Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek

leonow32 22 Gru 2009 11:40 17152 28
  • Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek

Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy i nad losem podumaj przez chwilę - pisała Wisława Szymborska mając na myśli poczciwy kalkulator.

Choć może się wydawać, że mając na koncie kalkulator programowalny, robienie kalkulatora prostego jest bez sensu, to mam pewne uzasadnienie. Dostałem kiedyś od wujka Unitrę Brdę 12U z zepsutą klawiaturą, której nie dało się naprawić, ale elektronika była w pełni sprawna. Leżało to w zapomnieniu nikt nie wie już ile lat, aż w końcu postanowiłem go rozmontować i zmontować po swojemu, co przy okazji jest projektem na zaliczenie z elektroniki :D Cele projektu były proste:
    - zapomnianemu gratowi przywrócić dawną świetność
    - zrobić możliwie mały i elegancki design
    - żeby fajnie wyglądał na półce obok swojego Wielkiego Brata
    - zrobić wszystko na płytkach jednostronnych bez żadnych zworek

Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek

Jak to jest zrobione?
    Aby było wiadomo o czym piszę zamieszczam zdjęcie z boku.

Kalkulator składa się z dwóch płytek - głównej i klawiatury. Na płycie głównej znajduje się cała elektronika. Chęć uzyskania efektywnie wyglądającej konstrukcji piętrowej zobowiązuje do bardzo starannego dobrania elementów pod względem ich wysokości.

Zacznijmy od wyświetlacza - do jego otworków przylutowałem dobrze znane goldpiny i tak przegotowany wyświetlacz wetknąłem w ukośnie wlutowaną listwę. Ukośne zamontowanie wyświetlacza ułatwia odczyt, a ponadto stwarza dobre miejsce dla baterii. Aby bateria nie wysunęła się spod wyświetlacza, z dolnej strony płytki przykleiłem magnesik neodymowy.

Zamontowanie klawiatury to inna bajka. Piny są przylutowane do niej od strony miedzi. Jest to zadanie iście karkołomne, żeby przylutować je prosto. W sklepie piny sprzedają z taką czarną listewką - przepchałem piny tak aby listewka była blisko ich końców. Ułatwiło to lutowanie oraz wyciągnięcie listewki po lutowaniu. Co innego z trzema wolnymi pinami na dole tej płytki. Oj z nimi się namordowałem. Niestety urwałem taki pin łącznie z polem lutowniczym i potem miałem problem, żeby to poskładać do kupy. Po przylutowaniu wszystkich pinów zalałem je solidną porcją kleju. Goldpiny klawiatury nie wchodzą w listwę tak jak wyświetlacz, ale w... podstawkę DIL20 :) Listwa była za wysoka. Pociąłem jedną taką podstawkę i wyszło całkiem fajnie. Piny bliżej wyświetlacza mają długość 6mm, a te dalej od wyświetlałki mają 4,5mm. Klawiatura jest fajnie pochylona.

Na klawiszach jest folia z oznaczeniami. Wydrukowałem ją na drukarce atramentowej w lustrzanym odbiciu, dlatego że dzięki temu wydruk jest po dolnej stronie i użytkownik nie dotyka go paluchami. Dziurki robiłem w następujący sposób - w desce wywierciłem otwór 3mm (jak matryca przy wykrawaniu :) ), a dziurki wytapiałem metalowym stożkiem, rozgrzanym na palniku gazowym. Dzięki otworowi w drewnie wszystkie otworki są równe.

Do spodu płyty głównej przykleiłem styrpoianowe paski z tacki po pierogach :) żeby kalkulator nie drapał stołu. Kalkulator jest pomyślany tak, żeby w każdej chwili dało się go rozmontować.

Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek

Ciekawostki na temat funkcjonowania
    W oczy rzuca się pomarańczowy potencjometr. Po co on jest? Ustala on minimalne napięcie pracy. Jeżeli napięcie baterii spadnie poniżej wyznaczonego poziomu, wówczas na wyświetlaczu pojawi się literka L. Przy napięciu 3V kalkulator pokazuje fajne rzeczy :) różne przypadkowe rzeczy przewijają się rzez ekran :)

Kalkulator ciągnie ok 50mA. Bateria ma pojemność 200mAh. Prosty rachunek - 4 godziny pracy i po baterii. Aby trochę wydłużyć jej czas życia, po czasie wyznaczony przez układ RC wyświetlacz zostaje wygaszony i pokazuje jedynie minus na środkowej pozycji.

