Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór zabezpieczeń termicznych do czujników temperatury

23 Dec 2009 11:09 2897 9
 • Level 19  
  Witam serdecznie,

  Tak jak w temacie, zastanawiam się nad doborem odpowiedniego zabezpieczenia dla czujników temperatury.

  Parametry w jakich czujnik by pracował to zakres od -40°C do +100°C. Czujnik jaki będzie stosowany to dobrze znana każdemu pastylka Dallas'a DS18B20, w obudowie TO-92, czuli jak zwykły tranzystor.

  Moje pytanie posiada przynajmniej kilka aspektów:

  1. Jaki dobrać przewód, aby w tych warunkach nie zaczął się topić, ani kruszyć. Może jakaś izolacja?

  2. Jak powinno wyglądać zabezpieczenie przy lutowaniu DS'a do kabla? Dodam, że będzie działał on w zwykłym trybie, nie pasożytniczym, łącznie 3 linie, a rezystor podciągający będzie umieszczony bezpośrednio przy czujniku. Myślałem nad zalaniem całości jakimś ..., no właśnie czym? Jak robiłem zwyczajny pomiar temperatury na zewnątrz to zalewałem pastylkę klejem na gorąco pozostawiając trochę mniej niż połowa powierzchni "aktywnej" (czarna główka) bez polania klejem. Wszystko działało fajnie, ale w w/w warunkach raczej to nie zda egzaminu.

  3. Jak zabezpieczyć obszar lutowania. Tak jak opisywałem w poprzednim punkcie, przed zalaniem prawie całości klejem na gorąco wsadziłem całość do koszulki termokurczliwej ok. 10cm, drugi koniec oczywiście też uszczelniłem- klejem.

  Dodam, że pomiar temperatury w zakresie -40°C do +100°C będzie prowadzony w gazie (powietrzu) oraz od 0°C do +100°C w cieczy (wodzie).

  Jak by się miała sprawa z zabezpieczeniem wszystkiego przy pomiarze od -40°C do +100°C w cieczy (wodzie)?


  Jeśli ktoś miałby jakieś doświadczenie w tym temacie i sprawdzone (czytaj przetestowane) rozwiązania proszę o udział w temacie.

  Pozdrawiam.

  Życzę Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! :)
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Helpful post
  Level 26  
  Witam. Ja swoje czujniki zawsze zabezpieczałem poxliną (czy jak to się pisze) jest odporna na wodę, podobno na wysoką temperaturę tez. Teraz tylko kwestia dobrego kabla.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 19  
  Zaiste na to nie wpadłem. Ale powiedziałeś tylko, że jest odporna na wodę, jednakże, czy w temperaturach w/w będzie normalnie "działać"? Narodziło się także pytanie, które jest wynikiem Twojej odpowiedzi.

  Czy Jeśli wszystko zalepię poxiliną, to czy ma ona dobre przewodnictwo cieplne? Nie chciałbym, aby ta papka zaczęła działać jak izolator. Idąc dalej tym tropem, czy próbowałeś może użyć poxipol?

  Może ktoś dokonywał testów tego cuda w temperaturach -40°C do +100°C dla cieczy i gazu?

  Pozostały kwestie:
  -doboru kabla
  -zabezpieczenia miejsca lutowania jak ja to robiłem koszulką termokurczliwą, czy może już wszystko oblać poxyliną?
 • Level 26  
  Ja zrobiłem tak: na końcówki czujnika założyłem koszulkę termokurczliwą, tak aby zachodziła tak 1,5mm na czujnik (ten plastkik) i i od tego miejsca zalepiłem poxliną, wydaje mi się ze temperatury dobrze pokazywało. (temperatura ciała się zgadzała idealnie z dobrym termometrem rtęciowym). Co do temperatury to ja nie próbowałem, ale czytałem że niektórzy tym kleili coś w silnikach samochodowych. wydaje mi się ze poxipol też by się sprawdził
 • Level 19  
  Tylko jest jeden problem.

  Nawet jeśli zakleiłbym to wszystko poxiliną to i tak pozostaje problem doboru kabla. Koszulka termokurczliwa w ogóle nie wchodzi w grę ponieważ przy wyższych temperaturach robi się bardzo miękka i łatwiej jest ją uszkodzić mechanicznie.

  Zakładając, że całość (cały (znaczy cały) DS i miejsce lutowania) opaćkam w/w klejem to co zrobić z kablem?

  W ogóle czy są dostępne takie przewody co wytrzumją takie temperatury?

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  Level 21  
  Witam.Proponuję do czujników zastosować kable silikonowe.Wytrzymują od-80 do 260 stopni C.Pozdrawiam
 • Level 19  
  Już prawie dobrnąłem do końca z doborem odpowiednich materiałów.

  ryszardon wrote:
  Witam.Proponuję do czujników zastosować kable silikonowe.Wytrzymują od-80 do 260 stopni C.Pozdrawiam


  A czy kable silikonowe nie będą się "kłócić" z poxiliną/poxipolem?
 • Level 21  
  Wymienione przez Kolegę kleje jak i inne dwuskładnikowe nie mają wpływu na izolację tych i innych kabli.
 • Level 19  
  Czyli spokojnie mogę używać klei epoksydowych i poliestrowych?

  Jeszcze dwa pytania :)

  Jak bym chciał połączyć 3 kable jedno żyłowe w jeden, nie będę ich skręcał tylko łączył je ze sobą. Metoda na wiertarkę (skręcanie) nie dało być chyba żadnego efektu dla kabli silikonowych, ponieważ one "odskakują". Czy mogę do tego celu używać opasek zaciskowych? Zwykłe takie plastikowe. Raczej one odpadają bo nie wytrzymają wysokich temperatur. Czym w takim razie mógłbym to łączyć? Jakaś taśma termoizolacyjna ?

  Czy taki kabel na długich dystansach będzie tłumi mi sygnał? Dodam, że testowałem kiedyś ds'y na kablu telefonicznym, taki o czterech żyłach to na 30 metrach nie było żadnych zakłóceń. Niby w silikonowych dają miedź, albo inny wynalazek wszystko to przewodzi, ale czy jednak wszystko jest OK? Może do silikonowych coś dodają jakaś domieszka, aby lepiej to leżało w tej izolacji.
 • Level 21  
  Jeżeli Twój projekt nie wymaga skrętki,to zastosuj kabel wielożyłowy.Żyły wykonane są z miedzi.Możesz zastosować również kabel w izolacji teflonowej,dostępne w TEM Łódż.Mocowałem do korpusu maszyny za pomocą przelotek wykonanych z odcinków rurek stalowych.