Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik od polowy ciepły

21 Gru 2009 22:01 14544 30
  • Poziom 2  
    Witam

Mam prblem z grzejnikami. Po rozpaleniu w piecu grzejniki staja sie bardzo powoli ciepłe co powduje zagotowanie sie wody w piecu co moze byc przyczyna. Pompa jest nowa i odpowietrzona i grzejniki tak samo. Grzejnik w górnej częsci jest gorący a na dole zimny. prosze o pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    po zmianie pompy ( jakies 3 tygodnie temu) wszystko bylo wporzadku. Po tym czasie zaczel szwankowac jakby woda bardzo powoli nachodziala do grzejnikow

Dodano po 1 [minuty]:

Mam pytanie gdzie znajduje sie ten filtr wody
  • Poziom 36  
    To może być coś w tym stylu (z tym że ten jest do gazu) ale obudowa podobna;
    Link
  • Poziom 1  
    Witam!
    Mam podobny problem, tyle że podjąłem już kilka kroków i niestety nic nie pomogło. Po pierwsze to już różnymi sposobami odpowietrzałem instalację, kolejno czyściłem filtr wody, poźniej stwierdziłem, że może moja pompka jest za słaba i kupiłem 25/60 (wysokość pompowania 6m). Na pircu średnio mam 65 stopni, piec 20kW czyli szybko licząc na mieszkanie około 200m (ja mam lekko ponad 70m). Powoli tracę głowę, przestudiowałem tysiące tematów na forum i nie potrafię znaleźć rozwiązania swego problemu. Proszę o jakąś myśl która pomoże w rozwiązaniu mego problemu, który jest podobny do problemu opisywanego wyżej.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    A może wina jest po stronie zaworu zwrotnego. Jeżeli ogóle jest to może zawiesił się w pozycji otwartej i woda śmiga na krótko.
  • Poziom 2  
    Niestety ale nie ma zaworu zwrotnego
    Najlepiej jak by autor wątku pokazał jakieś zdjęcia ze swojej instalacji.
    Ja myślę, że instalacja wygląda tak, że pompka jest zamontowana na takiej spince na głównym zasilaniu z kotła, a pomiędzy końcami tej spinki powinien znajdować się zawór zwrotny, którego prawdopodobnie nie ma i woda krąży na krótko.

Prawidło powinno wyglądać tak:
    Grzejnik od polowy ciepły
  • Poziom 18  
    czubek17 napisał:
    Witam

Mam prblem z grzejnikami. Po rozpaleniu w piecu grzejniki staja sie bardzo powoli ciepłe co powduje zagotowanie sie wody w piecu co moze byc przyczyna. Pompa jest nowa i odpowietrzona i grzejniki tak samo. Grzejnik w górnej częsci jest gorący a na dole zimny. prosze o pomoc

Sprawdź jeszcze ciśnienie w układzie, może jest trochę za małe (zwiększ trochę). Może jeszcze któraś uszczelka na pompie ci się przesunęła i blokuje przepływ.
    Jeżeli centralne pracowało dobrze to musi pracować dobrze. Ostatnia sprawa to jeszcze sprawdź pompę czy nie zapowietrzona. Jak to wszystko co sugerowali poprzednicy jest dobrze to tylko pozostaje sprawdzić samą pompę, może jest wadliwa lub ustawiona na wolniejsze obroty. U mnie jak zaczęły grzejniki grzać tylko u góry to był objaw że pompa nie dawała rady i musiałem ją wymienić.
  • Poziom 2  
    Tak wyglada moja instalacja
    Grzejnik od polowy ciepły Grzejnik od polowy ciepły Grzejnik od polowy ciepły
    Na tych zdjęciach trochę mało widać, zdjęcie samej pompy nie wiele mówi. Pokaż gdzie ona jest. Na zasilaniu, powrocie? Masz gdzieś tam filtr siatkowy? Masz możliwość odciąć zaworami pompkę, tak aby nie spuszczać wody z całej instalacji, aby zdemontować pompę?
    Jeżeli masz taką możliwość, wymontuj pompę, odkręć korpus i zobacz do wirnika. Może po prostu wirnik popłynął skoro woda się zagotowała w kotle, to jest taka możliwość.
  • Poziom 9  
    Mam pompę C.O. LFP i ogromny problem-ostatnio strasznie głośno startuje.Przy zmianie na szybszy obieg zaczyna buczec (na 1 biegu nie-tylko na 2 i 3,i to nie za każdym razem)Wkurza mnie ten głośny start-słychac ją 2 piętra wyżej.Odpowietrzyłem ją,odkręciłem-przelałem wodą,filtr sitkowy -ten przed pompą też wyczyściłem-i nic.Mam pytanie-czy w pompie jest jakiś filtr-sito?No i gdzie?Czy to silniczek?Bo boję się że padnie całkiem. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
  • Poziom 12  
    czy ja dobrze widze,że ta pompa jest na powrocie? Zobacz na ktorym biegu ją masz. Zdjęcia za dużo nie pokazują. Najlepiej rozrysuj instalację i wrzuć. Jaka jest temperatura na zbiorniku C.W.U? Rozumiem że jedna pompa jest do wszystkiego?
    Skoro kocioł Ci wrze,a wszystkie grzejniki masz do połowy zimne pomimo odpowietrzenia,to problem leży w przepływie.
  • Poziom 2  
    może to co napiszę wydaje się banalne,ale sprawdż czy pompa kręci się zgodnie ze strzałkami na obudowie.tzn.musi pchać wodę do kotła jeżeli jest na powrocie.
    ixi43 napisał:
    Mam pompę C.O. LFP i ogromny problem-ostatnio strasznie głośno startuje.Przy zmianie na szybszy obieg zaczyna buczec (na 1 biegu nie-tylko na 2 i 3,i to nie za każdym razem)Wkurza mnie ten głośny start-słychac ją 2 piętra wyżej.Odpowietrzyłem ją,odkręciłem-przelałem wodą,filtr sitkowy -ten przed pompą też wyczyściłem-i nic.Mam pytanie-czy w pompie jest jakiś filtr-sito?No i gdzie?Czy to silniczek?Bo boję się że padnie całkiem. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Wydaje mi się, że mogą to być łożyska ślizgowe. Prawdopodobnie wkład wirujący jest do wymiany. Można taki nabyć w serwisie.
  • Poziom 9  
    Przy załączaniu łupnie tak jakby ktoś walną młotkiem w rurę.Przy zmianie biegów dzieje się to samo-ale nie za każdym razem.A nie orientuje się ktoś czy ewentualna naprawa nie przewyższy kosztu połowy pompy-bo wówczas może lepiej dołożyc trochę i miec nówkę.Bo gwarancja się już skończyła.
    ixi43 napisał:
    Przy załączaniu łupnie tak jakby ktoś walną młotkiem w rurę.

