny, czerwony i zielony).
  Chciałem zrobić do niego sterownik i tu zaczęły się schody.
  Nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o silniki, więc proszę o pomoc.
  Znam budowę silnika krokowego i zasadę działania, ale mimo to nawet metodą prób i błędów jeszcze nie doszedłem jakie stany logiczne powinny być na danym kablu, wciąż wydaje mi się że gubię gdzieś 1 krok. Jakby ktoś mógł mi przedstawić stany logiczne dla kilkunastu kroków byłbym wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 28  
  Może to byc silni krokowy, ale z reguły silniki takie mają conajmniej 4-ry przewody. pewnie jeden jest wspólny, ale to komplikuje trochę sterowanie.
  Aby się upewnić czy to silnik krokowy, zmierz rezystancję pomiędzy czar-czerw, czerw-ziel i czar-ziel. Dwie z nich powinny być prawie równe, a trzecia powinna być sumą tych dwóch.
  Przykładowo czar-czerw = 4 Ohmy, czar-ziel = 4 Ohmy i czerw-ziel 8 Ohm
  Jeżeli tak jest to możesz ze żródła napięcia np. 3V podać minus w tym wypadku na czarny i + 3V na chwilę do czerwonego a potem do zielonego.
  Silnik powinienem wykonać skok o kilka stopni w jedną stronę dla napięcia na czerwonym i skok o kilka st. po podamiu na zielony.
  Żeby kręcić tym silnikiem należy teraz na jedną cewkę podać napięcie potem podać napięcie na drugą, podać odwrotn napięcie na pierwszą i odwrotne napięcie nadrugą.
  Silnik krokowy jest obszernie opisany w necie w pisz hasło silnik krokowy

  Dodano po 1 [minuty]:

  zobacz tutaj:
  http://www.automatykaonline.pl/poradnik/artykuly.php?id=48
 • Poziom 10  
  No i proszę jakie to było proste.
  Dzięki wielkie za pomoc

  A to dla tych co trafią na tego posta z podobnym problemem.

  B-czarny
  R-czerwony
  G-zielony
  w-wolny(nie podłączony)

  B R G
  - w +
  - + w
  + - w
  + w -

  Tak ja steruję tym silnikiem jeśli się mylę proszę mnie poprawić

  Teraz jeszcze tylko popracować musze nad sterownikiem.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 1  
  Witam! Mam pytanie. W jednym z opisów silnika krokowego wyczytałem, że silnik unipolarny ma jedno uzwojenie z odczepem pośrodku. Co to jest ten odczep i do czego służy?
 • Poziom 16  
  Daję tutaj to pytanie, bo przy okazji jest sposób na sprawdzenie większości silników krokowych.
  W zasadzie nie znam się na tych silnikach, ale potrzebowałem jakiegoś wolnoobrotowego do urządzenia. Żeby nie kupować sterownika, zastosowałem do uruchomienia sposób podany na tej stronie, czyli napięcie zmienne 8V/50Hz z transformatora:
  https://fundamentjezus.blogspot.com/2019/07/jak-uruchomic-silnik-krokowy-bez.html
  Silnik działa na stałych obrotach w obu kierunkach, moc jest, ale po kilkunastu minutach sporo się grzeje ( 70-80*C ) - dałem wentylator i jest lepiej.
  Chciałbym jednak wyeliminować wentylator i dlatego mam pytanie - czy jakbym zastosował sterownik, silnik też by się tak mocno grzał? Czytałem na forum, że różnie z tym bywa, dlatego nie wiem, czy warto inwestować, skoro nie chcę regulacji obrotów, a konkretnie chodzi o taki silnik:
  Sterowanie silnikiem krokowym
 • Specjalista elektronik
  A jaką oporność mają uzwojenia? Jaki prąd tam płynie? Pewnie za duży i dlatego silnik się grzeje. Sterownik (ale taki porządniejszy, a nie np. sam L298, który bywa stosowany jako sterownik) może regulować prąd i pilnować, żeby był odpowiedni (oczywiście trzeba mu nastawić, jaki prąd ma dawać).

  Poza tym, silnik krokowy potrzebuje zasilania wielofazowego (zwykle 2-fazowe), z transformatora tego nie masz, kondensator robi tylko namiastkę.

  Nie ucz się od tego, kto się nie zna, bo jest duża szansa, że "wpuści cię w maliny".
 • Poziom 16  
  No tak. Cewki mają tylko po 6 omów a więc na pewno prąd płynie za duży, rozumiem.
  Czyli trzeba by faktycznie kupić sterownik z regulacją prądu. Zajarzyłem o co chodzi. Dzięki
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Chciałbym jednak wyeliminować wentylator i dlatego mam pytanie - czy jakbym zastosował sterownik, silnik też by się tak mocno grzał?
  Silnik się grzeje z powodu dużego prądu, ale prąd określa też moment obrotowy, zmniejszysz napięcie z transformatora, spadnie moment i temperatura.
  Ze sterownikiem jak będziesz chciał dużego momentu to zwiększysz prąd i też się będzie grzał - krótko mówiąc to tylko twoja decyzja jaki prąd ustawisz tak się będzie grzał, tak ze sterownikiem jak i bez.

  Jaki jest sens stosowania sterownika? Lepsza charakterystyka momentu w funkcji prędkości obrotowej, możliwość sterowania prędkością.

  Cytat:
  Daję tutaj to pytanie, bo przy okazji jest sposób na sprawdzenie większości silników krokowych.
  Z tym że silniki trójfazowe (trzy przewody) klasyfikuje sie jako BLDC, przypuszczam że autor wątku pomylił, podobnie jak autor podlinkowanego materiału, silniki trójfazowe steruje sie tak (metoda six step)Sterowanie silnikiem krokowym
 • Poziom 16  
  jarek_lnx, bardzo ciekawe to co piszesz, czyli trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, aby się nie pakować w koszty. Na razie pokombinuję z napięciem na tyle, żeby silnik jeszcze dawał radę i ewentualnie dam jakiś wydajny radiator.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Na razie pokombinuję z napięciem na tyle, żeby silnik jeszcze dawał radę i ewentualnie dam jakiś wydajny radiator.
  Sprawdź też napięcie na fazie z kondensatorem, może być zupełnie inne (wyższe lub niższe) niż na fazie zasilanej wprost z transformatora.
 • Poziom 16  
  Słusznie, posprawdzam jak będzie pracował na maksymalnym obciążeniu wału. Dzięki.