Kalkulator jest tak samo funkcjonalny jak dzisiejsze konstrukcje, ale udało mi się znaleźć mały błąd. Kiedy do liczby ujemnej będziemy dodawać 1 kilka razy, kalkulator będzie pokazywał:
    -4
    -3
    -2
    -1
    -0 ?!

Kiedy nasze kalkulacje przekroczą moc obliczeniową kalkulatora, pokaże on C na znak, że liczba jest za duża do wyświetlanie. Kiedy liczba będzie za mała (tzn mniejsza od 0,0000001) pokaże on odwrócone C, w przeciwieństwie do współczesnych kalkulatorów, które w takiej sytuacji pokazują 0.

Rzućmy okiem na schemat

Jak widać, nie jest to żadna balszaja tjeknika. CEMI zaleca rezystory 1,2k ale chciałem dać 470 żeby wyświetlacz mocniej świecił. Dałem w końcu 510 bo takie miałem do dyspozycji.

Spis zamienników zgodnych z projektem
    Liczydło
    - CEMI MC14007
    - CEMI MC14005 (ograniczona funkcjonalność)
    - CEMI MCY74007
    - MOS Technology MPS 7541 007

Sterownik wyświetlacza
    - CEMI UCY74548
    - CEMI UCY74549
    - ITT 548-SN

Wyświetlacz
    - CEMI CQYP-95
    - National Semiconductors NSA 1198

Jeżeli ktoś by chciał folię na klawiaturę to mam jeszcze dwie ;)

Mały i wielki brat razem

A logo Leon Instruments to konkurencja dla Texas Instruments :D

Załączniki:

Fajne!
  • Relpol
  • #2 22 Gru 2009 16:24
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Kawał dobrej roboty, z pewnością się napracowałeś.. Troszkę nie jestem w temacie więc zapytam: Celowo nie robiłeś obudowy? Tej obudowy nie powinno być czy to zależy od gustu? ja bym to widział np w jakiejś obudowie z plexi.. pozdrawiam

• #4 22 Gru 2009 18:33
    robert1
    Poziom 16  

Łza sie w oczku kręci . Podziwiam ludzi którym chce sie takie coś reaktywować . Wielki respekt ! Sam kocham wręcz stare konstrukcje ale na kalkulator bym sie nie zdecydował :-) .

• Relpol
  • #5 22 Gru 2009 18:59
    leonow32

Poziom 30  

Zapewniam że nie jest to takie trudne jak się wydaje ;) praktycznie wszystko polega na zaprojektowaniu płytki, bo co do schematu to inwencja twórcza jest bardzo ograniczona. No bo co tu można by zmienić? Jest schemat dostarczony przez producenta i wystarczy go poskładać.

Gdyby ktoś chciał to mam jeszcze wydruki płytek i folie na klawiatury (bez dziurek)

• #6 22 Gru 2009 19:52
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Wszystko ładnie, fajnie, ale w oczy bardzo rzuca się źle przycięta płytka m.in od klawiatury. A poza tym, to chyba nie ma się czego przyczepić ;)

• #7 22 Gru 2009 22:12
    k124l
    Poziom 19  

kalkulator bardzo fajny mam pytania czy czeba programować scalaki

• #8 22 Gru 2009 22:35
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Nie, nie trzeba.

Ja mam z kolei inne pytanie, jak rozwiązana jest eliminacja drgań styków? Przyznam się, że nie przeglądałem datasheet'ów. Sprzętowo tego nie rozwiązujesz (na schemacie tego nie ma), więc wszystko musi siedzieć w tych scalakach. Nie ma z tym problemów?

• #9 22 Gru 2009 22:59
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

leonow32 napisał:
    Kalkulator jest tak samo funkcjonalny jak dzisiejsze konstrukcje, ale udało mi się znaleźć mały błąd. Kiedy do liczby ujemnej będziemy dodawać 1 kilka razy, kalkulator będzie pokazywał:
    -4
    -3
    -2
    -1
    -0 ?!
    To nie jest bug, tylko funkcja ;)
    Nie da się zapisać w rejestrze zmiennoprzecinkowym liczby 0, można tylko zapisać liczbę tak małą żeby była prawie zerem, a co za tym idzie ta mała liczba może być ujemna i dodatnia. W czasach późniejszych wprowadzili specjalne wartości które oznaczały zero i było to uwzględniane przy operacjach matematycznych.

