Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner SONY STR-DE345 - wyświetla "protector"

ArthurCC 21 Gru 2009 22:33 3177 0
  • #1 21 Gru 2009 22:33
    ArthurCC
    Poziom 23  

Amplituner dotarł z wyświetlającym się na wyświetlaczu napisem PROTECTOR.
    Przy wstępnym sprawdzeniu wzmacniacza mocy i zmierzeniu (poprzez spadek napięcia na rezystorach emiterowych) prądów spoczynkowych, oraz napięcia wyjściowego wyeliminowałem stopnie mocy jako żródło zabezpieczania się sprzętu.
    Po analizie schematu znalazłem obniżone napięcie na szynie "protector" do ok.2V. Po pomiarach napięć na tranzystorach Q722 i Q723 stwierdziłem, że nie są one doprowadzone do stanu przewodzenia i nie mogę zabierać napięcia z tej szyny.
    Stwierdziłem też, że rezystor podciągający R202 w tym układzie jest sprawny i otrzymuje napięcie +5V, a po odłączeniu tego obwodu od płyty "Display Board" wzmacniacz pracuje poprawnie. Opór obwodu "protector" mierzony omomierzem względem masy wykazywał zmieniającą się rezystancję od kilku kΩ do kilkuset MΩ. Głównym pretendentem do sprawdzenia została więc dioda D731. Po wylutowaniu i sprawdzeniu wykazywała znaczną upływność w kierunku zaporowym zgodną z poprzednim pomiarem w tym obwodzie omomierzem.
    Po jej wymianie sprzęt podjął poprawną pracę.
    Uszkodzenie było dość trudne do wykrycia ze względu na bardzo przypadkową i często chwilową upływność tej diody.

Szukaj w 5mln produktów