Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do transmisji obrazu video z kamer - 3km-4km

CarbonFibreDesign 23 Gru 2009 10:59 2775 8
  • #1 23 Gru 2009 10:59
    CarbonFibreDesign
    Poziom 2  

Witam,wszystkich forumowiczów.
    Tym razem proszę Was o pomoc przy złożeniu dobrego i niedrogiego zestawu do transmisji obrazu video z kamer.
    Otóż jestem właścicielem małej plantacji choinek szlachetnych na pomorzu zachodnim założonej w 89 roku. Co roku borykam się z narastającym problemem kradzieży i zniszczenia mienia ! Chcę wyeliminować ten problem ! Ostatnio byłem złożyć doniesienie na policję,ale tam tłumaczono mi,że muszę mieć świadków ,aby móc coś zrobić.
    Owszem,mam ich,ale ich jest tylko dwóch i mieszkając na takiej małej wsi boją się o siebie i rodziny. Wiadomo mi kto kradnie,ale to za mało !
    Całkowity obszar to 47,5 hektara.
    Chcę zainstalować dobre kamery widzące w nocy,ale mam problem gdyż rozłożenie kabli kosztowało by mnie fortunę. Chcę w jakiś tani i dosyć dobry sposób podłączyć kamery do nadajników. Odbiornik może być u mnie na dachu hali.
    Niestety nawet z dachu nie widać miejsca gdzie miały by zostać zainstalowane kamery.
    Więc sygnał będzie musiał przebijać się przez nieduże pasma drzew. Zimą brak jest liści,więc będzie trochę łatwiej.
    Całość chciał bym zasilać akumulatorami które będą zabezpieczone,przed zimnem,i innymi czynnikami zewnętrznymi.
    Na obu polach chcę zainstalować po dwie kamery.
    Proszę o pomoc w dobraniu jakiegoś dobrego nadajnika.
    Zasięg do 3-4 km zapewni czytelny odbiór.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Paweł.

0 8
  • #2 23 Gru 2009 12:52
    irekr
    Moderator

Prostym nadajnikiem TV sie tego nie zrobi.
    Jedyna realna i legalna metoda to:
    1. Zestaw kamer z nadajnikami w pasmie 5 GHz (na 2 GHz zakłóca Ci belejakim telefonem komórkowym) moga być kamery analogowe lub IP z tym ze te ostatnie sa drozsze.
    2. Zestaw odbiorników dołączonych do rejestratora.
    Pamiętaj że by monitoring był skuteczny musi pozwalać na rozpoznanie postaci. Obawiam się że nie skończy się na 4rech kamerach. poza tym musza być zamocowane tak by jedna kamera widziała drugą...
    Inaczej stracisz monitoring pierwszej nocy.
    Zasilanie z akumulatora to średni pomysł. kamera z nadajnikiem pobiera prawie 1,5 ampera z 12tu woltów, czyli akumulator 36 Ah starczy na max dobę....
    Bez kablologii sie chyba nie uda... I tak ta instalacja będzie kosztowała parę tysięcy zł.... Nie warto oszczędzać, zapłacisz więcej..

Na stronie www.dipol.com.pl masz cały dział MONITORING.

0
  • #3 23 Gru 2009 13:40
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

irekr napisał:

...
    Bez kablologii sie chyba nie uda... I tak ta instalacja będzie kosztowała parę tysięcy zł.... Nie warto oszczędzać, zapłacisz więcej..
    ...

Raczej kilkadziesiąt tysięcy. 47,5 ha to na prawdę sporo! Do tego kamery widzące w nocy...
    Na sklepach o pow. 1000m2 16 kamer bywa mało a co dopiero taki obszar! Jeżeli to ma wyprodukować materiał dowodowy dla sądu, biorąc pod uwagę PN-50132-7 to można powiedzieć że się nie da. Kamerki powiesisz wydasz masę pieniędzy (być może o wiele większą niż wartość ponoszonych strat) a okaże się że nagranie nie jest wystarczającej jakości. Myślałeś może o całodobowej ochronie fizycznej na okres najbardziej gorący?
    Ewentualnie ogrodzenie+ pieski?

0
  • #4 23 Gru 2009 13:48
    irekr
    Moderator

Tak z przymrużeniem oka:

Jedyna skuteczna forma zabezpieczenia takiej plantacji to jej zaminowanie. Wyklucza możliwość recydywy...