• #11 23 Gru 2009 12:43
    797642
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 23 Gru 2009 17:51
    leonow32

Poziom 30  

Brutus_gsm napisał:
    Nie, nie trzeba.

Ja mam z kolei inne pytanie, jak rozwiązana jest eliminacja drgań styków? Przyznam się, że nie przeglądałem datasheet'ów. Sprzętowo tego nie rozwiązujesz (na schemacie tego nie ma), więc wszystko musi siedzieć w tych scalakach. Nie ma z tym problemów?

Nie ma żadnych problemów. Wszystko jest w scalaku, a problem drgań styków nie występuje.

Przepraszam napisał:
    Czy mógłbyś wrzucić wzory płytek w pdfie.

Nie :) płytki są robione w darmowym programie KiCAD który możesz ściągnąć z tej strony http://kicad.sourceforge.net/wiki/index.php/PL:Main_Page a jeżeli chodzić drukować w punkcie ksero lub u znajomego to bez problemu można ten program odpalić z pendrive'a.

• #13 25 Gru 2009 05:50
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Fajnie jest jak się coś komuś pozytywnie uBRDA po unitrowsku ;))

Wesołych Świąt :)

Rozbawiły mnie te pytania o programowanie układów kalkulatorowych i eliminację drgań zestyków :)

Właściwie taki kalkulator, z braku oryginalnych układów kalkulatorowych można zrobić sobie na jakimś mikroprocesorku jednoukładowym, przy okazji była by to świetna lekcja programowania i optymalizacji programu pod kątem oszczędnosci energii, dokładności obliczeń (np. funkcji trygonometrycznych) i dodawania funkcji pod konkretne potrzeby obliczeniowe (których nie zapewniają wprost standardowe kalkulatory).

• #14 26 Gru 2009 18:56
    yego666
    Specjalista PLD

Jak zwykle wysoki poziom wykonania.
    Jak tak dalej pojdzie, zostaniesz czolowym popularyzatorem elektroniki kopalnej spod znaku " made in Poland ".
    Jesli mozna doradzic, to do kompletu brakuje troszke teorii i objasnienia interfejsu klawiatury i wyswietlacza.
    Sadzac po pytaniach, temat nie jest jednak jasny dla wszystkich, a skoro czytaja, to chca sie czegos dowiedziec.
    Oby wiecej takich "zapalencow" ktorzy beda przyblizac historyczne korzenie konsumpcyjnej cywilizacji spod znaku MP3, ktora nie wie czemu i jak to dziala.
    Pytanie tylko "czy Oni chca wiedziec ?"

Brawo !

• #15 29 Gru 2009 19:37
    elektrochip
    Poziom 2  

Brawo!
    Przeczytałem temacik z łezką w oku, bo ja też kilkanaście....dziesiąt lat temu kombinowałem z tym kalkulatorem, chciałem zrobić sobie licznik do roweru (gotowych nie było w sprzedaży, a o procesorach jednoukładowych serii '48 dopiero zaczynało się mówić). Przeliczyłem obwód koła i za każdym obrotem koła magnesik z kontaktronem podpiętym do "=" dodawał wartość tego obwodu. Ech... piękne czasy.....Potem jeszcze coś kombinowałem, jeszcze coś.... i z powodu ograniczeń tego układu musiałem zainteresować się prockami z prawdziwego zdarzenia - Z80, '51 itp ...no i zaczęło się.....
    ...a na początku był MC14007....:D

pozdrawiam!

• #16 29 Gru 2009 22:49
    daroslav15
    Poziom 15  

Ja mam pytanie odnośnie tej folii od klawiatury. Nie lepszym rozwiązaniem byłoby wydrukowanie w lustrzanym odbiciu tych napisów i przeprasowanie na płytce od strony przycisków? Trzeba by wydrukować na laserówce, ale płytki wyglądają na robione ręcznie właśnie przez prasowanie, więc to chyba nie stanowiłoby problemu.
    Odnośnie samego projektu, to jestem pod wrażeniem, gratuluje wiedzy i zazdroszczę motywacji :wink:
    Pozdrawiam

• #17 30 Gru 2009 11:43
    leonow32

Poziom 30  

Folia wygląda bardziej elegancko ;) a tak naprawdę, odległość między obudowami przycisków to jakieś 3,5mm więc napis musiał by mieć 3 mm wysokości i widoczny byłby tylko przy patrzeniu pionowo z góry, bo te przyciski to jednak płaskie nie są.

