Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scalenie partycji w oknie poleceń. Jak to zrobić?

22 Gru 2009 11:01 5641 29
  • Poziom 10  
    Witam mam o to taki problem .Kupilem Netbooka Acer Chcialem zrobic mu 2 partycje Po dokonanie tej czynnosci Niestety komp juz nie odpalil Wyskakuje komunikat
    Niz mozna uruchomic systemu poniewaz plik nie zostal znaleziony lib jest uszkodzony
    <katalog glowny Windows >\system32\hal.dll
    Zrobilem botowalnego pendriva zeby na nowo zainstalowac XP ktorego mam z innego kompa W tej chwli mam taki uklad
    partycja 1 <narzedzia EISA> 10240MB
    C:partycja2[NTFS] 142373 Mb
    obszar nie podzielony na parycje 8
    Dysk 3813MB podlaczony do disk [MBR]
    D: parytacja 1[FAT]
    I dalej jesli chce przejsc do instalowania WXP to na C to musze zrobic format instalka robi format poczym jest komunikat ze nie udalo sie sformatowac
    Mam pytanie czy da rade polaczyc te partycje w oknie polecen tak zeby wszystko bylo tylko C
    Jak sprawdzalem w oknie polecen jest katalog C:\windows>
    Co trzeba zrobic zeby odpalic win lub tak usunac obecje partycje zeby mozna na nowo zainstalowac
    Jesli macie jakies pytania to zadawajcie
    Z gory dzieki za pomoc
  • Poziom 43  
    O diskpart i jego składni możesz poczytać.
    Jednak nim się za to zabierzesz przejrzyj wyniki w archiwum forum dla "hal.dll" (cudzysłów pozwoli odrzucić nadmiarowe).
  • Spec od komputerów
    witam
    jeżeli nie masz danych na dysku to utwórz i sformatuj partycje przy pomocy jakiegoś live CD
    pozdrawiam
  • Specjalista HDD Recovery
    1) Czy ważne są dla ciebie dane ?
    2) Czy ważna jest dla ciebie partycja Recovery ?
    3) Czy chcesz mieć czysty dysk podzielony tak jak chcesz bez obsługiwania recovery z dysku ?

Na te pytanie sobie odpowiedz . Najprawdopodobniej jedna z tych partycji lub dwie są dla systemu fabrycznego przywracania systemu.

Poczytaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic962055.html
  • Poziom 10  
    Po czesci rozwiazalem moj problem bo na nowo zainstalowalem WXP przez zewnetrzny CD (ten komp to maly netbook wiec nie ma napedu CD)
    Po walce ze sterownikami chodzi mi wszystko ok Ale mam problem z bluethotem Niby ster ok ale wywala komunikac ze nie ma waznej licencji na tego BT W poczatkowej wersji byla dysk C z mala partycja tam chyba siedza te serowniki Po przeinstalowaniu WXP no nowy tej malej partycji nie widze moze jest jakas mozliwosc dostania sie doniej

teraz zrobilem zrzut
    jak to wyglada
  • Spec od komputerów
    witam
    można dostać się do wszystkich partycji np przy pomocy liveCD.Sugeruje zmniejszyć partycje C z systemem i utworzenie nowej partycji na dane i kopie zapasową systemu.
    tu masz prosty opis
    http://www.parys.waw.pl/parys-k.html
    slax liveCD ma dwupanelowy menadzer plików krusader (odpowiednik total commander z windowsa) Można w prosty sposób kopiować pliki z dowolnej partycji.

Można zainstalować linuks np jako drugi system (potrzebuje mniej zasobów ok 200MB RAM i 5GB dysku) i żadnych problemów z licencjami nie będzie a jest dużo szybszy od win xp.Jeżeli się zdecydujesz na linuksa to polecam ubuntu 9.04

pozdrawiam
    My tu gadu gadu a ja nie dostałem odpowiedzi za to zaczynam się zastanawiać po co ta całe zamieszanie.

