Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja prądu w zasilaczu impulsowym od monitora, laptopa

henryq@ 23 Gru 2009 02:47 4377 5
  • #1 23 Gru 2009 02:47
    henryq@
    Poziom 10  

Witam

posiadam stary zasilacz od monitora LCD model: CE92HM (C&C TECH CO. LTD), output 12V 2A; 5V 2A..
    potrzebuję ograniczyc prąd na wyjściu 12V do 1,5A, a najlepiej jakby dało sie to jakoś regulować .. docelowo chcialbym tym zasilac panel LED-owy (13V 1500mA)..

czy da się to jakoś przerobić w prosty sposób.. ? element z radiatorem to IRF 830A

regulacja prądu w zasilaczu impulsowym od monitora, laptopa regulacja prądu w zasilaczu impulsowym od monitora, laptopa

1 5
  • #2 24 Gru 2009 19:06
    dipol
    Poziom 33  

A po co. Układ weźmie tylko ile mu potrzeba czyli 1.5A. To
    jest wartość prądu jaką maksymalnie można pobrać z tego zasilacza.
    73!

0
  • #3 31 Gru 2009 18:57
    henryq@
    Poziom 10  

dipol napisał:
    A po co. Układ weźmie tylko ile mu potrzeba czyli 1.5A. To
    jest wartość prądu jaką maksymalnie można pobrać z tego zasilacza.
    73!

no niestety nie do końca, LED tylko mruga

testowałem jeszcze zasilacz od laptopa (15V, 3A) i tam jest lepiej, ale za duży prąd sobie pobiera..(ok 2.2A chce sobie ssac a to za duzo)
    genralnie to zasilacz od laptopa by się tu chyba lepiej sprawdził bo wystarczyłoby trochę napięcie obniżyć i powinno byc ok

0
  • #4 02 Sty 2010 19:42
    michal_rybka
    Poziom 15  

kolega "dipol" ma racje - nie ma sensu tego obnizac bo po 1 zawsze musi byc zapas mocy a po 2 zeby nawet ten zasilacz mial 100A to jesli uklad pobiera przy tych 12V 1.5A to i tak i tak bedzie tyle pobieral z tego zasilacza

z laptopowego (15v) pobiera 2.2A poniewaz jest wyzsze napiecie - wyzsze napiecie - wiekszy prad, gdyz rezystancja tego pannelu sie nie zmienia - prawo ohma -- R= U/I

a skoro tylko mruga to pewnie napiecie jest za niskie - skoro pisze 13V to pewnie jest tam jakas elektronika sterujaca i na 12V moze juz nie chciec chodzic.

a napiecie z zasilacza 15V mozna obnizyc jesli zasilacz ten ma w srodku perek (czasem sa) jak nie ma to jak sie nie ma choc troche praktyki w zasilaczach impulsowych to nie kombinowac bo najlatwiej go wysadzic a szkoda takiego fajnego zasilacza

mam ze 3 zasilacze Canon 13V 1.8A chetnie zamienie jednego na ten 15V 3A (podejzewam ze od Toshiby sadzac po napieciu 15V standardowym w Toshibach)

pozdrawiam

0
  • #5 03 Sty 2010 17:05
    henryq@
    Poziom 10  

praktyki niestety nie mam w tym temacie, troche doczytałem i chyba powinienem zmienić temat postu.. na: jak podnieść napięcie w zasilaczu impulsowym..

peerki w żadnym z tych zasilaczy niestety nie ma, udało się pożyczyć zasilacz z regulacją napięcia i prądu i potestować LED-a, ten panel LED faktycznie zaczyna świecić dopiero powyżej 10.5V, a przy tym impulsowym napięcie spada do 10.3V po podłączeniu LED-a (bez obciążenia 11.7V) tak że dlatego nie chciał świecić, jak wynika z danych technicznych musi mieć te 13V.. czyli właściwie analizując całą sytuację potrzebuję delikatnie podnieść napięcie na wyj. tegoż zasilacza (od monitora), co do praktyki to zasilacz ze złomu elektronicznego tak że wielkiej straty nie będzie jak coś się nie uda.. ( ten drugi to faktycznie od mojej Toshiby)

poniżej zdjęcie LED-a
    regulacja prądu w zasilaczu impulsowym od monitora, laptopa

0
  • #6 03 Sty 2010 21:09
    michal_rybka
    Poziom 15  

to jakis tandetny zasilacz impulsowy skoro tak siada napiecie. napiecie w zasilaczach impulsowych nie powinno siadac wcale az do maksymalnego obciazenia i wtedy sie on wylacza i tylko probkuje lub calkiem wylacza i trzeba wylaczyc z gniazdka chwile poczekac i wlaczyc ale skoro mowisz ze tu tak siada to pewnie dla tego ze skoro mowisz ze on daje 5 i 12v to pewnie kontrola napiecia jest z tego 5v a siadajace 12v nie obciaza na tyle trafa zeby on impulsowal szybciej zeby to nadgonic...

proponuje wybrac sie jeszcze na ten zlom i poszukac jednonapieciowego zasilacza na ok 12v lub zajzec na allegro tam mozna i za 1zl kupic jakis zasilacz z ucietym kablem, zwykle sie nie psuja ja ostatnio kupilem 6 zasilaczy w jednej aukcji za ok 10zl + wysylka 8zl i 4 byly dobre, w jednym byl wylany duzy kondensator sieciowy i przez to sie spalil mostek wiec proste do naprawy a tylko w jedyn byl wybuchniety jakis scalak smd tak ze nie wiadomo jaki byl wiec sie oplacalo :)

Proszę poprawić treść postu -błędy ortograficzne- zgodnie z regulaminem pkt. 15. [dzimi]

0
  Szukaj w 5mln produktów