Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik, altivar 61, sterowanie potencjometrem?

Jerzy Bartnicki 24 Dec 2009 06:33 4334 8
IGE-XAO
 • #1
  Jerzy Bartnicki
  Level 23  
  Witam
  Mam falownik altivar 61, instrukcja angielska, (dla mnie nie problem) pracuje dobrze, ale chcę podłączyć nastawę obrotów potencjometrem. Pytanie: jakiej wartości potencjometr i jak zaprogramować
  Jerzy
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  krzysiekj18
  Level 19  
  Możesz jeszcze napisać w jakie moduł jest wyposażony falownik, jeśli istnieje możliwość podłączenia potencjometr to zwykle stosuje się je z zakresu od 2k do 10k.

  PS. Jeśli to coś pomoże to poniżej zamieszczam polską instrukcje do tego falownika.
  Attachments:
 • IGE-XAO
 • #3
  Jerzy Bartnicki
  Level 23  
  Witam
  Ja muszę sobie wgrać do komputera oryginalny program z płyty, nie mam u siebie czytnika płyt więc to mi trochę zajmie czasu. Na schemacie w skróconej instrukcji jest schemat jak podłączyć potencjometr. Poczytam instrukcję i może dalej będę mógł zadać bardziej konkretne pytania. Może na razie zbłaźnię się, ale co to jet "perk".
  Jerzy
 • #4
  krzysiekj18
  Level 19  
  Sorry za nieścisłość chodziło mi oczywiście o potencjometr :D
 • #5
  Jerzy Bartnicki
  Level 23  
  Witam
  Przeglądałem polską instrukcję i uważam że jest taka sama jak angielska. Na jej stronie nr. 157 jest schemat podłączenia potencjometru pod tytułem "sygnał zadający unipolarny" czy gdybym kupił potencjometr np. 10 kohm i podłączył zgodnie z tym schematem, jak poprawnie mam zaprogramować ten falownik. Jeszcze jedna uwaga, ja w mojej pracy jestem odizolowany od wszelkiego zaopatrzenia, więc jak by pan mógł mi poradzić ewentualnie jakie potencjometry powinienem kupić, tak na wszelki wypadek. Tam posiadam internet.
  Dziękuję za pomoc i życzę wesołych ŚWIĄT Panu jak również całej ekipie "Elektroda. pl.
  Jerzy
 • #6
  krzysiekj18
  Level 19  
  Witam
  Co do wielkości potencjometru to zacznijmy od tego, że falownik sterowany z potencjometru jest sterowany tak naprawdę napięciem od 0 do +10V, potencjometr w tym przypadku pełni rolę dzielnika napięcia, tak że to jaką wartość zastosujemy nie ma większego znaczenia ( jednak przyjmuje się za bezpieczną dolną granicę ok 2k chodzi tu o prąd pobierany z źródła referencyjnego +10V ), proponuję kupić 5k lub zbliżony i nie powinno być z nim żadnych problemów.
 • #7
  kocla
  Level 14  
  Jesli to pomoze to u mnie w zakladzie sa starszego typu altivary (altivar 5) i wszystkie posiadaja potencjometry 2,2k
 • Helpful post
  #8
  tomasz_kwasniewski
  Level 17  
  Jezeli, to do zastosowania przemyslowego to proponyje kupic potencjometr mollera lub AB sa 5kohm i 10kohm, latwe w montazu na otwor srenicy 22mm
 • #9
  Jerzy Bartnicki
  Level 23  
  Witam
  Uściślam, falownik steruje silnikiem wentylatora, więc za często nie zmienia się nastaw. Dziękuję za poradę co do wartości potencjometru, jak by mi ktoś jeszcze mógł konkretnie poradzić jak to urządzenie poprawnie zaprogramować, byłbym wdzięczny.
  Jerzy

  Dodano po 5 [minuty]:

  Mam prośbę do pana z Altivar 5, może by mi pan podał jak w tym miejscu ma pan zaprogramowany falownik i ja bym może przez porównanie zrobił podobnie
  Jerzy