Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w wyborze zawodu. Elektryk,Elektronik, Informatyk

SeeXTeeN 22 Dec 2009 14:13 7369 13
IGE-XAO
 • #1
  SeeXTeeN
  Level 9  
  Witam, za siedem miesięcy kończę gimnazjum. Jeszcze nie wiem ile będę miał punktów, bo główne testy będziemy dopiero pisać w kwietniu, ale zastanawiam się nad wyborem zawodu. Interesuje się ogólnie elektryką, elektroniką. Lubię wymieniać w samochodzie żarówki, czy szukać przerwanego kabla, ale lubię też wlutowywać różne oporniki w telewizorach. Bardzo mnie ciekawi elektryk budowlany, lubię rozwijać kable, mocować je papniakami do ściany, aby później zostały przykryte tynkiem, lubię siedzieć w skrzynce rozdzielczej. Ale bardzo też lubię składać mój komputer, modernizować go, podkręcać itp. I nie wiem w jakim kierunku się czyć.

  Myslałem nad zawodami:

  Elektryk pojazdów samochodowych

  Elektryk budowlany

  Elektronik

  Informatyk(Serwisant)

  Który zawód polecacie ? I powiedzcie czego będą uczyć mnie w technikum na kierunku elektryk, czego na elektronik ? I czy nauczą mnie naprawiać kompy w technikum informatycznym ? Nie chcę uczyć się programowania, czy robienia stron www. Po ukończeniu technikum elektrycznym będę miał tytuł technik elektryk, czy mogę w tedy kłaść instalacje elektryczne w domach ? I czy z tym tytułem i tym kierunkiem będę mógł grzebać w instalacjach samochodowych bez dodatkowych kursów ?
 • IGE-XAO
 • #2
  Stary1952
  Level 32  
  SeeXTeeN wrote:

  Który zawód polecacie Nie chcę uczyć się programowania

  Nie chcesz się uczyć . :?: :cry:
  Nie zakładaj z góry , że skończysz swoją edukację na poziomie średnim lub zawodowym , zacznij się uczyć w technikum a potem się zastanowisz co robić dalej . :D
  Pozdrawiam .
 • IGE-XAO
 • #3
  SeeXTeeN
  Level 9  
  Chodziło mi oto że nie chcę się uczyć programować, robić stron www w html czy innych skomplikowanych obliczeń, np jakieś algorytmy, jestem słaby z matmy, ale potrafię podstawić do wzorów poznanych na fizyce i obliczyć to. Jeśli wybrałbym kierunek informatyk to chciałbym aby mnie tam nauczyli naprawiać kompy, składać, modernizować, choć to co napisałem tutaj nie jest nic trudnego do tego chciałbym poznać podstawy systemu. Ale tylko do stopnia napraw. Nie interesuje mnie myślenie gdzie popełniłe błąd w kodach html tylko np dlaczego gra się zacina, czemu komp się resetuje, czemu karta graf. się przegrzewa. Ja bardzo lubię grzebać w skrzynce i naprawiać system, a nie robić strony www, czy jakieś szablony.
 • #4
  LucekB
  Network and Internet specialist
  To jak już Technik Teleinformatyk.
  Sam jestem i sama elektronika prawie, trochę cieżko ale da się wytrzymac.
 • #5
  SeeXTeeN
  Level 9  
  Gdybym zdecydował się na informatyka, to ten teleinformayk byłby w sam raz dla mnie.
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Zacznijmy od tego, że w szkole się nie nauczysz niczego poza teorią. W szkole nauczą Cię budowy i zasady działania np. komputera, a nie jego naprawy - Ty mając tę wiedzę musisz potem na jej podstawie zdiagnozować sprzęt i usunąć usterkę.
  Poza tym szkoła to nie wszystko, musisz na własną rękę dokształcać się z zakresu który najbardziej Cię interesuje.

  Podam przykład z mojej branży:
  W szkole uczono mnie o trzech podstawowych klasach pracy wzmacniaczy mocy (A, B i C) oraz "miksie" - klasie AB, tymczasem obecnie można spotkać modyfikację klasy AB - klasę H oraz zupełną nowość - klasę D. Bez wiedzy zdobytej na własną rękę niczego nie osiągniesz, bo usiądziesz nad sprzętem i rozłożysz ręce.

