Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny

koliuk 22 Gru 2009 00:41 10223 19
  • Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny

Witam!

Ogólnym założeniem jak dla mnie było złożenie subwoofera,który będzie zarazem estetyczny, nie będzie pudłem na pół pokoju,a zarazem będzie potrafił pokazać co potrafi...
    Siedząc na elektrodzie śledziłem wypowiedzi kolegi z forum mczeslaw, który bardzo często przedstawiał zalety układu "TANDEM".
    Mając na stanie 2 GDN'y 25/60 postanowiłem to sprawdzić czy faktycznie się to sprawdza (nie będę przestawiał wypowiedzi kolegi mczesław gdyż bardzo łatwo można je znaleźć na forum).
    Zdjęcia z budowy i produktu finalnego poniżej.
    Na dzień dzisiejszy jest to "goła" paczka gdyż w dniu jutrzejszym pójdę do sklepu elektronicznego i zakupie parę elementów z których powstanie przede wszystkich filtr do niego, następnie gdy przybędzie troszkę gotówki złożę osobną końcówkę mocy.
    Prób dokonywałem dzięki znajomemu który wymontował filtr ze swojego subwoofera (nie pamiętam jaki to był kit).
    Podałem na próbę z domowego wzmacniacza ( 80W) sygnał i powiem szczerze iż jestem mile zaskoczony.
    Głównym zastosowaniem jest muzyka, rzadziej filmy.
    Próbowałem na różnych stylach muzycznych i w żadnym nie zauważyłem mulistego basu nawet na nutce typu hard style:)
    Został on zbudowany na płytach 16mm i uszczelniony klejem vicol.
    Litraż wewnętrzny wynosi 45l i strojenie na 42Hz.
    Teraz coś o obiciu materiałem.
    Planem jak dla mnie było wykończenie go fornirem lecz przy poszukiwaniu i zorientowaniu się ile to kosztuje przerzuciłem się na materiał (mam w domu krawcową więc pod dostatkiem materiałów).
    Powiecie pewnie że materiał jest zły gdyż wsiąkają w niego wszystkie zapachy...
    Tak oczywiście nie jest gdyż u mnie w domu się nie pali (jak coś to na korytarz) a wszystkie zapachy z gotowania czy smażenia są wentylowane by nie szły na mieszkanie.
    Nóżki na których on stoi mam dzięki ojcowi który je wytoczył i odpowiednio pomalował.
    Nie będę się więcej rozpisywał gdyż zamieszczam tą konstrukcje tutaj dla innych by mogli w przyszłości z tego ewentualnie skorzystać.
    Zapewne połowę zapomniałem ale zapytajcie to odpowiem.

Głównym punktem odniesienia i zamiary dla mnie był rysunek takiego subwoofera tylko na troszkę innych przetwornikach + wykresy pomocnicze z WinISD.

Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny

A oto etapy konstrukcji:
    Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny
    Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny
    Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny
    Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny Subwoofer na 2x GDN 25/60- Troszke inny

Górna "pokrywa" jest nie dokręcona jeszcze gdyż jutro dojdzie ten filtr w środek.
    Widać linię łączenia ale po dociśnięciu ona się zlewa.
    Przy testowaniu subwoofera wydmuchiwało w górę tą "pokrywę" wręcz ale jeszcze ją dokręcę.

Kosztorys:
    głośniki - miałem / wcześniej wyniosły mnie jakieś 120zł
    Deski- miałem
    wkręty- miałem
    klej- 8zł
    Terminal- 4zł
    BR- 6zł
    gwoździki do materiału- 2zł
    materiał- miałem
    nogi- miałem
    zszywki (pistolet) - miałem

RAZEM -140zł + z czasem dojdzie końcówka mocy

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 22 Gru 2009 15:48
    adi_nepo
    Poziom 11  

Jeżeli chodzi o wygląd to w ogóle nie trafia w mój gust, ale przecież o gustach sie nie dyskutuje.
    według mnie 16mm to za mało jak na subwoofer z dwoma GDN, a uszczelnienie wikolem nie ma sensu :) wikol to klej i raczej nie spełni zadania uszczelnienia. Próbowałem uszczelniania wikolem, ale po wyschnięciu popękał w miejscach gdzie go było dużo.
    Materiał, którym go uszczelniłeś to przy tej jakości zdjęć wygląda jak jakiś egzotyczny fornir :). Zamiast dawać mu takie masywne nóżki, mogłeś wysunąć boczne ścianki bardziej w dół, żeby chociaż trochę zasłoniły ten wiszący głośnik. dzięki temu mógłbyś wstawić tam mniejsze, delikatniejsze nóżki. Bardzo ciekawi mnie jak gra taki sub za dwóch GDN, także czekam jeszcze na jakiś opis brzmienia.

