Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 2x150W na sterownikach LME49810

raven363 02 Jan 2010 22:48 28498 45
Altium Designer Computer Controls
    lukas12
    Level 17  
    lejkovski wrote:
    ja jeszcze raz polecam potencjometr na przełączniku wielopozycyjnym (tak jak w Gainclone)

więcej teorii: Link
    przykładowy przełącznik w załączniku.

No i jeśli nie osobne zasilacze to przynajmniej osobne mostki (na szybkich diodach) i osobne kondensatory filtrujące dla każdego kanału. Jeśli możesz przeglądnij jak zbudowane są stare cenione wzmacniacze audio - warto wzorować się na dobrych konstrukcjach.

przykładowy rysunek dobrego wzmacniacza twin-mono poniżej.

Pozdrawiam

Gdzie kupić taki potoncjometr :?:
  • Altium Designer Computer Controls
    lejkovski
    Level 14  
    lukas12 wrote:

Gdzie kupić taki potoncjometr :?:

Ja kupiłem na www.swistak.pl - aukcja nazywała się "Przełącznik 24 pozycje potencjometr audiofilski" użytkownik kallas - pasywka kosztowała 60 złotych + przesyłka,
    wiem, że ten użytkownik sprzedaje na allegro też zintegrowane pasywki firmy DALE - z dużo większą ilością kroków - ale cena odstrasza.
    Kilka postów wcześniej ktoś stwierdził, że 24 kroki to za mało. Z mojego doświadczenia powiem, że 24 kroki przy odpowiednio dobranej charakterystyce tłumienia to aż zanadto.
    Jedyny minus jaki mają pasywki to to, że ciężko je sterować pilotem. (wymagają dużo większego momentu obrotowego w porównaniu z potencjometrem klasycznym)
  • Altium Designer Computer Controls
    PZ IX
    Level 34  
    lejkovski wrote:
    Kilka postów wcześniej ktoś stwierdził, że 24 kroki to za mało. Z mojego doświadczenia powiem, że 24 kroki przy odpowiednio dobranej charakterystyce tłumienia to aż zanadto

No bo to jest mało. Wystarczy, że przy danym wzmacniaczu i przełączniku zmienione zostaną kolumny na mniej/bardziej efektywne i już trudniej dobrać poziomy głośności odpowiadające przed zmianą kolumn. To samo jak jest źródło o zbyt słabym/dużym napięciu - już poziomy głośności przy danym położeniu są inne, w nocnym słuchaniu i tam, gdzie wymagana jest dość precyzyjna głośność to jest bardzo uciążliwe. Ja nie mam przełącznika, ale 40-pozycyjną grzechotkę i już to jest okropne! Zresztą, co tu dużo gadać - potencjometry z płynną regulacją są wygodniejsze, po co sobie komplikować życie. ;) Tylko to musi być dobry ALPS za 60 zł, a nie byle co, żeby były gwarantowane dobre parametry.
    Ja nie piszę już na ten temat więcej, bo szkoda mi klawiatury!
    raven363
    Level 14  
    Po dokonaniu ostatnich zmian czyli:
    - wymianie rezystorów doprowadzających zasilanie do LME49810 z 33Ω na 4,7Ω
    - umieszczeniu za powyższymi rezystorami od strony scalaka kondensatorów 47µF/100V
    uzyskałem stabilność układu przy mniejszych wartościach kondensatora Ccomp. Obecnie zastosowałem 15pF i hula. Nawet przy przesterowaniu, gdzie wyraźnie widać obcinanie wierzchołków nic nieciekawego się nie dzieje.
    Problem ten był zapewne spowodowany faktem, iż zasilanie końcówek było prowadzone "długimi" przewodami, co było jednak wymagane aby je sensownie rozmieścić w obudowie.

