Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby łączenia lampek do obracającej się choinki

adam_cz 22 Gru 2009 13:43 3034 20
  • #1 22 Gru 2009 13:43
    adam_cz
    Poziom 9  

Witam.
    Nie mogę wymyślić sposobu połączenia oświetlenia choinki (która jest na podstawce poruszającej sie ruchem okrężnym) do zasilania, tak aby przewód nie owijał się wokół niej...
    Może rysunek więcej wyjaśni...
    Dzięki za podpowiedzi

0 20
  • Relpol
  • #2 22 Gru 2009 13:49
    dominik3004
    Poziom 13  

Witam!
    A ile kabli musi iść do choinki i jakie jest napięcie?? Może pierścienie takie jak są np. w altelnatorze się nadadzą ??

0
  • #3 22 Gru 2009 13:56
    darek_wp
    Poziom 28  

Jeśli wystarczą 2 styki to warto zastanowić sie nad pierścieniem ślizgowym np ze zwijacza kabla w odkurzaczu - sprawdzony patent

0
  • #4 22 Gru 2009 14:14
    adam_cz
    Poziom 9  

lampki są standardowe czyli dwa przewody, jakieś inne pomysły?

1
  • Relpol
  • #5 22 Gru 2009 14:21
    domator
    Poziom 13  

Zasilanie indukcyjne odpadają pierścienie tylko trochę więcej elektroniki reszta zależy od wyobraźni i pomysłowości wykonawcy.

0
  • #6 22 Gru 2009 14:44
    Tremolo
    Poziom 43  

A gdyby tam po prostu zastosować przewód? w środku rury i choinkę kręcącą się w dwie strony ze zwrotami?

mozna tak zrobić prądnicę statorem przykręcić do choinki (odpowiednie przełożenia itp

W uproszczeniu wyglądałoby to jak powyżej.

moze jakieś uzwojenia znajdują się w silniku na rotorze? szłoby z nich zrobić odnogę i użyć lampek jako dociążenia silnika. Cały układ komutatorów wykorzystany byłby z silnika.

0
  • #7 22 Gru 2009 14:52
    adam_cz
    Poziom 9  

silnik ma tylko obroty prawe, jest to jednofazowy silnik indukcyjny ze zwartym uzwojeniem pomocniczym

0
  • #8 22 Gru 2009 15:11
    Tremolo
    Poziom 43  

Przy mniejszej choince radziłbym po prostu zastosować lampki diodowe na akumulatory.

Wracajac do pierwszej myśli:
    "A gdyby tam po prostu zastosować przewód? w środku rury i choinkę kręcącą się w dwie strony ze zwrotami?" zmianę obrotów silnika można zrobić za pomocą dwóch przekaźników ingerujac w układ dwuuzwojeniowy.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5978026#5978026

Tu jest układzik. Czasami własnie w środku znajduje się taka listwa zasilająca. Obrót szłoby regulować za pomocą tyrystora lub ściemniacza prędkość a przerywacz i przekaźnik NC i NO odwracały by biegunowość w ukłądzie.

0
  • #9 22 Gru 2009 16:48
    adam_cz
    Poziom 9  

Chyba temat przerósł moje możliwości... może ma ktoś jakiś prosty patent

Dodano po 12 [minuty]:

Chyba pomyśle o zastosowaniu lampek LED na baterie, tylko zastanawiam się nad ich wydajnością ;/

0
  • #10 22 Gru 2009 17:15
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Może zamocuj na wałku z materiału izolacyjnego dwa łożyska kulkowe (styk powinien być wystarczający dla lampek). Każde łożysko to jedno połączenie. Na tym wałku umieszczamy platformę trzymającą choinkę.

Wałek musi mieć w środku wywiercony kanał dla przewodów (by środkiem ominąc jedno z łożysk)

0
  • #11 22 Gru 2009 18:37
    adam_cz
    Poziom 9  

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem twój tok myślenia ale wydaje mi sie ze pomysł nie trafiony, choinka ma sie obracać dzięki silnikowi więc motując wał na "kole podstawce" dalej mam problem z przewodami... może źle Cie źle zrozumiałem?