Dodatkowo brak określenia się i jak kolega pisze
    Cytat:
    Po czesci rozwiazalem moj problem bo na nowo zainstalowalem WXP przez zewnetrzny CD

Problem rozwiązany.

1) Jeśli masz partycje recovery to możesz dane z niej kopiować. (I nie jest to partycja ze sterowniami choć tam mogą one być)
    2) Problem z bluetooth myślę że rozwiążesz w innym dziale bardziej adekwatnym.

Temat zeszedł na zła drogę i jest mało przydatny dla tego działu bo nic nie wnosi. Lepiej go zamknąć i założyć nowy adekwatny do problemu.
  • Spec od komputerów
    migol programy linuksowe nie są płatne a te linki co podałeś to linuksowy gparted robi to samo tylko w sposób przyjazny dla użytkownika wystarczy wybrać opcje właściwości. Po drugie operacje na partycjach zawsze lepiej robić po uruchomieniu kompa z CD lub z penddriwa a nie z partycji na której zamierzamy coś robić
    wesołych świąt
  • Poziom 10  
    Witam jestem troche zly ze najpierw nie wpadlem tu szukac pomocy tylko zaczelem sam walke Bo z tego co napisal Iinuks mozna bylo spkojnie przywrocic poprzednie parycje do stanu przed mojego podzialu Teraz po instalaci nowego XP pewnie tego starego juz nie da rady odszukac A co do BT bede szukal rady w innym dziale A co do pytan migola to
    1 nie
    2 nie
    3 tak
    tylko ze to chyba juz musztarda po obiedzie Chyba ze jestescie koledzy magic ze potraficie dojsc do starego systemu
    Pozdrawiam Wesolych Swiat
  • Spec od komputerów
    zobacz co jest na pierwszej partycji sądząc po wielkości zajętego miejscz może tam być obraz systemu jeżeli tak to udało by się przywrócić system do stanu fabrycznego a potem podzielic dysk na partycje wg uznania
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Chodzi o ta miejsza czesc pqservice tylko jak to zobaczyc
    Jesli chodzi o podzial to zrobic tak jak mi podales link na stronie poprzez CDLIVE ?

Tu jest zrzut tego pqservice
    Moze co tu juz widac ze tam moze byc fabryczny system
  • Spec od komputerów
    najprościej to pobierz sobie slax live Cd i tak się przyda póżniej do robienia kopii systemu czy do zmiany rozmiarów partycjii. Poszukaj pliku obrazu dysku na tej mniejszej partycji.Powinien to być plik ok 1-1,5 GB najprawdopodobniej z rozszerzeniem .gho lub .pqi. mie zmam twojego kompa i nie wiem jak tam jest recovery realizowane.Jeżeli jest tam plik obrazu partycji systemowej to pokombinujemy dalej.I tak nic już nie da się zepsuć,a spróbować nie zaszkodzi.
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    jeszcze jedna sprawa sciagnelem slaxa i gp wypalilem botowanie kompa ustawione na cD wgrywa i nagle pyta slax login a nastepnie haslo nie wiem co tu wpisca i nie moge dalej przejsc
    Ok juz doczytalem teraz mam okno cos podobne do TC i co dalej gdzie tego szukac
  • Spec od komputerów
    partycje będą w katalogu /mnt tam poszukaj partycji sda1 .Zorientujesz się po wielkości i zawartości partycji która to partycja .Ta mała to powinna być /mnt/sda1 a z windowsem /mnt/sda2
    Uważaj żeby czegoś nie skasować bo w slaxie jesteś jako root i żadne pliki windowsowe nie są chronione przed modyfikacją.
    Dalszy ciąg po świętach bo wyjeżdzam
    Wesołych świąt
    i powodzenia w odtwarzaniu systemu.
    Zwykle Recovery partycja nie ma obrazu w ghost lub innym systemie a we własnych skompresowanych plikach partycja jest odtwarzana po przez program przywracający.

