Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiary subwoofera - Jak wyliczyć wymiary? (Głośnik Westra)

Andrzejw212 22 Gru 2009 13:57 12699 25
  • #1 22 Gru 2009 13:57
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Witam serdecznie!
    Zamierzam wykonać Subwoofer na głośniku Westra KW-160-1334. Obudowa typu "bass reflex".
    Czytałem na innych forach jak obliczać objętość skrzyni,postanowiłem skorzystać z programu WinISD beta.Po podstawieniu danych wyszło mi że obudowa powinna mieć pojemność 49,4 litry i wymiary np 37,20cm*59,51cm*22,32cm(nie istotne ponieważ ,liczy się litraż więc wymiary można ułożyć według siebie tak żeby zgadzał się litraż)
    Wylot otwory mam zamiar zrobić o średnicy 6cm bo akurat mam taki w domu więc długość rurki wykazało że powinna mieć 1,56cm~.
    Mam gorącą prośbę, czy ktoś mógłby sprawdzić czy dobrze mi to powychodziło?? bo robiłem takie obliczenia pierwszy raz i nie jestem co do tego pewien;/
    Zamieszczam zdjęcie z parametrami głośnika i liczę na jakąkolwiek pomoc z waszej strony:)
    Pozdrawiam :)

0 25
  • #2 22 Gru 2009 14:17
    wind_energy
    Poziom 14  

Wymiary obudowy nie są bez znaczenia, szerokość ściany na której osadzony jest głośnik oraz odległość glośnika od tylnej ściany ma duże znaczenia dla częstotliwości rezonansowej całego subwoofera. Szczerze powiem, że dlugość rury 1,56cm to zaskakująco krótki otwór na odwrócenie fazy z tylnej części membrany. Z tego co pamiętam zależność jest taka, że im niższa częstotliwość rezonansowa tym długość tunela z wyliczeń wychodzi dłuższa oraz im średnica otowru większa tym dłuższy otwór. Proponuję jeszcze raz dobrze przeliczyć otwór.

0
  • #3 22 Gru 2009 14:24
    Andrzejw212
    Poziom 12  

No to zaczynają się kłopoty bo planowałem ten bass reflex zrobić w sposób taki ze głośnik chciałem umieścić na dolnej ściance tej od podłogi a wylot z przodu tak jak na obrazku.

Dodano po 3 [minuty]:

Z pewnością idę na łatwiznę ale czy umiałby ktoś obliczy dla mnie te parametry które potrzebuję?Bo coś czuję że nie dam rady tego obliczyć gdyż nie jestem z tym na co dzień a wręcz chciałem dopiero zacząć;/a robiłem moje obliczenia według poradnika z programu WinISD.

1
  • #4 22 Gru 2009 14:41
    wind_energy
    Poziom 14  

To są bardzo pracochłonne obliczenia które bardzo zależą od umiejscowienia glośnika. Szczerze powiem, że nie miałem okazji policzyć parametrów dla głośnika promieniującego falę ku dołowi, w stronę podłogi. Program którym kolega się podpiera jeśli dobrze pamiętam jest dedykowany do obliczeń dla obudów z glośnikiem na froncie. Dodam jeszcze, że wszelkie obliczenia wykonuje się aby oszacować gabaryty oraz długość tunelu, dokładne dobieranie długości tunelu robi się na zasadzie strojenia kolumny bass-reflex. Proponuję zrobić kolumnę zamkniętą, będzie lepsza odpowiedź impulsowa, dużo mniejszy wpływ błędów obliczeń na jakość dzwięku.

1
  • #5 22 Gru 2009 14:44
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Gru 2009 14:53
    Andrzejw212
    Poziom 12  

dj-MatyAS
    Nie chcę budować tego na plecach innych tylko nie pojmuję jakoś tego programu i dlatego zapytałem czy ktoś umiałby to dla mnie zrobić bo ja dziś pierwszy raz operowałem tym programem a może jest a na pewno jest ktoś kto posługuje się tym programem znacznie częściej i przechodzi mu to dużo łatwiej niż mnie...
    I wzajemnie Wesołych Świąt:)

0
  • #8 22 Gru 2009 15:29
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Patrzałem na ten temat...
    Nie wiem jak mam ustawiać ten impuls na tym wykresie...

0
  • #9 22 Gru 2009 15:53
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 22 Gru 2009 16:37
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Policzyłem to jeszcze raz;]

Pojemność 40l
    Wysokość 55,47cm
    głębokość 20,80cm
    szerokość 34,67cm

Plot window;

39,54Hz
    16,55ms

Tunel;

średnica 6cm
    długość 6,40cm

0
  • #11 22 Gru 2009 16:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 22 Gru 2009 17:14
    Andrzejw212
    Poziom 12  

No nie wiem co o tym myśleć ale obliczenia wyszły takie same:)(na szczęście)
    Mam teraz takie pytanie ; otóż zamieściłem obrazek na którym są 3 rysunki.Na pierwszym rysunku namalowałem tak jak powinien wyglądać według mnie ten sub na 2 zaś tak jak bym chciał zbudować go po swojemu czyli głośnik dać od strony podłogi a tunel umieścić z przodu tak jak to widać na rysunku.3 rysunek przedstawia rysunek nr2 tylko po obrocie o 180 stopni żeby było widać o co mi chodzi.
    I teraz to moje pytanie brzmi czy można takie coś zrobić?Mój szwagier ma zrobiony tak swój subwoofer który miał w komplecie kina domowego.

