Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka ATL 83 TX, Ariston, nie działa pompa

eBodes 21 Gru 2009 22:40 2986 4
  • #1 21 Gru 2009 22:40
    eBodes
    Poziom 2  

Witam!
    Mam problem z pralką (Ariston, typ ATL 83 TX). Nie wylewa wody. Pralka ma 10 lat, do tej pory nie psuła się - nie licząc wymiany paska.
    Pompka jest na bank sprawna, podłączałem ją bezpośrednio do prądu - woda wylewa się normalnie czyli ani wąż ani turbina nie są przytkane. Próbowałem po przewodach dojść co ją blokuje ale doszedłem do urządzenia z wieloma zaciskami (napewno nie jest to programator) i tu się zatrzymałem. Do dalszych poszukiwań potrzebny byłby schemat a tego nie posiadam.
    Potrzebuję pomocy, nie stać mnie teraz na zakup nowej pralki a tym bardziej na jednorazowy wydatek ok 300 zł na naprawę. Gdybym mógł tu kogoś prosić...
    Bogdan

0 4
  • #2 21 Gru 2009 23:00
    nares
    Specjalista AGD

eBodes napisał:

Potrzebuję pomocy, nie stać mnie teraz na zakup nowej pralki a tym bardziej na jednorazowy wydatek ok 300 zł na naprawę.

Dlaczego przesądzasz sprawę z tą kwotą? Może byś najpierw zadzwonił do serwisu? Usterka tkwi w elektronice - znasz się na tym? Masz wiedzę i sprzęt pomiarowy?

0
  • #3 21 Gru 2009 23:15
    eBodes
    Poziom 2  

Tak, byłem w serwisie - naprawę ocenili na ok 250 do 350 zł. Na elektronice się znam. Serwisuję maszyny do sitodruku, naprawiam rtv i inne urządzenia karmione prądem. Parę pralek też już naprawiłem w tym kilka przemysłowych. Znam się na tej robocie :-)

0
  • Pomocny post
    #4 21 Gru 2009 23:20
    nares
    Specjalista AGD

Na wirowaniu sprawdź czy jest podawane zasilanie na pompę - jeżeli nie, to uszkodzony element wykonawczy zasilania pompy.

0
  • #5 20 Sty 2010 19:50
    eBodes
    Poziom 2  

Witam!
    Bardzo dziękuję za pomoc! Ten element wykonawczy (triak) okazał się sprawny. Nie posiadając schematu byłem zmuszony poszukać go metodą "macajewa". Jeden z przewodów dochodził do wyłącznika sieciowego a drugi do płytki z elektroniką. Po stwierdzeniu, że tam jest wszystko OK 'przedzwoniłem' przewody. I tu znalazłem przyczynę awarii. Przewód łączący wyłącznik sieciowy z pompą został przetarty - izolacja na odcinku 3-4 mm została uszkodzona a przy okazji przetara linka miedziana. Po wymianie przewodu pompa działa jak należy. Ja cały czas byłem przekonany, że pompę włącza programator...
    Jeszcze raz dziękuję.

0
  Szukaj w 5mln produktów