Jeśli 1) Dane nie są potrzebne
    2) Partycja Recovery ie jest potrzebna
    3) Chcesz jedynie podzielić na swój sposób dysk

To
    a) Wyzeruj dysk
    b) Zainstaluj system odpowiednio tworząc partycje podczas instalacji

Musisz zwrócić uwagę ,że 1) po zerowaniu nie odzyskasz danych 2) Musisz mieć sterowniki do np. kontrolera dysku.
  • Poziom 10  
    linuks napisał:
    partycje będą w katalogu /mnt tam poszukaj partycji sda1 .Zorientujesz się po wielkości i zawartości partycji która to partycja .Ta mała to powinna być /mnt/sda1 a z windowsem /mnt/sda2
    Uważaj żeby czegoś nie skasować bo w slaxie jesteś jako root i żadne pliki windowsowe nie są chronione przed modyfikacją.
    Dalszy ciąg po świętach bo wyjeżdzam
    Wesołych świąt
    i powodzenia w odtwarzaniu systemu.

Ok bede walczyl
    Pozdrawiam i Wesolych Swiat
  • Spec od komputerów
    laptop toshiba recovery partycja był plik ghosta .gho
    jak jest w acerze nie wiem.
    pierwsze co robie z laptopem to zmniejszam partycje systemową tworze partycje na dane i robie kopie systemu ,żeby się uniezależnić od recovery.Format dysku to jest najłatwiej zrobić ale na to jest czas.Jak przepatrzy partycje to zobaczymy co się da zrobić.Na tym etapie zdecydowanie nie polecam formatowania dysku.Najpierw trzeba spróbować odzyskać system.Jak wszystkie sposoby zawiodą to zawsze można format zrobić.A teraz jest windows sprawnty z BT też się poradzi.Na tym co jest teraz też można zmniejszyć partycje systemową np do 10GB a resztę utworzyć nową partycje na dane.Nie widzę potrzeby formatowania dysku.
    pozdrawiam
    linuks napisał:
    laptop toshiba recovery partycja był plik ghosta .gho

To też się zmienia z modelami i jest nie tylko od producenta zależne.

linuks napisał:
    Na tym etapie zdecydowanie nie polecam formatowania dysku

Nie formatowania a zerowania.

I nie ma co polecać jeśli

migol21 napisał:
    1) Czy ważne są dla ciebie dane ?
    2) Czy ważna jest dla ciebie partycja Recovery ?
    3) Czy chcesz mieć czysty dysk podzielony tak jak chcesz bez obsługiwania recovery z dysku

system70 napisał:
    1 nie
    2 nie
    3 tak
  • Poziom 10  
    Migol nie wiem moze zle cos opisalem w czym terz jest problem Czyli postaram sie jeszcze raz napisac
    W nowym kompie chcialem zrobic podzial dysku od poczatku byla ta mala servis part i glowna na ktorej bym system Po moim podziale bylo part servis part c i part d
    Ale system niechcial startowac Wiec zainstalowalem na nowo system z innej plyty w czasie instalowanie zlikwidowalem part D i calos wrzucilem na C system staruje jest ok stery jakos poszukalem w necie jedynie problem z bluetooth I wszystko bylo by fajnie gdyby nie fakt ze komp ma dwa dni i jak sie domyslam przez moje instalacje stracil gwarancje bo system jest inny niz fabrycznie zainstalowany z innym nr
    idealem dla mnie bylo by przywrocenie do pierwotnej wersji z fabrycznym systememi dlatego jeszcze probuje tu uzyskac pomoc
    pozrdrawiam
    Najlepszym rozwiązaniem było by przywrócić system z DVD - CD Recovery. Gwarancji nie tracisz. Możesz poszukać czy masz takie CD - DVD jeśli nie spytać się producenta laptopa lub sprzedawcy :)
  • Spec od komputerów
    witam
    jak się domyślam Płyt recovery nie masz bo już dawno byś przywrócił system.
    Jak widzę to ukryta partycja nie jest uszkodzona to damy rade przywrócić system do ustawień fabrycznych.
    Nie rób nic z dyskiem żadnego formatowania a tym bardziej zerowania.Spokojnie i pomalutku przywrócimy system z zachowaniem szczególnej ostrożności,żeby bardziej nie namieszać niż jest namieszane.
    Potrzebne programy są ogólnie dostępne.Jak wróce ze świąt to postaram się pomóc.
    Najważniejsze żebyś teraz nic z dyskiem nie robił bo jak stracisz partycje ukrytą to już nic nie da się zrobić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam
    faktycznie sa takie katalogi daje foto jak to wyglada Co do formatowania to przy instalacji nowego XP komp pytal czy formatowac bo na part gdzie chce instalowac nowy jest juz win Taka regulka .I ja to formatowalem ale nie ruszylo to tej servisowej parycji takze mam nadzieje ze totanie nie namieszalem