Podając cenę paru tysięcy PLN zakładałem ze zakupujemy minimum sprzętu i wszystko robimy sami...
    Jako ciekawostkę podam ze amerykańska Straż Graniczna dozoruje odcinki granicy z Meksykiem gdzie na odcinku jednej mili jest zainstalowane nawet kilkaset kamer.
    Także jestem zadania że skuteczne są tylko odpowiednio wyszkolone psy.
    Nawet jak dasz sądowi materiał z kradzieży to zawodnik dostanie albo wyrok w zawiasach albo powództwo zostanie oddalone....
    Jakie Państwo takie Prawo..

0
  • #5 23 Gru 2009 17:36
    crunky

Przy monitorowaniu tak dużych powierzchni nie ma co liczyć tylko i wyłącznie na dowód w postaci nagrania. Według mnie to kamery mogą co najwyżej wspomóc ochronę fizyczną. Operator jeśli zauważy na monitorze ruch, wykryje intruza, udaje się w to miejsce bądź wzywa ochronę, policję itp.. Można w ten sposób zmniejszyć ilość osób jednak nie wyeliminować do zera. Kamery będą w stanie zaobserwować ruch ale nie ma szans na identyfikację. Tutaj dobry przykład monitorowania granicy podał Kolega powyżej.
    Wiem że moje posty są tutaj trochę nie na temat ale należało by się przed rozpoczęciem takiej inwestycji zastanowić się czy to ma sens i przyniesie zakładane korzyści a dopiero później szukać rozwiązań technicznych.

0
  • #6 23 Gru 2009 20:52
    carrier
    Specjalista - Alarmy Samochodowe

Zamontuj 2 ogrodzenia z siatki oddalone jedno od drugiego i na tym wewnętrznym, co 2-3m przypnij tabliczki, że ogrodzenie jest pod napięciem i grozi porażeniem (to czy podłączysz napięcie twoja sprawa, można podłączyć elektrycznego pastucha). Efekt psychologiczny gwarantowany, a jak jeszcze do wieszania tabliczek zatrudnisz miejscowych to wieść się sama rozniesie. Zainwestujesz jedynie w ogrodzenie i tabliczki i będziesz miał spokój.

0
  • #7 04 Sty 2010 12:15
    CarbonFibreDesign
    Poziom 2  

Witam.
    Co roku złodzieje przecinają siatkę w stałych miejscach i tamtędy wchodzą.
    Chodziło mi o to,że mogę nawet ułożyć stertę choinek około 30 - 40 sztuk.
    W tych punktach ustawić kamerki. Oni wiedzą,że te są wybrane i spakowane,i gotowe do sprzedaży,więc są ładne.
    Kradną już bez opamiętania hurtowo.
    Więc mogę poczekać,aż te osoby wezmą sobie 10 - 20 sztuk za 2000 tyś zł i to już będzie coś. Oczywiście wszystko ustalę wcześniej z policją.
    Część z tych ludzi którzy kradną to recydywiści .
    Muszę zrobić coś takiego,a tabliczki z ostrzeżeniem to inna sprawa,ale też warto zrobić coś takiego.

Znalazłem Chińskiego producenta który ma dobre kamery i nadajniki do 3 km.
    Jestem gotów coś poświęcić,aby zrobić ten monitoring.

Wszyscy na wsi wiedzą,jesteś biedny przyjdź,powiedz,a dostaniesz,ale na tym im nie zależy. Nie wspomnę już ile razy moja rodzina pomagała tym ludziom w chorobie dziecka czy innych ciężkich sytuacjach życiowych. Nie mają żadnej wdzięczności.
    Ale czego można wymagać ?

0
  • #8 04 Sty 2010 13:32
    crunky

Wiesz kto to robi, ale potrzebujesz dowodów... A skoro tak to radzę trochę od strony prawnej się przygotować. Znasz Normę PN-EN 50132-7? Chodzi mi dokładnie o zapis "zalecane rozmiary obiektów" - na potrzeby identyfikacji 120% kadru, rozpoznanie 50% kadru. Uda Ci się to osiągnąć? Bo jeśli nie to na nic Ci ten przesył jeśli nagranie nie będzie traktowane jako dowód. Chyba że usadzisz delikwenta przed monitorem i sam się przyzna...

0
  • #9 04 Sty 2010 22:21
    48h-sklep.pl
    Poziom 13  

Witam, a myślałeś o ALARMIE a konkretnie o czujnikach barierach mikrofali.

Dodano po 1 [minuty]:

I o podłączenie nadajnika i włączenie obiektu w ochrone.

0