  W branży komputerowej jest jeszcze gorzej, bo nowinki pojawiają się z miesiąca na miesiąc, nie mniej jednak podstawowa zasada działania komputera PC póki co nie uległa zmianie od czasów 8088 (jeśli nie wcześniejszych). Natomiast podstawą wszystkiego jest algebra Boole'a, bramki logiczne i dalej mikroprocesory o których nauczysz się w technikum elektronicznym na przedmiotach zwanych "Układy cyfrowe" oraz "Układy Mikroprocesorowe".
  Moim zdaniem właśnie elektronik jest najbardziej optymalnym kierunkiem dla Twoich zainteresowań. Potem, jak już ktoś wspomniał, możesz iść na studia (lub nawet jakieś studium policealne czy coś w tym stylu) i pogłębiać wiedzę w ściśle określonym kierunku. Nie wiem jak teraz, ale za moich czasów w technikum elektronicznym był dość szeroki zakres tematyki (trochę wszystko i nic, ale to inna sprawa). Od podstaw energetyki po mikroprocesory.
  Niestety na kierunkach technicznych najważniejsza jest matematyka i fizyka, jeśli jak twierdzisz - jesteś słaby z tych przedmiotów, to musisz się wziąć w garść i nadrobić - bez tego ani rusz.
 • #7
  me_super
  Level 29  
  SeeXTeeN wrote:

  Który zawód polecacie ? I powiedzcie czego będą uczyć mnie w technikum na kierunku elektryk, czego na elektronik ? I czy nauczą mnie naprawiać kompy w technikum informatycznym ?


  Z tego co piszesz jesteś leniwy i nie chce Ci się uczyć trudniejszych rzeczy niż wbicie gwoździa. Wybierz elektryk budowlany albo elektryk bo pozostałe kierunki zmęczą Cię i rozczarują - dzisiaj nikt normalny nie zastanawia się dlaczego nie działa jakiś podzespół tylko wymienia na nowy, bo tak jest najtaniej i najszybciej.
 • #8
  Artur k.
  Admin of Audio group
  me_super wrote:
  dzisiaj nikt normalny nie zastanawia się dlaczego nie działa jakiś podzespół tylko wymienia na nowy, bo tak jest najtaniej i najszybciej.

  To częściowa prawda. Niektórych rzeczy (np. DVD z dolnej półki, czy odtwarzacze mp3) się po prostu nie opłaca naprawiać (koszt przewyższa wartość urządzenia), tylko wymienić na nowe. Zaś "grubsze" urządzenia trzeba umieć trafnie zdiagnozować, trzeba umieć dojść w którym miejscu tkwi usterka i zdecydować czy wystarczy wymienić 3 ogólnodostępne elementy, czy może całą płytę (bo tak każe producent), a tego nie zrobi przeciętny Kowalski. Poza tym w użyciu cały czas jest mnóstwo wiekowego sprzętu, który cały czas warto naprawiać.
 • #9
  SeeXTeeN
  Level 9  
  No wiem że nie których części nie opłaca się naprawiać, ale np. Popsuje Ci się karta graficzna za 700 zł. Przynosi gościu do serwisu całego kompa i mówi że są pasy na monitorze, ok, wykręcili starą kartę, wsadzili nową, a co z tą zepsutą ? Bo chyba nie idzie do kosza ? Odsyłają ją do producenta ?
 • #10
  SanceS
  Level 22  
  Drogie koleżanki, Mili koledzy!
  Przeraża mnie to co piszecie w tym temacie. W żaden sposób nie pomagacie młodemu wybrać kierunku nauki, podkreślacie tylko, że mu się nie chce uczyć, że jest leniwy. Przypuszczam, że nie jest to prawda. Gdyby był leniwy poszedłby do pierwszego lepszego liceum. Świetnie rozumiem problem z wyboru zawodu, kilka lat temu miałem dokładnie taki sam problem. Wszystko zależy od kilku rzeczy:
  rzecz pierwsza i podstawowa to jakość nauczania w szkole:

  Tutaj muszę polecić szkołę, którą już niestety skończyłem ZSŁ Kraków, ul. Monte Cassino 31 www.tl.krakow.pl - to dość daleko od Ciebie, ale sprawdziłem tą szkołę na własnej skórze. Czemu jest dobra?

