Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiomagnetofon SANYO model M7100K - rozstrajające się radio

tig66 23 Gru 2009 20:24 2357 8
  • #1 23 Gru 2009 20:24
    tig66
    Poziom 9  

Witam,

Mam problem ze starym radiomagnetofonem SANYO model M7100K, od pewnego czasu zaczęło rozstrajać się radio na UKFie. Stacji można "złapać" dużo, ale ciężko je dostroić, z reguły grają charcząco, ale jak jużnawet uda się dostroić, to po 3-4 minutach albo sygnał zanika albo zaczyna charczeć bardziej.

Radio gra w kuchni i idealnie tam pasuje, nie chciałbym go wyrzucać, zastanawiam się, czy można tanim kosztem je "wyremontować" =]

Jakieś sugestie? :)

///////

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości wstawiłem na swoją stronę www - dział galeria, temat 2 - Sanyo. Link do zdjęć:
    http://bartosziwicki.dbv.pl/photogallery.php?album_id=2

Oznaczenia na scalaku tym u góry po prawej to: 10311 2016K KR.

0 8
  • #3 22 Sty 2010 12:48
    tig66
    Poziom 9  

Halo halo, opisy scalaka powyżej - poprawiłem posta :] Jakieś sugestie? Radio wiekowe, ale chyba ktoś może coś poradzi? Mama się ucieszy, jak jej naprawię radio i nie będzie się już rozstrajać :P

0
  • #4 22 Sty 2010 13:18
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 22 Sty 2010 14:10
    pawel564
    Poziom 10  

I nasmarować olejem lub nawet WD-40 wszelkie rolki prowadzace linkę, także łożysko ślizgowe przy pokrętle stojenia. Może się także okazać że do linki przyczepiona jest sprężyna, która zwiekiem mogła się rozciągnąć, wtedy trzeba ową linkę jakoś pomysłowo naprężyć.

tig66 napisał:
    od pewnego czasu zaczęło rozstrajać się radio na UKFie. Stacji można "złapać" dużo, ale ciężko je dostroić, z reguły grają charcząco, ale jak jużnawet uda się dostroić, to po 3-4 minutach albo sygnał zanika albo zaczyna charczeć bardziej.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Co do powyższego ma linka strojenia i jej ewentualne poślizgi?
    Regulamin p.12
    Porada bezwartościowa.
    Ostrzeżenie.

0
  • Pomocny post
    #6 23 Sty 2010 09:49
    11111olo
    Poziom 43  

Zamiast wymieniać cokolwiek spróbował bym ponownie zestroić radio "na słuch". Wbrew pozorom nie jest to trudne. Odkręcamy antenę, szukamy bardzo słabej stacji i kręcimy filtrem p.cz. Potem kolejnymi filtrami i na końcu heterodyną.
    Przy strojeniu jest tylko jedna zasada - tak ustawiamy aby uzyskać jak najgłośniejszy sygnał przy jak najmniejszych zniekształceniach i szumach.
    PS. Jak nie wiesz które filtry są do czego możesz to zrobić "na czuja". Kręcisz po kolei każdą ale tylko minimalnie. Jeśli nic się nie zmienia ustawiasz jak była poprzednio gdyż odpowiada za tor AM. A jeśli się zmienia to za tor FM.

0
  • #7 23 Sty 2010 14:54
    pawel564
    Poziom 10  

Co "djMatyas" się czepiasz?! Napisałem że oprócz ewentualnego uszk. agregatu może być zanieczyszczony mechanizm prowadzący linkę po skali. Linka mogła przez tyle lat stracić naciąg i wszystko to może prowadzić do zmaiany częstotliwości agregatu, przekonałem się o tym wiele razy. Wcale nie chodzi mi o ślizganie się linki.
    Na drugi raz, panie moderatorze, radzę zastanowić się dwa razy, zanim dasz komuś upomnienie.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Tą wiadomością Kolega wykazał swą kompetencję w tym temacie.
    Regulamin p.12
    Poza tym wykazał Kolega również braki w znajomości Regulaminu Forum
    Regulamin p.10.8 (wymiana osobistych uwag tylko na PW)
    Zastanowiłem się dwa razy i przyznaję Koledze za w/wym twórczość kolejne ostrzeżenie.

0
  • #8 25 Sty 2010 23:31
    tig66
    Poziom 9  

Dziękuję Kolegom za porady, jutro zajrzę znowu do radia :] Dam znać, jak coś z tego wyjdzie.

0
  • #9 28 Sty 2010 16:01
    tig66
    Poziom 9  

Udało się! Przekręciłem stroik ten u góry po prawej przy scalaku o 90-120 stopni i łapie stacje prawidłowo, szum minimalny i nie drażni już ucha jak dawniej. Zobaczymy jeszcze czy nie będzie się samo rozstrajać. :] Dzięki wielkie za pomoc.

0