1
  • #13 22 Gru 2009 18:28
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 22 Gru 2009 19:04
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Ile ona powinna mieć?Myślę ze tak z 4-5cm.

0
  • #15 22 Gru 2009 19:35
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 22 Gru 2009 19:45
    vipmatrix7
    Poziom 18  

Jeśli mogę to spytam bo jedna rzecz mnie nurtuje. Na swoim koncie mam tylko jeden zrobiony subwoofer na głośniku 25 cm ze skrzynią o pojemności 36 litrów zamknięta. Wydaje mi się że obudowa o pojemnosci ponad 40 litrów będzie za duża? Czy dane głosnika nie są troche przekłamane? Wiem że jest to obudowa bassreflex która powinna byc większa od closed ale jednak wydaje mi siętroche ża duża. Jeśli źle mówie to prosze mnie poprawić

0
  • #17 22 Gru 2009 20:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 22 Gru 2009 20:10
    vipmatrix7
    Poziom 18  

W takim razie dzięki za informację. Wydawało mi sie że chciaż mniej więcej można przeliczyć pojemnosc takiej skrzyni

0
  • #19 22 Gru 2009 20:36
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 23 Gru 2009 10:01
    wind_energy
    Poziom 14  

To może powiem cos od siebie.
    Z moich doświadczeń wynika, że najważniejszymy parametrami subwoofera nie są najniższe pasmo, czy wielkie ciśnienie akustyczne, zaś liniowość (uwzględniając pomieszczenie oraz jego skłonności do rezonansów) a w szczególności odpowiedź impulsowa.
    To ona decyduje czy dźwięk jest "rozmyty" czy "żywy". Każda obudowa bassreflex jest obarczona problemem słabszej odpowiedzi impulsowej, nie mogę się zgodzić, że każdy głośnik zagra najlepiej w dedykowanej dla niego obudowie. Są głośniki z niskim Qts które lepiej będa grały w obudowie z otworem niż te z wyższym, ale nigdy nie zagraja tak jak w zamkniętej. Nie mogę zgodzić się że w obudowie zamkniętej również głośnik będzie najlepiej grał w ściśle określonej dla niego objętości. Zasada jest prosta, przednia strona membrany promieniuje falę a tylna tą samą ale odwróconą o 180 stopni, dlatego jeśli stworzymy maksymalnie dużą objętość, zabezpieczymy się przed jakimkolwiek wypromieniowywaniem tej przeciwnej fali i unikniemy zjawiska interferencji (większe ciśnienie akustyczne, niższa częstotliwośc rezonansowa, lepsza odpowiedź impuloswa). Wniosek taki, dla zamkniętej obudowy im większa objętośc tym lepiej. Co do bass reflex to zgodzę się że objętość musi być bardzo dobrze dobrana, ale znów obudowy o większej objętości charakteryzują się obniżaniem częstotliwości rezonansowej. Ludzie dążą do ulepszania parametrów głosników po to by nie budowac duzych obudów, bo kto chce mieć pół pokoju zastawionego obudową? W tym fachu słowo Kompromis jest bardzo potrzebne.

Nie bierze Kolega pod uwagę wytrzymałości mocowej. To błąd. Głośniki do obudów zamknietych ze względu na b.elastyczne zawieszenie membrany wymagają ściśle określonej obudowy. Przy zbyt małej - bas zostanie stłumiony, przy za dużej- głośnik się (w najlepszym wypadku) roztrzepie... ;)
    Proszę przeczytać poprzedni post jeszcze raz... Bo właśnie o tym co Kolega pisze już tam jest...
    (dj-MatyAS)

0
  • #21 23 Gru 2009 11:17
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Już pytałem kilka postów wyżej Matysa czy mogę obrócić skrzynie w ten sposób jak to narysowałem na tych 3 rysunkach.Tylko że ona będzie taka strasznie "podłużna".Więc czy mogę zmienia jej konstrukcje tak żeby litraż wyszedł taki jak powinien.Czy to co podał mi symulator jest ściśle związane i przyporządkowane tej obudowie która on mi narysował i poszczególnym wielkością ścian?Chciałbym żeby ona miała taki kształt jak na pierwszym rysunku,jest taki w sam raz i jakoś to wygląda przynajmniej bo zależy mi na jakości dźwięku jak i na estetyce.
    Pozdrawiam:)

0
  • #22 23 Gru 2009 11:30
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 23 Gru 2009 11:36
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Spotkałem się gdzieś możliwe i w moim temacie że te wymiary które podaje symulator są dobrane do danego głośnika i odległość głośnika od tylnej ściany jest ważna a ja wcale nie che robić głośnika naprzeciw komina...

0
  • #24 23 Gru 2009 11:46
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 23 Gru 2009 11:56
    Andrzejw212
    Poziom 12  

Myślę we bym wiedział to co chciałem:)
    A tak odbiegając od tematu to wcześniej jak pytałem o te nóżki to miałem na myśli nóżki stożkowe górna podstawa 3 cm dolna 1 cm i wysokość 4 cm(aluminium bądź inny metal).Słyszałem ze stożkowe się do tego stosuje ponieważ chodzi o jak najmniejszą styczność z podłogą ale nie wiem czy to na faktach.

Niechlujna pisownia uniemożliwia prawidłową percepcję wiadomości.
    Proszę poprawić gramatykę.
    (dj-MatyAS)

0
  • #26 23 Gru 2009 12:13
    wind_energy
    Poziom 14  

Stożkowe nózki eliminują przenoszeniu rezonansu z obudowy na podłogę.

0