Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zablokowana Atmega32 po zmianie fusebitów

kow 23 Dec 2009 21:54 1707 6
    kow
    Level 13  
    Zablokowałem sobie mikrokontroler Atmega32 przez następujące ustawienie fusebitów:
    CKSEL2 i CKSEL1 w programie PonyProg były zaznaczone (nic poza tym), czyli CKSEL ustawione na 1001.
    PonyProg nie rozpoznaje teraz układu. Oczywiście do XTAL1 i XTAL2 podłączony jest kwarc 32,768kHz z kondensatorami.
    Proszę o pomoc jak odblokować ten mikrokontroler.
    kow
    Level 13  
    Czy napewno nic z tym nie można zrobić?
    Posiadam program PonyProg i ISPProg. Proszę o jakieś porady.
    BoskiDialer
    Level 34  
    Dokumentacja mówi, że aby atmega32 dawała się programować poprawnie, częstotliwość zegara w isp musi być mniejsza od f_cpu/4 lub nawet f_cpu/6. Jeśli pierwotnie się procesor programował idąc na wewnętrznym 1MHz, a teraz jest taktowany zewnętrznym 32kHz, to procesor nie będzie odpowiadał aż nie zmniejszysz częstotliwości programatora poniżej 6kHz.

Z podobnego względu programując już ileś attiny2313 za pomocą usbasp, nawet jako że chodziły one na 1MHz, nie dawały mi się programować aż nie zmniejszyłem częstotliwości programatora.
    kow
    Level 13  
    Jak wobec tego zmniejszyć częstotliwość programowania w PonyProg lub ISPProg?
    BoskiDialer
    Level 34  
    Tymczasowo zainstalowałem u siebie PonyProg, nie znalazłem tam żadnej opcji którą można by wykorzystać do zmniejszenia częstotliwości. ISPProg już mi się nie chciało szukać aby sprawdzić. Natomiast w avrdude które mam, które obsługuje bardzo dużo programatorów, na pewno jest opcja zmniejszenia częstotliwości: chociaż by podając parametr "-i <delay>"
    _Robak_
    Level 33  
    ISPProgu jest taka opcja ;)