Taki objaw wskazywał by na zawór zwrotny. Łożyska w pompie "piszczą" przeważnie przez kilka sekund od uruchomienia pompy. Jeżeli jest jedno głośne uderzenie, wskazywało by ono na zawór zwrotny, może kula się zawiesza lub coś w tym stylu. U mnie w domu też czasami głośno strzeli podczas startowania pompki, ale jak dla mnie to nic poważnego.
  • Poziom 9  
    Mnie to pukanie martwi-bo boję się że pompka padnie.Wczoraj zmieniałem cieknący zawór i spuszczałem wodę.Nurtuje mnie jeszcze jedno-czy może gdzieś w rurach nie zrobiło tzw. kurtyny powietrznej-czy jest coś takiego możliwe?Czy ten niemetaliczny głos po rurach niesie się od pompki?Czy gdzieś jest powietrze i nie może go wypchnąc?U znajomych tłucze tak od początku-na nowej pompie.Więc może nabic jeszcze raz wody?

• Moderator na urlopie...
    Różnicowy, to ten z kulką w środku. W momencie startu pompy woda napiera na kulkę i wtedy ona stuka w obudowę.
  • Poziom 9  
    Podkleję się pod temat bo mam podobną sytuację.Piec -elexia comfort, 5 grzejników "Purmo",1 łazienkowy.Problem polega na tym że największy grzejnik (potrójny) jest tylko do połowy ciepły w pionie-czyli góra gorąca a dół zimny.Co ciekawe-jeśli dotknę rurek wychodzących z podłogi to i zasilanie i powrót jest ciepły.Kolejny problem jest taki że notorycznie zapowietrza mi się grzejnik łazienkowy.Tylko jeśli chodzi o to zapowietrzanie to przypuszczalnie jest mi znana przyczyna-uszkodzony zawór bezpieczeństwa w piecu (przy nawet niskim ciśnieniu upuszcza wodę z układu)-niestety nie wiem gdzie go mogę kupić.A czytając posty zastanawiam się nad kupnem automatycznych odpowietrzników i wkręcić je do grzejnika łazienkowego i nie wiem czy to mogłoby pomóc w tym dużym grzejniku-potrójnym.Myślałem też o wyrzuceniu zaworu i wkręceniu w jego miejsce zaślepki-czy może to dać jakiś efekt?Zawór jest termostatyczny ale bez kryzy.
  • Poziom 13  
    pompa na zasilaniu , takie zainstalowanie grozi kawitacją i zniszczeniem wirnika pompy .

Dodano po 1 [minuty]:

"pracik" tka jest nieprawidłowo
    Raven999 napisał:
    pompa na zasilaniu , takie zainstalowanie grozi kawitacją i zniszczeniem wirnika pompy .

Dodano po 1 [minuty]:

"pracik" tka jest nieprawidłowo

Możesz coś więcej powiedzieć o tym? Co jest nie prawidłowo, dlaczego, jako powinno to wyglądać, dlaczego wirnik pompy ulegnie zniszczeniu.
  • Poziom 13  
    kawitacja zależy od temperatury przepływającej cieczy i jej ciśnienia
    zależnie od tego jaki jest obliczeniowa wartość współczynnika NPSH kryt. - krytyczny , dla danej pompy i jej relacji danej wysokości podnoszenia oraz temperatury operacyjnej płynu . przetłaczanie cieczy cieplejszej jest mniej ekonomi-cze i mniej wydajne niż gdyby była zainstalowana ta pompa na powrocie.

kawitacja to implozje pęcherzyków płynu w w pobliżu łopatek wirniaka pompy . o sile kilkudziesięciu [MPa] jeśli następuje to wyrywa kawałki materiału łopatek wirnika i tym samym osłabia jej wytrzymałość mechaniczna , oraz zmniejsza efektywność hydrauliczna maszyny,nrzecieki hydrauliczna -zmniejszenie wysokości podnoszenia

na efekty nie trzeba długo czekać zależy od materaiłow z ktorych jez wirnik