Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2 x TP-Link WR543G i problem z konfiguracją sieci.

stasimon1981 23 Dec 2009 09:51 1631 2
Ochrona Domu
 • #1
  stasimon1981
  Level 9  
  Witam

  Jestem bardzo początkujący w zagadnieniach związanych z sieciami komputerowymi dlatego liczę na waszą pomoc. Mieszkam w domu piętrowym, polożenie kabla z parteru na piętro odpada więc postanowiłem zrobić połączenie bezprzewodowe narazie bez internetu. Miałoby to wyglądać tak:

  Na parterze komputer stacjonarny + tuner satelitarny >> bezprzewodowo >> 2 komputery na piętrze + tuner stacjonarny.

  Z myślą o takim rozwiązaniu zakupiłem dwa AP TP-LINK WR543G. Pierwszy na parterze ustawiony w tryb pracy AP, podpiete do niego są owy komp stacjonarny i tuner. Adresy IP zaczynają się standardowo od 192.168.1.1. Zabezpieczyłem też połączenie bezprzewodowe. Jest dostęp z kompa do tunera, moge podpiać bezprzewodowo laptopa i łączyć go z tunerem, pingować komputer i wszystko działa ok.

  Problem zaczyna się z ustawieniem drugiego AP. Ustawiam go w tryb AP klient, w sieci LAN adresy IP od 192.167.1.1 gdyż inaczej nie moge dokończyć konfiguracji. W opcjach WiFi wpisuje SSID, klucz zabezpieczenia. Sieć przewodowa między komputerami a tunerem działa ok.

  Połączenie chyba jest między oboma AP chyba jest ale nie wiek jak to poprawnie dalej skonfigurować. Na teraz jak jestem na piętrze to z komputera mogę wejść w konfigurację obu AP, zarówno ten na parterze z adresem 192.168.1.1 jak i na piętrze z adresem 192.167.1.1. Na parterze mogę wejść tylko w konfigurację AP na parterze. Tak samo jak uruchamiam gry w sieci LAN. Osoba z dołu nie może się podpiąć do kompów na górze. Nie ma też komunikacji między kompami z piętra a tunerem satelitarnym z dołu i odwrotnie.

  Domyślam się, że nie działa to poprawnie ponieważ są stworzone jakby 2 sieci, jedna o adresach 192.168.1.1 a druga 192.167.1.1. Jak mam połączyć je w jedną? Czy mogę prosić o jakąś łopatologiczną instrukcję co gdzie zmienić? Czytałem o jakimś routingu, w konfiguracji AP jest też zakładka Static Routing ale kompletnie się na tym nie znam i nie orientuję co trzeba zrobić.

  Pzd.
 • Ochrona Domu
 • #2
  soulreaver1
  Level 21  
  W AP ustaw adresację DHCP np. 192.168.1.2 - 192.167.1.20, w APC DHCP 192.167.1.2 - 192.167.1.20. Na obu urządzeniach musi być ta sama maska podsieci. I teraz najważniejsze: typ połączenia WAN w APC: Dynamiczne IP.

  PS. Łopatologiczna instrukcja to manual urządzenia, naprawdę tam jest wszystko wytłumaczone krok po kroku.
 • #3
  stasimon1981
  Level 9  
  No niestety nadal nie działa to tak jak chce... :(

  Potrzebuje coś takiego:

  Jeden apek na dole, podpięty do niego komp stacjonarny i tuner satelitarny z przypisanymi adresami IP. Dodatkowo połączenie WiFi - to mi sie udalo zrobic.

  Drugi apek na górze odbiera połączenie od tego z dołu i dzieli je na lana. Do niego podpięty tuner satelitarny i daw kompy z przypisanymi adresami IP.

  Chciałbym mieć możliwość pingowania każdego tunera/kompa z obojętnie jakiego kompa. Chciałbym również mieć możliwość odpalenia z obojętnie jakiego kompa strony konfiguracji każdego apka i tunera satelitarnego + połączenia ftp do tunerów.

  Czy da się to tak skonfigurować na tych apkach?

  Manuala do apka w języku polskim nie mam niestety.

  Pzd.

  Wesołych Świąt!