Wzmacniacz męczę już parę tygodni, nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości w działaniu, aby uzyskać zakładaną moc 150W należało by podnieść U zasilające do +/-70V oraz zamienić wszystkie rezystory o wartości 15kΩ na 18 lub 22kΩ.
    Mr Killer
    Level 14  
    Super konstrukcja, ładnie obudowane i nawet całkiem profesjonalny wygląd wewnętrzny : )

Mam jednak dużą prośbę do autora. Jako, że chciałbym zbudować ten właśnie wzmacniacz (głównie ze względu na cenę i dostępność trafo), a zwykle zajmowałem się przedwzmacniaczami mikrofonowymi i wizualizacjami a na wzmacniaczach tej mocy się nie znam. Proszę zatem o ostateczny schemat całego układu TZN: prostowniczego, końcówek mocy, przedwzmacniacza i zabezpieczeń.

Byłbym za te schematy bardzo wdzięczny, zresztą pewnie nie tylko ja.

Poza tym jak się sprzęt sprawuje po blisko 5 miesiącach
    raven363
    Level 14  
    Obecnie pracuje nad wersjami monofonicznymi wzmacniaczy opartych o sterownik LME... Będą to wzmacniacze z 200W końcówkami mocy z wbudowanym 3 pasmowym equalizerem (56Hz, ok 1,5kHz, 10kHz), analogowym wskaźnikiem mocy wyjściowej dla 8Ω, trochę bardziej rozbudowanymi zabezpieczeniami i przede wszystkim innym układem chłodzącym. Moje prace są na etapie projektowania i testów układu equalizera oraz filtrów ograniczających ilość wysokoczęstotliwościowych śmieci pochodzących od cyfrowych źródeł dźwięku.
    raven363
    Level 14  
    Zamieszczam foto przerobionej końcówki mocy.
    Oraz foto z oscyloskopu szumów na wyjściu wzmacniacza przy zwartym wejściu, dla czułości: 2mV/dz oraz podstawy czasu 0,05µs.
    Zastosowany kondensator kompensacyjny Ccomp = 10pF.

Ponadto pracuję nad PCB wzmacniacza w układzie dwustronnym, gdzie elementy (SMD) pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego i kompensacyjne umieszczę możliwie najbliżej wyprowadzeń układu LME. Druga warstwa miedzi posłuży za masę, oraz równolegle będzie połączonych 3 do 4 tranzystorów 2sc5200 i 2sa1943 na takim samym radiatorze jak obecna wersja.
    bocko80
    Level 1  
    Poprosi Cię o podanie ostatecznej klon systemu ze wszystkich ulepszeń dokonanych.
    Pozdrowienia z Bułgarii!!!
    mirro1234
    Level 23  
    A ja tak pozwolę sobie odświeżyć temat. Bardzo mnie zainteresował ten wzmacniacz. Niemej jednak chciał bym zapytać czy dwie pary tranzystorów końcowych wystarczą, aby wzmacniacz mógł spokojnie pracować z dużą mocą (150W) przy obciążeniu 4ohm?

Czy dodając kolejną parę (lub dwie pary) stopnia końcowego, układ wymaga dobrania innych elementów czy wystarczy tylko "skopiować" gałęzie stopnia końcowego wraz z wartościami rezystorów?
    AnTech
    Level 31  
    Dwie pary tranzystorów wyjściowych czyli łącznie 4 sztuki na jeden kanał wystarczą do pracy z mocą 150W przy obciążeniu 4Ω. Amplituda prądu wyjściowego wynosi wtedy niecałe 9A czyli po ok 4,5A na jeden tranzystor. Warto jednak zastosować większe radiatory bądź dołożyć wentylator wymuszający obieg powietrza chłodzącego.
    Napięcie zasilania ±56V wystarczyłoby do osiągnięcia mocy nawet 250W na kanał przy obciążeniu 4Ω i drobnych zmianach w układzie, a wtedy dla bezpieczeństwa użytkowania warto dołożyć po jednej parze tranzystorów. Drobne zmiany polegają na dodaniu stopnia prądowego na tranzystorach średniej mocy między tranzystory sterujące a końcowe, dodaniu dwóch rezystorów i zastosowaniu transformatora sieciowego o mocy co najmniej 600VA. Oczywiście trzeba przeprojektować płytkę drukowaną.
    Można też dołożyć po jednym kondensatorze elektrolitycznym na gałąź zasilania (łącznie 4 sztuki).
    Zwróć uwagę na napisy na tranzystorach mocy. Oryginały Toshiba mają je wypalane laserowo. Podobno zdarzają się podróbki z nadrukowanymi oznaczeniami.
    raven363
    Level 14  
    Osobiście nie lubie produkować kolejnych ścian predriverów dla uzyskania większej impednacji wejściowej stopnai mocy - niestety tutaj nie ma innego wyjścia. Zazwyczaj jeżeli zaczyna jej brakować stosuje predrivery sziklai (cfp), ALE ten LME... nie "trawi" sziklai zupełnie. Pojawia się problem z ustaleniem prądu spoczynkowego i wzbudzenia.
    mirro1234
    Level 23  
    A ja sobie pozwolę odgrzać kotleta, gdyż nurtuje mnie jedna kwestia.