• #3 22 Gru 2009 18:45
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam najlepsze uszczelneinie to Vicol plus Wióry :)
    A tak co do obudowy fakt materiał padaka:D
    Wykonanie no nienajwyższej próby :D
    zaś Tandem moze fajnie zagrac.. tylko czepię się tych Pseudo kolców:) przy basie aby był bardziej dokładny daje się kolce typowe nie mówie tu o jakichś Hi endowych w sykokich cenach ale o tym zeby była jak najmniejsza powierzchnia styku z podłogą..

• #4 22 Gru 2009 21:22
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam!!
    Ogólnie jest ok, ale też przyczepię się do tych nóżek, ja bym pomalował pod kolor materiału jakim Kolega okleił subwoofer, lub zrobił cieńsze, przyznam że duże i jasne rzucają się w oczy. Ale jak dla mnie to jest bardzo udana konstrukcja, poza tym ma służyć i podobać się jej konstruktorowi, myślę że Koledze się to udało

A co do kleju vikol jako alternatywnego uszczelnienia kolumny to powiem że ja też tak robię przy każdej konstrukcji, tylko z tą różnicą gdy wyschnie i popęka to smaruję jeszcze raz, lub do momentu aż stwierdzę że połączenie jest już szczelne.

Pozdrawiam.

• #5 22 Gru 2009 22:14
    koliuk
    Poziom 24  

adi_nepo zastanawiałem się na wydłużeniem/obniżeniem tylnich ścianek ale nie podoba mi się takie rozwiązanie;/
    Do do kolców to powiem szczerze,że posiadam takowe w domu i jak na mój gust nie widziało mi się by dawać małe kolce do sporego (w porównaniu do kolców) subwoofera...Osobiście podobają mi się lepiej te nogi... Może i byłoby to lepsze rozwiązanie gdyż ten subwoofer mimo swojej wagi ( 19,6 kg ) przy większym basie podskakuje ale znalazłem patent dociśnięcia go do podłogi także problem wyeliminowany.
    Wiszący głośnik nadaje mu takiego "agresywniejszego" wyglądu, co przypadło mi do gustu gdyż typowe konstrukcje subwooferów znudziły mi się po prostu.

Vicol złym uszczelnieniem? Przy skręcaniu płyt smarowałem klejem, potem po wyschnięciu smarowałem od środka, docinałem szlifowałem i dzięki temu naleciało sporo wiórów których nie usuwałem tylko kładłem kolejną warstwę mieszając wióry z klejem, następnie po wyschnięciu nałożyłem kolejną warstwę ale już dla poprawienia i wyeliminowania nieszczelności (chodź wątpię by jakieś były)... Sposób praktycznie ten sam jak kolegi Jarek 311...

Mówicie iż płyta za cieńka? Możliwe,że tak chodź przy testach nie zauważałem by ścianki nadmiernie wibrowały ale to nie jest pewne gdyż to sprawdzę jak złoże go do końca...

Nogi w rzeczywistości nie są aż tak jasne. Flesz z aparatu je rozjaśnił trochę, w realu ładniej się to komponuje niż na fotkach.
    Pozdrawiam

• #6 22 Gru 2009 22:21
    adi_nepo
    Poziom 11  

koliuk
    Jeżeli wygląd Cię zadowala to nie ma o czym dyskutować.
    po uszczelnieniu sprawdzałeś czy powietrze ucieka na złączeniach płyt ?
    a tak na marginesie, to niezly patent z tym mieszaniem z wiórami.

• #7 22 Gru 2009 22:38
    koliuk
    Poziom 24  

Tak brałem suszarkę do włosów (widoczna na jednym ze zdjęć) i przy podsuszaniu 3 warstwy by klej się nie lał i nie ściekał na boki dmuchałem po rogach i przykładałem reke i czasem policzek by sprawdzić. Jeśli miało by coś być to gorące powietrze bym na 100% poczuł a tak nie było...

• #8 23 Gru 2009 10:37
    zackk
    Poziom 15  

Wg mnie to nie gra. Pomiędzy głośnikami powinna być przestrzeń i muszą one pracować w oddzielnych przegrodach.

• #9 23 Gru 2009 12:33
    Tonsilman
    Poziom 10  

a jak brzmienie ? , stroi sie to jakoś z tymi altusami? :)

• #10 23 Gru 2009 13:53
    61110
    Usunięty  
  • #11 23 Gru 2009 14:09
    marian133
    Poziom 37  

zackk napisał:
    Wg mnie to nie gra. Pomiędzy głośnikami powinna być przestrzeń i muszą one pracować w oddzielnych przegrodach.

zackk,poczytaj troszkę (chociaż troszkę) o tandemach,dopiero wtedy się wypowiadaj.