  Technikum kojarzy się wielu ludziom z marginesem, ze szkołą dla tych, którym się nie udało. Łączność to zupełnie inna klasa szkoły, chodzą tam (w większej części) osoby, które w jakiś sposób pasjonują się tym czego się uczą. Na przedmiotach zawodowych teoretycznych w dość przystępny sposób można nauczyć się niezbędnej teorii, którą później wykorzystuje się na zajęciach specjalistycznych, praktykach zawodowych, czy na zajęciach warsztatowych. Co robi się na zajęciach specjalistycznych? Ja specjalizowałem się w kierunku automatyka przemysłowa, czym się zajmowałem...? Od automatyki domowej (montaż alarmów, programowanie alarmów, testy magistrali I2C CAN, przy okazji magistrali CAN poznałem też trochę elektromechaniki samochodowej, wiem za co odpowiadają poszczególne podstawowe czujniki itp. Uczyłem się wykonywać pomiary w sieciach do 1KV + zdobyłem uprawnienia SEP do 1KV. Nauczyłem się tworzyć proste aplikacje automatyki w Intouch i innych podobnych programach. Liczyłem trochę w MATLAB'ie pracowałem w Eagle i Protelu, symulowałem na PSPICE. Rzecz jasna robiłem też sieć opartą na światłowodzie, wifi i zwykła kablowa. Byłem na wymianie w szkole o podobnym profilu w Czeskiej Ostravie, tam bawiłem się spawarką do światłowodów, składałem skrzynki itd.

  Była też druga specjalizacja: Audio- wideo.
  Łączność ma chyba najlepiej wyposażoną uczniowską telewizję w Polsce Nie miałem tam wielu zajęć więc nie potrafię opisać dokładnie sprzętu, to trzeba zobaczyć. Jest wszystko, co do działania małej telewizji niezbędne.
  Moi koledzy robili dość ciekawe programy, które później nadawane były w wewnątrz-szkolnej telewizji.

  Trzecia do wyboru, to sieci komputerowe. Tam dużoo o sieciach w teorii i praktyce. Także światłowody, cisco... itp.

  Z zajęć praktycznych są też warsztaty szkolne, warsztaty zajmują się naprawą różnego rodzaju sprzętu. Każdy miał okazję lutować coś z pomocą HOT-AIR'a, są preheatery, odciągacze oparów, pozycjonery - wszystko co niezbędne. Po za tym są tokarki, frezarki i całe zaplecze mechaniczne. Wszystko jest ciągle unowocześniane.

  Nie wiem jak wygląda to w innych szkołach, ale słyszałem od znajomych, że niewiele jest szkół w których uczeń ma dostęp do takiego sprzętu.

  Na kierunku elektroniku nauczyłem się też podstaw Asemblera, programowałem ATMEGA8 w C++ i w BASCOM'ie po za tym miałem styczność z takimi aplikacjami jak MATLAB SIMULINK, PsPice, Active HDL, VersaPRO, InTouch, Eagle, ORCAD,

  Ja ukończyłem kierunek technik elektronik, w między czasie moi znajomi uczyli się na techniku informatyki, teleinformatyki i telekomunikacji.

  Na kierunku technik informatyk pierwsze dwa lata, były zajęcia praktyczne związane z sprzętem komputerowym, dalej ciągle programowanie i troszeczkę hardware'u sieciowego.

  Technik teleinformatyk to najnowszy kierunek, który moim zdaniem jest najtrudniejszy
  Połączenie informatyki i elektroniki. Właściwie to jest 'trochę' informatyki trochę elektroniki, ale wydaje mi się, że jak ktoś uczy się tego i tego to tak naprawdę nie umie dobrze, ani tego ani tamtego. Mam wielu znjomych, którzy uczą się na tym kierunku i też sobie chwalą.

  No tak nauczyłem się zawodu, ale co z moją maturą studiami... Poszło gładko.
  Zdawalność matury w szkole to bodaj 99%, studia- wybrałem Mechatronikę na krakowskiej AGH.

  Druga rzecz to dostępność do sprzętu, nie tylko, czy szkoła sprzęt ma, ale czy daje się go uczniom. Słyszałem o sprzęcie, który zwykle w szkołach leży za szybą, bo się jeszcze zepsuje... W łączności mówiło się tak... zepsuje? To naprawie :)

  Kolejna ważna rzecz to bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo zależy tylko od poziomu ludzi, którzy uczą się w szkole. Dlatego właśnie u nas nikt nie boi się chodzić po korytarzu z laptopem ;) Z resztą w całej szkole jest dostęp do internetu poprzez Wi-fi.

  Natomiast kierunek, wszystkie wyglądają podobnie. Najlepiej jechać do szkoły na dni otwarte. Tam można zobaczyć gdzie i jak uczą się na danym kierunku. Możesz porozmawiać z kolegami, którzy już się uczą, powiedzą czego się uczą i jak ta nauka wygląda. Czy mają dostęp do sprzętu? Jaki to sprzęt? Jaki jest poziom kształcenia matematyki, fizyki, polskiego, języków? Czy jest internat? Jakie są tam warunki...