Teraz co dalej bede czekal na kolejne instrukcje
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    po scrinach widze ,że chyba nie tego slaxa pobrałeś.
    Pobierz slaxa przez torrent z linku ze strony co wcześniej podałem

lub pobierz torrenta ze strony linuxtracker

http://linuxtracker.org/download.php?id=9463b...7f2fb567098b81e5c0da&f=slax-liveCD.torrent%22

To live CD zawiera wszystkie potrzebne narzędzia.
    Napisz czy slax po uruchomieniu widzi net.Jak masz ruter i DHCP ustawione to powinien skonfigurować net automatycznie.Jest to istotne dla wybrania dalszej metody postępowania.
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Chyba cos jest nie tak bo mi teraz podales link na torrent i tam jest slax-liveCD i to sciagnelem wypalilem plyte i z tej plyty bootuje i pojawia sie taki ekran z koniczynka potem to startuje i zatrzymuje sie na
    starting up X11 session menager i dalej cisza nic sie nie dzieje
    Natomiast na swojej stronie podajesz torrent Puppy
    Linux 4.2 +partimage LiveCD i to dopiero sciagam i teraz nie wiem ktore bedzie wlasciwe ale z tego co przeczytalem to na swojej stronie opierasz sie na tym drugim
  • Poziom 10  
    Witam
    Walka zakonczona sukcesem
    Troche to opisze Normalnie jesli popelni sie taki blad moza cofnac wszysko Recovery naciskajac przy starcie kombincje ALT F10 ale jakos ze ja zainstalowalem juz nowego OS nic to nie dalo ale troche grzebania w necie i znalazlem kilka tematow jak temu zaradzic
    http://forum.laptopy.info.pl/f22/acer-aspire-...dzyskiwanie-mbr-blad-o-utraconym-ntldr-18146/
    http://forum.laptopy.info.pl/f31/f-q-oprogramowanie-2101/index2.html#post141948
    Takze wszysko dziala ok po tych zabiegach nacisniecie kombinacji altF10 wystartowal recover i przywrocil wszystko do fabrycznego ustawieniAle i tak musze zrobic sobie partycje dysku mam nadzieje ze tym razem juz pomysnie
    pozdrawiam i dziekuje je za udzielone rady
  • Spec od komputerów
    i ok że udało się przywrócić system.Zmniejszenie partycji systemowej i utworzenie nowych partycji powinno się odbyć bez problemów.Najlepiej się człowiek uczy na własnych błędach:)
    Pozdrawiam
    1) Jak widać wystarczyło spojrzeć w instrukcje obsługi na stronę producenta i procedurę przywracania systemu.

2) Żadne w tym wypadku działania takie czy siakie jak widać nie miały sensu poza czytaniem instrukcji obsługi laptopa :).
  • Poziom 10  
    Zgadza sie Ale do czasu instalacji nowego OS wtedy zmienia miejsce plik ktory uruchamia automatyczny recover i nie dziala skrot Ale faktycznie zamiast wpadac w panike trzeba poczytac instrukcje .Po nie udanym podziale wystarczylo w trakcie uruchamiania nacisnac ALT F10 i wszystko by bylo ok
    Ale nic przyda sie na przyszlosc A tymczasem Nowe parycje zrobione i wszysto jest tak jak chciamlem miec Pozdrawiam i dzieki za pomoc
    Temat mozna zamknac