Raven363 - dlaczego nóżkę od ClipFlag połączyłeś z masą kiedy w datasheet'cie ta nóżka jest podłączona pod 5V przez rezystor? Czy wzmacniacz ma przez to lepsze parametry?

P.S. Na wzorze płytki zwarte są nóżki IN+ i IN- ;)
    raven363
    Level 14  
    W związku z zainteresowaniem co do płytek drukowanych zamieszczam załącznik z plikami SprintLayouta'a w wersji 6 wraz z darmowym viewerem umożliwiającym podglądanie płytek (dla rozpoznania rozmieszczenia elementów) i oczywiście wydrukowania ich.

Uwaga:
    Większość płytek jest dwustronna.
    Elementy i mozaiki ścieżek w plikach są przygotowane tak aby można było je od razu wydrukować i wykonać metodą kopertową. Przed wydrukowaniem w opcjach drukowania programu proszę wyłączyć widoczność warstw opisowych (czerwonych).

Pliki zawierają wzory płytek dla wzmacniacza mono na LME49810 oraz dla wzmacniacza stereo wraz ze stopniem mocy na LM4702.
    Wszystkie zostały sprawdzone praktycznie i działają moim skromnym zdaniem całkiem fajnie.
    Jeżeli ktoś pokusiłby się o wykonanie tych wzmacniaczy proszę o opinie i wrażenia.
    W razie wątpliwości kontakt na PW.
    aha: czerwone elementy na górze a żółte od spodu.

Co do pytanie powyżej:
    Sądzę że nie ma żadnego wpływu na prace wzmacniacza, a to że ClipFlag jest połączony "niekatalogowo" - kolektor tranzystora NPN wewnątrz układu jest zwarty do masy chyba nic nie szkodzi; jeden rezystor mniej.

Poniżej foto końcówki mocy mono (dwa pierwsze) oraz stereo (pozostałe) wersja testowa a nie "piękna" w moim wykonaniu:

Wzmacniacz 2x150W na sterownikach LME49810 Wzmacniacz 2x150W na sterownikach LME49810 Wzmacniacz 2x150W na sterownikach LME49810 Wzmacniacz 2x150W na sterownikach LME49810 Wzmacniacz 2x150W na sterownikach LME49810
    mirro1234
    Level 23  
    Dzięki za udostępnienie płytek. Na pewno się przyda. Mam jeszcze jedno pytanie. Jakiego tranzystora użyłeś w obwodzie kompensacji temperatury? Czy można tam wstawić BD139?

Jakie wymiary ma płyta Orkan8151ef ?
    raven363
    Level 14  
    Witam.
    Tam jest 2SC5171.
    wymiary płytki vas-02: 43mm X 42mm
    wymiary płytki jednostronnej: 147mm X 40mm

Aha WAŻNE:
    przy płytkach dwustronnych wzmacniacza mocy nie ma obwodu kompensacji temperatury,ale myślę że to każdy już będzie potrafił sam dorobić.
    Prądy spoczynkowe w granicach 40mA do 100mA na tranzystor.

I jeszcze niejasność:
    na płytce vasu dziwny element smd z 3 padami to dioda zenera: BZX84C3V9 w obudowie SOT23
    Rocky Horror
    Level 31  
    Dlaczego jako gniazda wyjściowe są wykorzystane wejściowe Cannony?