Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czy centralka Bingo-M pyka przekaźnikiem po zapłonie?

22 Dec 2009 21:10 6858 9
 • Level 28  
  Witam! Mam do czynienia prawdopodobnie z uszkodzoną centralką Bingo-M. Samochód to Opel Corsa B, 1.4i (silnik C14NZ). Na panelu sterowania wewnątrz samochodu nie świeci się żadna dioda LED (ani zielona ani czerwona), a samochód nie przełącza się na gaz po zwiększeniu obrotów. Bezpieczniki są sprawne. Również zawór w parowniku pyka po podaniu mu "+" bezpośrednio z akumulatora, a więc jest sprawny. Wyjąłem centralkę i położyłem ją na stole podłączając pod zasilacz serwisowy. Opis połączeń jest dostępny w internecie, od producenta KME.

  Są tam 3 przekaźniki. Czy któryś z nich powinien "pyknąć" po włączeniu +15 (czyli "+" po kluczyku)?

  czy centralka Bingo-M pyka przekaźnikiem po zapłonie?

  Sprawdziłem już chyba wszystko w tej centralce. Do procesora PIC16F874A dochodzi zasilanie 5V tam gdzie powinno (stabilizator L78L05A zbija prawidłowo z 12V do 5V). Kwarc również daje ładne 4MHz (sprawdziłem oscyloskopem). Układ resetu wydaje się działać prawidłowo. Transile są sprawne, jak i obecne na płytce diody Zenera. Przekaźniki też sprawdzałem osobno. Cewki jak najbardziej załączają styki po podaniu 12V. Niestety po podaniu jej 12V oraz dodatkowego 12V "po zapłonie" nic się nie dzieje. Być może procesor jest zaprogramowany tak, że musi mieć zestaw pozostałych elementów instalacji podłączonych do wiązki, aby w ogóle cokolwiek ruszyło...

  czy centralka Bingo-M pyka przekaźnikiem po zapłonie?

  Podejrzewam, że mógł uszkodzić się bufor L293D (to ten scalak w obudowie DIP-16). Buforuje on porty procesora, którymi zapewne steruje on też diodami w paneliku sterowania, wewnątrz samochodu, jak i załączaniem gazu. Niestety nie ustaliłem jeszcze, które piny w złączu centralki lecą do diod LED i przycisku "G".

  Najgorzej, jeśli padł procek. Wtedy i tak konieczna jest wymiana centralki, bo wątpię czy znajdę do niego program (jak i sam procesor), a poza tym nie mam adaptera TQFP-44 do swojego programatora.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 13  
  L293D steruje prądowo silniczkiem krokowym
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 21  
  A nie prościej podłączyć się do niej z programem i zobaczyć co jej dolega?
 • Level 13  
  sądzę że pewnie nie gada, i w tym problem
 • Level 11  
  Podłączę się pod temat przekaźnika w Bingo-M.
  W moim przypadku centralka nie odłącza wtrysku i przy pracy na gazie auto (Opel Astra x16szr) spala również benzynę. Wpiąłem się igłą w przewód wtryskiwacza i zmierzyłem ponad 12V.
  Jeszcze nie rozbierałem sterownika, ale zdjęcia z tego tematu były dla mnie pomocne.
  Kupiłem dwa rodzaje przekaźników: 012-1zs (do montażu na płytce) oraz PRE0004 do montażu zewnętrznego. Zastanawiam się tylko czy dla niewprawnego operatora lutownicy łatwiej będzie wymienić przekaźnik na płytce, czy lepiej montować przekaźnik zewnętrzny, podpinając go do elektrozaworu gazu? W który przewód wtryskiwacza należałoby się wpiąć w tym przypadku?

  Generalnie sterownik jest sprawny, jedyny problem to brak odcięcia wtrysku, z którym na ten moment - tymczasowo, radzę sobie przez wyjęcie bezpiecznika pompy paliwowej po przełączeniu na gaz.

  Chciałbym się upewnić, czy dobrze zaznaczyłem na fotce przekaźnik odpowiedzialny za odcięcie wtryskiwacza oraz czy biorąc pod uwagę, że oprócz tej usterki Bingo działa poprawnie, to tylko ten przełącznik może powodować występowanie problemu z odcięciem wtrysku, czy tez jest jeszcze taka możliwość, że usterka jest poważniejsza i "siedzi głębiej" w sterowniku.
  czy centralka Bingo-M pyka przekaźnikiem po zapłonie?

  Czy zaznaczony przekaźnik można, bez ryzyka dodatkowego uszkodzenia centralki, przetestować nie usuwając go z płytki?
 • Level 23  
  Prościej będzie zamontować zewnętrzny przekaźnik i bez ryzyka uszkodzenia sterownika, wpinasz się w ten sam przewód co BINGO rozłącza wtrysk.
 • Level 11  
  Zastanawiam się co z emulacją wtrysku dla ECU w przypadku, gdybym założył ten zewnętrzny przekaźnik. Skoro Bingo cały czas podaje zasilanie na wtryskiwacz, to pytanie czy w stanie w którym się zatrzasnęło, ciągle emuluje pracę wtryskiwacza dla ECU, czy jest tylko bypassem (przelotką) między ECU a wtryskiwaczem? Nie chciałbym, żeby zaczęły mi jakieś błędy się pojawiać na ECU...

  Kiedy i w jaki sposób włączana jest emulacja wtryskiwacza do ECU? Przez wbudowany przekaźnik (ten sam który odłącza wtryskiwacz), czy bezpośrednio z procesora po przełączeniu instalacji na zasilanie gazowe?
 • Level 13  
  Skoro wtrysk działa to nie ma emulacji. Emulacja polega na tym że nie odcina się zupełnie zasilania wtryskiwacza (konkretnie masy bo +12 ma cały czas podawane po stacyjce) tylko przekaźnik wpina w obwód szeregowy rezystor który ogranicza prąd na tyle, że wtryskiwacz się nie otworzy. Nie ma wtedy jednak przerwy w obwodzie i ECM nie zaświeci checka.
 • Level 14  
  Witam. Mam podobny problem z bingo m, nie rozłącza mi wtryskiwaczy PB 2-punkt
  Prawdopodobnie padł ten przekaźnik co w temacie. Mógłby mi ktoś JASNO wytłumaczyć (które piny pod którą nóżkę przekaźnika) jak mam podpiąć zewnętrzny przekaźnik do tego sterownika? Z góry dziękuję.
 • Level 32  
  Przekaźnik testowałeś czy trzyma ? Po podaniu zewnętrznego napięcia ?
  Procesor jak najbardziej dostaniesz w Polsce chyba nawet w Farmellu jest dostępny od ręki ale gorzej z programem. Pisałem nawet w tej sprawie do producenta ale on nie udostępnia wsadu. U mnie wszystko było ok ale procek był uszkodzony. Po wymianie ok