W wersji z folią wysokość napisu może wynosić nawet 7mm bo taka jest odległość między "kołkami" klawiszy, a co najważniejsze - napisy są widoczne z każdej perspektywy.

• #18 03 Sty 2010 00:43
    elektrochip
    Poziom 2  

... a ja mam dla Was NOWOROCZNY PREZENT - ZAGADKA
    ... czyli: co jeszcze można wycisnąć z poczciwej BRDY11U ...

QUIZ:

- do czego to służy??? (odpowiedź w re 10/88 lub w załączniku obok)

pozdrawiam! :)

Załączniki:
  • #21 12 Sty 2010 19:43
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wygląda na wyłącznik (lub włącznik z opóźnieniem) czasowy, z rozdzielczością sekundową i sygnalizacją dźwiękową. Pewnie się ustawia liczbę sekund do odliczenie i "-" a potem co sekundę =, =, = ... jak się pojawi minus to STOP :)

Nie zaglądałem do załącznika !!!!

Dodano po 2 [minuty]:

Wygląda na wyłącznik czasowy, z rozdzielczością sekundową i sygnalizacją dźwiękową. Pewnie się ustawia liczbę sekund do odliczenie i "-" a potem co sekundę =, =, = ... jak się pojawi minus to STOP :)

Nie zaglądałem do załącznika !!!!

• #22 02 Lut 2010 21:02
    424399
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 03 Lut 2010 14:46
    leonow32

Poziom 30  

Całkiem nieźle wyszło ;) Mogłeś scalaki przylutować bez podstawek i dać krótsze podstawki pod klawiaturę, żeby nie wyła ona wyżej niż wyświetlacz. Pady w projekcie są wystarczająco duże i nie wiem o co chodzi. Średnica zewnętrzna padów na klawiaturce to jakieś 2mm, a na Twoich płytkach są wyraźnie mniejsze i nie wiem czemu.

A logo Leon Instruments czemu nie ma? :D :D :D

• #24 05 Lut 2010 11:44
    424399
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 11 Mar 2010 22:08
    k124l
    Poziom 19  

mam pytanie może głupie ale czy można te układy jeszcze kupić bo powiedziano mi w elektronicznym ze te układy bardzo cieszko zdobyć :?:
    a istnieje zamiennik wyświetlacza użytego w kalkulatorze

• #26 11 Mar 2010 22:53
    web69
    Poziom 27  

Kolego Elektrichip, jest to schemat timera count down, ustawiało się liczbę sekund, potem -1 i start. A zapalenie się symbolu "-" powodowało włączenie się sygnału dźwiękowego. Schemat widziałem20 lat temu w jakimś czasopiśmie... A swoją drogą znalazłem ostatnio brdę 11 i 12U , bolka, lolka i jeszcze parę starych casiomaticów na wyświetlaczach gazowych. Udało mi się uruchomić kalkulator texas instruments, musiałem przewinąć trafo zasilające lampę vfd i 30V wróciło. I pobiera tylko 35mA z 3V !

• #27 12 Mar 2010 11:53
    leonow32

Poziom 30  

k124l napisał:
    mam pytanie może głupie ale czy można te układy jeszcze kupić bo powiedziano mi w elektronicznym ze te układy bardzo cieszko zdobyć :?:
    a istnieje zamiennik wyświetlacza użytego w kalkulatorze

W starszych sklepach powinien być. MC14007 nie jest aż takim unikatem. Poszukaj w necie to znajdziesz. Spis zamienników jest w pierwszym poście.

Jakby ktoś chciał PDFy z płytkami to na mojej stronie są do ściągnięcia.

• #29 16 Maj 2011 20:45
    leonow32

Poziom 30  

ak5511 napisał:
    Niestety druga strona jest czysta - bez nadruku.

I prawidłowo - to były płytki jednostronne. Prawdopodobnie z kalkulatora Brda K-764.

Ja z kolei jestem w posiadaniu całkiem sporem ilości sterowników wyświetlaczy UCY74548 / UCY74549 i wyświetlaczy Unitra CEMI CQYP-95. Jeżeli ktoś zainteresowany to proszę na PW. Takich rzeczy już się w sklepie nie kupi, więc proszę moderatorów o niekasowanie tej wiadomości ;)