  Bliżej Ciebie... słyszałem, że dobre jest technikum Łączności w Gdańsku, podobno również niezła szkoła jest bodaj w Bydgoszczy. Ja mimo wszystko zapraszam do Krakowa. Miałem na roku kolegę, który pochodził z Gdańska, a uczył się u nas.

  Ktoś, kto powiedział, że szkoła nie uczy nie pomylił się. Rzeczywiście szkoła nie nauczy Cię niczego, jeżeli się tym nie zainteresujesz. Szkoła może pokazać Ci różne interesujące rzeczy, ale tylko od Ciebie zależy czy się nimi zajmiesz i będą twoim hobby. Tak najłatwiej się nauczyć.

  Czym zajmuje się po szkole po za studiami? Szkoła zainteresowała mnie kserokopiarkami. Aktualnie pracuje w jednym z krakowskich serwisów, niestety tylko w weekendy, bo studiuję. Przy okazji od czasu do czasu, naprawiam dla znajomych telefony komórkowe, laptopy. Kupiłem sobie kiedyś hot-aira. Teraz będę próbował zrobić preheater wg. wzoru umieszczonego na elektrodzie. Z resztą elektroda to świetna baza informacji i wiedzy. Jeżeli coś cię interesuje, wpisz to w szukajkę na elektrodzie, na pewno będziesz wiedział więcej.

  Serdecznie pozdrawiam,
  życząc dobrego wyboru szkoły średniej.

  Darek

  Ad. Karty graficznej, to odsyłają ją do importera, a importer ją wyrzuca :) Naprawy, owszem zdażają się, ale w sprzęcie dość drogim i zdarzają się rzadko w popularnych serwisach. Po pierwsze trudno o schemat konkretnej karty graficznej i naprawia się ją troszkę na 'czuja' (może kondensator, może transil, może pamięć, a może chipset przelutować)? Kiedy takie karty są produkowane to już w procesie samej produkcji, dość dużo gotowych wyrobów nie przechodzi kontroli technicznej, lądują w koszu do przeglądnięcia. Jeżeli gdzieś brakuje prostej rzeczy jest naprawiane i idzie dalej. Jeżeli usterka jest poważniejsza to ląduje w koszu. Zobacz na stronie z filmami w sieci jak produkuje się np. ramy. Karty grafiki produkuje się z tego co wiem podobnie.
 • #11
  SeeXTeeN
  Level 9  
  Dzięki za wyczerpujący post, dał mi dużo do myślenia, a do Krakowa to trochę za daleko...Mam jeszcze trochę czasu, a więc wypytam kolegów, jaki posiadają sprzęt w danej szkole, jaki jest poziom nauczania itp.
 • #12
  SeeXTeeN
  Level 9  
  A wiedzą Panowie gdzie jest szkoła, w której jest technik mechanik, o specjalizacji elektromechanika samochodowa ? Bo moj tata mówił że w wejherowie była na ul. sobieskiego ale teraz jak patrzałem na ich stronie internetowej w zakładce typy szkół to jest tylko technik-mechanik specjalizacja: obsługa i naprawa pojazdów samochodowych.
 • #13
  crazy_88
  Level 42  
  Rób jakieś technikum elektroniczne lub elektryczne i później akademię morską i śmigaj jako oficer elektryk nie będziesz miał źle.
 • #14
  RAHu
  Level 11  
  SeeXTeeN - na podstawie Twoich predyspozycji, które opisałeś oraz kierunków, nad którymi się zastanawiasz uważam, że juz na początku daj sobie spokój z informatyką. Jak nie chcesz bawić się z softem, programować i tworzyć strony internetowe to się w to nie pchaj. To, że jest specjalność serwisant to mnie akurat nie przekonuje...

  Najpierw zastanów się czy wolałbyś być elektronikiem czy elektrykiem ?

  Tego pierwszego uczą w technikum zasady działania, a często również naprawy urządzeń elektronicznych (komputery, telewizory i inne). Wiąże się to również z pracą na komputerze (programowanie procków, projektowanie układów elektronicznych). Poznaje się również całe mnóstwo analogowych i cyfrowych elementów elektronicznych, które wykorzystywane są w urządzeniach (tranzystory, wzmacniacze, bramki, przerzutniki itp.)

  Elektryk będzie z kolei uczyć się jak projektować i jak działają instalacje elektryczne w budynkach oraz w branży motoryzacyjnej. Będzie sporo o zasilaniu, elektrotechnice oraz podstawowych elementach i urządzeniach (zasilacze, przetwornice, prostowniki, transformatory, układy zabezpieczeń itd. - oczywiście z obliczeniami).

  Natomiast później do pracy będą potrzebne Ci określone uprawnienia, ale tym się teraz nie przejmuj.