Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Clarion PU-9836A z Range Rover nie działa

hpx4000 22 Dec 2009 08:20 2844 4
 • #1
  hpx4000
  Level 2  
  Witam, mam w samochodzie Range Rover fabryczny zestaw audio Clariona. Kupiłem samochód bez radia, które z czasem udało mi się odzyskać od poprzedniego właściciela. Radio miało zbity wyświetlacz. Poza tym powinno działać. Jednak po podpięciu panel się podświetla a po włączeniu słychać tylko szum/pisk z głośników. Kupiłem drugie, które miało niby działać (zgodnie z opisem działa tylko po czasie potrafi się wyłączyć, podobno problem z połączeniem panelu z płytą gł.)
  Niestety zachowuje się tak samo. Co jeszcze wiem, radio wydaje z siebie ten sam hałas po odłączeniu głośników (jak są podpięte szum jest z głośników, jak nie to jakby z radia). Jeżeli odepnie się panel to radio zachowuje się tak samo.
  Wiem że z takiego opisu ciężko coś ustalić ale może jakieś sugestie gdzie szukać problemu? Albo możecie polecić jakiś serwis w warszawie który może z dwóch zrobić jedno sprawne i jeszcze za przyzwoite pieniądze? :-)
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  PS. Wiem że radio mógłbym wymienić na inne ale chciałbym zachować oryginalny zestaw. Ma sterowanie w kierownicy, głośniki Harman Kardon, zmieniarkę i głośnik basowy (i chyba ale nie jestem pewien wzmacniacz)
 • #2
  djlj24
  Car audio specialist
  Radia jak na mój gust są kodowane. Bez wpisania kodu radio nie zagra - w tym stłuczonym nie widzisz co masz na wyświetlaczu. Z drugiej strony pytanie czy instalacja nie była jakoś przekopana aby było można podłączyć inne radio?
 • #3
  hpx4000
  Level 2  
  Radio jest kodowane, do starego nie znam kody ale do nowego znam. Radio po włączeniu powinno poprosić o wpisanie kodu. Przy instalacji raczej nikt niczego nie kombinował bo musiałby przerabiać wtyczki (głośnikowa ma 10 pinów a nie 8 ). Wtyczka zasilająca jest ok., ją sprawdziłem podpinając inne radio.

  ps. Trochę informacji dodatkowych: po przelutowaniu złącza łączącego panel z płytą gł. Panel zaczął działać. Wprowadziłem kod i radio teoretycznie działa. Jednak cały czas słychać szum z głośników i nic więcej. Szum generują seryjne gwizdki – HK. Zniwelować szum można odłączając pin 2 z kostki zasilającej (pod ten pin są podpięte dwa kabelki, lewy i prawy gwizdek). Radio puszcza na ten pin napięcie 4.8v. Na pinie nr 3 jest stałe napięcie 12v. Na obu radiach jest ten sam objaw czyli coś musi być walnięte poza radiem… może wzmacniacz, albo moduły w drzwiach… chyba ciężko będzie je uruchomić.
  ps2. kabelki na pinie 2 włączają wzmacniacz - taki opis znalazłem w internecie
 • #4
  daras984
  Level 22  
  A czy te oryginalne radio to nie Deck i potrzebuje wzmacniacza może w nim jest usterka, o ile dobrze pamiętam a miałem styczność z dwoma takimi radiami tak to było rozwiązane.
 • #5
  hpx4000
  Level 2  
  W tym aucie od 2000r. był faktycznie wzmacniacz, ale w moim roczniku jego niema. Czyli pełny zestaw audio to 10 głośników, zmieni arka, radio, głośnik basowy oraz po „wzmacniaczu” na każdy zestaw głośników (czyli po jednym w każdych drzwiach oraz jeden przy głośniku basowym) Te wzmacniacze/moduły mają stałe zasilanie +12 oraz +12 z radia które je aktywuje. To właśnie puszczenie tego napięcia powoduje szum w głośnikach (nieważne czy puścimy tylko na lewą lub prawą stronę) Wymontowałem sobie jednego ale nawet nie wiem co i jak sprawdzić… widać że miał kontakt z wodą i nie wygląda za ciekawie.

  To jest link do galerii gdzie są zdjęcia jednego z tych „wzmacniaczy” http://picasaweb.google.pl/RybaXJ/RRWzmacniacz#

  ps. Najprostsze rzeczy powinno się robić na początku, jak podpiąłem inne radio na krótko to w głośnikach usłyszałem miły szum z radia. Tzn. że radio nie działa (fabryczne) ale wszystkie pozostałe komponenty działają. Teraz tylko warto się dowiedzieć czemu z oryginalnego niema nic na wyjściu głośników. Nie mogę sprawdzić czy drugie działa bo jest zablokowane…