Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować układ pomiarowy z wykorzystaniem potencjometru

23 Gru 2009 17:45 1946 3
 • Poziom 18  
  Witam
  chciałbym zbudować układ pomiarowy z wykorzystanie potencjometru obrotowego (który określał by położenie wałka skrętnego w skali od 1 do 10 ) wynik otrzymany był by na wyświetlaczu . Układ powinien składać się z 3 czujników (3 potencjometrów ) i układu pomiarowego z wyświetlaczem , na wyświetlaczu pojawiały by się 3 wyniki (każdy w skali od 1 do10 )pomiarów z każdego czujnika położenia . Układ był by zasilany napięciem 12V .
  Czy są takie gotowe rozwiązania ?? Czy już ktoś coś takiego zaprojektował ??
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 32  
  3 mierniki cyfrowe typ 830,3 potencjometry liniowe np.10kA,3 stabilne
  regulowane zasilacze.
  podajemy na potencjometr w skrajnym maksymalnym położeniu napięcie takie aby na suwaku było napięcie 1V względem masy.miernik pokaże położenie wałka w zakresie 0-1V cyfrowo .prawda jakie proste ?
  Dokładność wskazania zależy od liniowości potencjometru i stabilności
  napięcia zasilania.Układ odporny na wszelkie zło.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 34  
  Witam. Najłatwiej i najtaniej można zrobić to z użyciem uC np. popularnego ATMega8. Potencjometry włączamy między zasilanie uC (+5V), a masę, a ślizgacze odpowiednio do kolejnych pinów ADC. Jako wyświetlacza można użyć alfanumerycznego LCD albo 6 x LED 7-mio segmentowych sterowanych multipleksowo. Schemat elektryczny będzie bardzo prosty, ale trzeba znać chociaż podstawy programowania AVR. Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Dajesz procek na którym mierzysz na 3 kanałach napięcie analogowe. W programie robisz 10 zakresów i w zależności od wartości przeliczasz na liczbo od 1 do 10. Podłączasz wyświetlacz i po sprawie.
  Możesz teoretycznie bez procka, ale to już b.żmudna robota.