Konstrukcja dobra,jedynie litraż za duży. Do konstrukcji tandemowej można użyć mniejszego litrażu przy uzyskaniu takiego samego zejścia. Jest nie prawdą co zackk napisał,głośniki nie muszą (i nie mogą) być w oddzielnych obudowach,tak naprawdę ten rodzaj konstrukcji to zwykły bas reflex z drugim głośnikiem do pomocy,a im bliżej membrany są skierowane ku sobie (czyli im mniejsza przestrzeń między membranami) tym lepiej gdyż nie ma efektu opóźnienia. Najważniejsze jest to żeby głośniki które są w ten sposób łączone (przodem do siebie) były podłączone w przeciw fazie.

• #12 24 Gru 2009 10:55
    koliuk
    Poziom 24  

Wczoraj dosyć późno wróciłem ale dzisiaj nadrobię wypowiedź:

zackk jak lubisz miec dodatkowe szafy w pokoju to już wiesz Twój gust. Policz sobie jaki litraż będzie dla 2 głośników w osobnych komorach to wtedy będziesz wiedział o co chodzi.

Tonsilman z tym to akurat nie ma problemu gdyż altuski są podłączone pod korektor i wyreguluje dokładnie gdy skończę w pełni. W trakcie prób ani subwoofer ani altusy nie wybijały się, bynajmniej ja niczego się takiego nie dopatrzyłem.

entry filtr będzie na układzie TL072 :

Jak sam schemacik wskazuję będzie do niego osobne zasilanie.

marian133 cała skrzynka ma 45l ale po odjęciu kosza 1 głośnika, BR to wyjdzie około 43l.
    Odstęp między membranami wynosi 2,5cm. Górne zawieszenia są wysunięte także są bliżej siebie.
    Tak to oczywiste głośniki podłączone w przeciwfazie.

Co najważniejsze bym zapomniał.
    Wytłumiłem go watoliną (czy jak to się zwie?).Taka biała wata.

• #13 25 Gru 2009 18:41
    maxevans
    Poziom 12  

Jak już ktoś wcześniej napisał, o gustach sie nie dyskutuje. Jak widać na załączonych zdjęciach, te nóżki to nie tylko w tym subie są, ale i w glośniku obok. Mnie osobiście do gustu nie przypadają, ciekawie wyglądały by aluminiowe stożki. No ale te grube drewniane przynajmniej nie niszczą tak podłogi jeśli używa się suba jako pufy :)

• #14 26 Gru 2009 13:05
    koliuk
    Poziom 24  

Dziś skończyłem robić filtr na TL072 i działa.
    Teraz pozostaje mi tylko opanować go:)

Po części na pająku ale to do testów tylko.
    Dzisiaj wezme to polutuje poprawnie i będzie hulać:)

• #15 26 Gru 2009 20:43
    skowron11
    Poziom 1  

Również są filtry nisko tonowe do subwoffera 40-200Hz. Częstotliwości powyżej ustawionej wartości zostają tłumione oczywiście aktywny filtr aktywny składa się ze stopnia wyjściowego z regulacją wzmocnienia jest to zestaw j-265 www.jabel.pl

• #16 26 Gru 2009 21:39
    koliuk
    Poziom 24  

Wiem o tym dlatego też zrobiłem własną płytkę gdyż wyniosło mnie to 22zł a nie 50 + wysyłka...

• #17 27 Gru 2009 09:55
    cho-mik
    Poziom 1  

"Prawdziwa cnota krytyk się nie boi". Z estetyka ma ta konstrukcja mało do czynienia, to raz. A dwa: teoria (symulacja) rzadko kiedy idzie w parze z pomiarami.

• #18 02 Sty 2010 00:56
    lowtone_on
    Poziom 13  

Witam
    Ja jeśli mogę się wtrącić kiedy już konstruuję jakiekolwiek kolumny czy coś w czym nie może być "przecieków" i miejsc w których powietrze ucieka stosuję nie klej wikol tylko silikon bądź akryl (w takiej tubie jak silikon ) i jest to zawsze prawie 100% gwarancja szczelności...pozdrawiam...
    ps.
    może ktoś wie bądź słyszał ewentualnie ma na sprzedaż subwoofer PHILIPS w technologii woox...???

• #19 02 Sty 2010 22:29
    adi_nepo
    Poziom 11  

Kilka dni temu zrobiłem subwoofer, uszczelniłem go akrylem i idealnie wyszło.
    Włączyłem muzykę, policzkiem sprawdzałem złączenia płyt i nie było żadnych nieszczelności.
    Poza tym akryl jest tańszy od silikonu i wystarcza na kilka użyć.

• #20 03 Sty 2010 13:28
    koliuk
    Poziom 24  

Ścianki łączyłem wikolem co dało mi sztywniejszą konstrukcję.
    Natomiast co do silikonu także go używałem. A konkretnie go uszczelnienia głośników i górnej (możliwość otwierania) "pokrywy"...

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME