Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-496RDS wymiana transformatora, pytanie

23 Gru 2009 00:14 2399 10
  • Poziom 15  
    Witam

Kupiłem niedrogo uszkodzoną Yamahę RX-496RDS. Objaw był taki, że po podłączeniu do prądu brak reakcji, po wciśnięciu "power" załącza przekaźnik który podaje napięcie na uzwojenie pierwotne głównego transformatora. I tyle, poza tym nic więcej. No więc pierwsze co zrobiłem to pomierzyłem uzwojenia trafa no i okazało się, że przerwa jest na uzwojeniu pierwotnym. Jak na złość ten model nie ma zabezpieczenia termicznego :| no więc trafo jest do wymiany (ew. spróbuję rozebrać oryginalne, ale ciężko będzie bo zaklejone i zaspawany rdzeń..) ale zakładając, że chciałbym wstawić nowe trafo to czy dobrze odczytałem ze schematu napięcia? 2x41,7V z odczepem na napięciu 2x31,4V + uzwojenie pomocnicze 4,06V. Jedyne do czego mam wątpliwości to te ostatnie 4,06V, wydaje mi się dziwnie małe (ale w oryginalnym trafie faktycznie jest tylko kilka (naście) bardzo cienkich zwojów więc jest to prawdopodobne. Napisałem mail do toroidy.pl z prośbą o podanie ceny takiego trafa z i pan Tomasz Lachowski odpisał mi, że takie trafo
    TS260VA PRI:230V SEC (pod obciążeniem):
    > 0 - 31,4 - 41,7V (3A)
    > 0 - 31,4 - 41,7V (3A)
    > 4V 1,5A
    zrobi za ~130zł z vatem w wersji zwykłej i ~190zł w wersji dedykowanej pod sprzęt audio.
    W związku z tym mam parę pytań
    1. Czy takie trafo jak wyżej będzie właściwym zamiennikiem oryginału? Czy na pewno dobrze odczytałem schemat? Na obudowie amplitunera widnieje 145W poboru mocy.
    2. Czy te ceny są opłacalne? Czy może gdzieś indziej dostałbym to samo taniej? (mieszkam we Wrocławiu)
    3. Czy nie ma przeciwwskazań do wstawienia toroida zamiast EI ? (pomijam kwestie montażu)
    4. Czy jest sens inwestowania w wersję "audio" tego trafa? Nie jestem nie wiadomo jakim audiofilem, wystarczy, żebym nie słyszał przydźwięku sieciowego w głośnikach i żeby nie buczał jakoś specjalnie głośno.

Zmierzyłem tranzystory mocy końcowe i wszystkie wyglądają na sprawne. Nic nie jest popalone ani nawet przyciemnione na pcb. Uzwojenia wtórne wszystkie były sprawne. Jaka jest szansa, że wzmak odpali po wstawieniu nowego trafa? (tak pi razy drzwi)
    Bo jednak te 150zł (w najtańszej opcji z wysyłką) to nie jest dla mnie najmniejszy wydatek i nie bardzo mi się widzi wyrzucanie tej kasy w błoto (chociaż i tak by się nie zmarnowało bo pewnie zrobiłbym z niego pożytek w przyszłości).
    Jest jakiś dobry sposób na sprawdzenie procesora bez wstawiania nowego trafa? Bo jak on będzie kopnięty to kicha.. No i jeszcze jakby ktoś wiedział to może mnie oświeci jakie zadanie spełnia to dodatkowe uzwojenie 4,06V? Na fragmentach schematu zaznaczyłem je na czerwono. Bo na zasilanie procesora mi to nie wyglada. Bardziej podejrzewam eliminację przydźwieku sieciowego przy pomocy procesora, ale nie mam co do tego żadnej pewności.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
    Wesołych świąt życzę :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Odpowiem skrótowo: z zamieszczonego fragmentu schematu wynika, że trafo jest "proste"-jedno uzwojenie dzielone i jedno pojedyncze. W przypadku wymiany musisz zrezygnować z wyboru impedancji obciążenia. Cena jest trochę problematyczna, wpadniesz w kłopoty, jeśli okaże się, że nie tylko trafo jest uszkodzone. Spróbuj samodzielnie podłączyć na próbę jakieś dwa lub trzy transformatory nawet niewielkiej mocy; niech amplituner po prostu zadziała. W przypadku pomyślnym możesz kontynuować zamówienie, przy czym nie usłyszysz różnicy w przypadku zastosowania trafa "dedykowanego". Rozważ jeszcze możliwość przewinięcia oryginalnego trafa.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Schemat jest fragmentaryczny, nie wiadomo na pewno, czy te 4,6 V idą tylko na procesor. Co do przełączania impedancji; owszem można ją zachować, tylko czy warto wchodzić w koszta jeżeli nie jest zweryfikowane uszkodzenie? Nie masz możliwości zasilenia amplitunera z zewnątrz? Napięcia są odczytane prawidłowo ze schematu. Przewijanie trafa? Są specjaliści...
  • Spec od car audio
    Szkoda, że nie jesteś z Lublina bo mam zdaje się właśnie taką Yamahę z ubitym procesorem (szyna do tunera i przełącznika wejść) i trafo całe - można by pomierzyć i podstawić. I na wyszłoby taniej niż nawijać na zamówienie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od car audio
    Trafo jest dobre, amplituner w tej chwili nawet gra z wejścia AUX - chętnie pozbyłbym się całego. A co do ceny i szczegółów to już na PW aby nie zaśmiecać forum.
  • Poziom 15  
    wpiąłem się na pająka z zasilaniem z innego wzmacniacza 2x24V i wzmak ruszył (poza wyswietlaczem, ale nie podłączyłem do niego podświetlenia więc zrozumiałe) wszystko działa, radio na pół metrowym kabelku znalazło mi z 30 stacji :) jest dobrze

zastanawia mnie tylko jedna rzecz - pobór mocy całego wzmaka okreslony jest na 145W a wszędzie w opisach tego wzmaka podawana moc to 105W+105W DIN. Kłamią, są niedoinformowani, czy to ja jestem niedoinformowany? Bo na moje to przy mocy 2x105W DIN to pobór mocy musiałby być ~300W a nie połowa z tego..

teraz sprawdziłem co napisali w manualu od yamahy i tam znowu jest 2x75W... już lepiej, ale też nijak ma się do tych 145W bo łączna moc maksymalna ciągle jest większa niż pobór. już pomijając sprawność i konsumpcję mocy przez inne elementy amplitunera (procesor, tuner itp)