Dodano po 3 [minuty]:

Niby to banalny projekt a tyle komplikacji.....:/

Dodano po 6 [minuty]:

Dla wyjaśnienia zamieszczam link do filmiku który przedstawia o jaki efekt końcowy mi chodzi( tylko z mini choinką tak max 30cm)

Dodano po 9 [sekundy]:

http://vimeo.com/454007

0
  • #12 22 Gru 2009 18:55
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Chodzi mi o coś takiego:

Przewody od lampek przechodzą przez oś od wewnętrznych pierścieni łożysk a doprowadzenie zasilania jest na zewnętrzne.

0
  • #13 22 Gru 2009 19:17
    adam_cz
    Poziom 9  

Spróbuje to zrobić, zdam relacje, dzieki Paweł. Ps. Dziwne że nikt tego jeszcze nie robił

0
  • #14 22 Gru 2009 22:27
    Stary1952
    Poziom 33  

adam_cz napisał:
    Dziwne że nikt tego jeszcze nie robił

Witam .
    Na rynku nie brakuje takich obrotowych choinek wyposażonych w fabryczny mechanizm .
    Wykonanie komutatora w domowych warunkach nie jest takie proste i to jest główny powód , że mało kto próbował to zrobić .
    Mając dostęp do tokarki sprawa się bardzo upraszcza , bez problemu można sobie wytoczyć stosowne ślizgacze np. z mosiądzu i pozostałe elementy izolacyjne .
    Można też kombinować inaczej - na rurkę np. z PCV nakleić po całym obwodzie dwa równoległe paski z blaszki miedzianej lub mosiężnej , przylutować od środka przewody i to do zasilania światełek choinki . Napięcie do tego " komutatora " można doprowadzać za pomocą ślizgaczy np. z styków wykonawczych jakiegoś większego przekaźnika .
    Dla większego bezpieczeństwa lepiej by było zasilać lampki ( najlepiej diody świecące ) z bezpiecznego napięcia . :!:
    Jest to jednak kłopotliwe do wykonania , pomysł z łożyskami wydaje się najłatwiejszy . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #15 22 Gru 2009 22:53
    xury
    Poziom 38  

Dwa płaskie okręgi z przewodnika dookoła osi choinki. Na nich dwie szczotki (np. styki od stycznika) ślizgające się przymocowane na samym dole. Najprostsze rozwiązanie. Krótko terminowo mogło by być to zrobione nawet wytrawionym laminacie. Dodatkowo obudować by nic nie powołanego nie dostało się na tory.

0
  • #16 23 Gru 2009 03:09
    Kozzi2
    Poziom 20  

Witam
    A może spróbuj umieścić wtyczkę z gniazdem Jack w osi obrotu(w ten sposób załatwiłbyś problem szczotek i pierścieni ślizgowych). Ewentualnie jak nie można w osi, to zrób przegub z jakiejś linki.

Pozdrawiam

0
  • #17 23 Gru 2009 09:49
    Tremolo
    Poziom 43  

jeden ze styków można wykonać pod choinką (dolny czubek choinki) a drugi na promieniu.

Z jackiem chyba lepszy pomysł. Tylko mimośród i sposóp przyklejenia moze być kłopotliwy.

0
  • #18 23 Lis 2012 13:47
    adam_cz
    Poziom 9  

Czy ktoś znalazł jakies rozwiązanie? próbował to zrobić?

0
  • #19 27 Lis 2012 21:17
    adam_cz
    Poziom 9  

widze że za trudna sprawa ale bardzo efektowna.....

0
  • #20 27 Lis 2012 22:41
    cezar80
    Poziom 27  

Już ze 20 lat mam takie cacko. Zrobione było na zasadzie szczotek w szlifierce, czyli mosiężne styki ocierające się podczas wirowania. I dodatkowo jeszcze nie były całe ale tak dobrane by co pół obrotu zapalała się kolejna sekcja lampek. Mogę ten stojak sfotografować, ale bliżej świąt bo leży gdzieś u matki w piwnicy.

0
  • #21 27 Lis 2012 22:53
    adam_cz
    Poziom 9  

mi bardzo zależy żeby coś takiego stało w moim domu więc prosze o pomoc w budowie:)

0