Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Alan 102 VS 109 i antena do niego.

zwijas 22 Gru 2009 09:49 5018 4
  • #1 22 Gru 2009 09:49
    zwijas
    Poziom 11  

Witam.

Dla brata, pod choinkę chcę kupić CB Radio alan 109.
    Troszkę poczytałem i ponoć 102 jest lepsze bo ma możliwość modulacji FM.
    Czy faktycznie często używa się FM czy jest to tylko bajer używany przez profesjonalistów? CB będzie przez brata używane głównie na drogowej 19 ale różnica w cenie nie jest powalająca więc może lepiej kupić 102?

Jaką antenkę do ok 100 PLN byście polecili?

Pozdrawiam.

0 4
  • #2 22 Gru 2009 12:38
    jaga134
    Poziom 25  

W periodyku CB News nr.5 znajdujemy na 1 stronie taki alarmujący tytuł..."CB przed ślepym zaułkiem,Europa nie chce AM...'Od tamtej pory minęło prawie 20 lat,a AM w Polsce nadal trzyma się świetnie i konia z rzędem takiemu operatorowi,który z pełną świadomością pracuje w FM.Owszem,często słychać "radyjka"w FM-ie,ale powodem tego jest źle zestrojone radio,które "sieje"po wszystkich możliwych częstotliwościach i modulacjach.Swoją drogą dziwię się,ze specjalnie dla naszych krajowych użytkowników CB radia, nie są produkowane urządzenia tylko na jedną częstotliwość 19-go kanału,bo odnoszę wrażenie,że większość użytkowników potrafi"gadać'tylko na tym kanale.
    Użtkownik CB Radia od1996 r.Wówczas PAWEŁ-5546.

0
  • #3 08 Kwi 2010 10:23
    slaw00000
    Użytkownik obserwowany

polecam Ci alana 109 sam używam i mam antenke Sirio ml145 :) zestaw moze byc

0
  • #4 08 Kwi 2010 11:24
    Mr0weq
    Poziom 11  

FM - faktycznie nie jest używany "na drodze". Co do anteny - zależy czego potrzeba. Ja mam założoną maleńką antenę na miejscu nateny radiowej (astra II - pewien kłopot bo macowanie anteny jest połączone ze spryskiwaczem tylnej szyby). Działa, zasięg może niewielki, ale lepszy do przodu i wystarczy na drodze. Prz takim użyciu liczy się naprawdę parę kilometrów zasięgu. Uzyskiwanie DX-owych łączności nic nie da.

0
  • #5 15 Kwi 2010 13:39
    zwijas
    Poziom 11  

"Swoją drogą dziwię się,ze specjalnie dla naszych krajowych użytkowników CB radia, nie są produkowane urządzenia tylko na jedną częstotliwość 19-go kanału,bo odnoszę wrażenie,że większość użytkowników potrafi"gadać'tylko na tym kanale."

odp: NIc z tych rzeczy. Często używam kanałów sąsiednich do 19 jak mam coś do powiedzenia kumplowi z drugiego auta, a nie wszystkich użytkowników będzie interesować. Poza tym się zgadzam. Np. na kanale 9 (ratunkowy) prawie nigdy nie dostałem odpowiedzi...

0