Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik, altivar 61, sterowanie potencjometrem?

24 Gru 2009 06:33 4028 8
  • Poziom 23  
    Witam
    Mam falownik altivar 61, instrukcja angielska, (dla mnie nie problem) pracuje dobrze, ale chcę podłączyć nastawę obrotów potencjometrem. Pytanie: jakiej wartości potencjometr i jak zaprogramować
    Jerzy
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Możesz jeszcze napisać w jakie moduł jest wyposażony falownik, jeśli istnieje możliwość podłączenia potencjometr to zwykle stosuje się je z zakresu od 2k do 10k.

PS. Jeśli to coś pomoże to poniżej zamieszczam polską instrukcje do tego falownika.
    Załączniki:
  • Poziom 23  
    Witam
    Ja muszę sobie wgrać do komputera oryginalny program z płyty, nie mam u siebie czytnika płyt więc to mi trochę zajmie czasu. Na schemacie w skróconej instrukcji jest schemat jak podłączyć potencjometr. Poczytam instrukcję i może dalej będę mógł zadać bardziej konkretne pytania. Może na razie zbłaźnię się, ale co to jet "perk".
    Jerzy
  • Poziom 19  
    Sorry za nieścisłość chodziło mi oczywiście o potencjometr :D
  • Poziom 23  
    Witam
    Przeglądałem polską instrukcję i uważam że jest taka sama jak angielska. Na jej stronie nr. 157 jest schemat podłączenia potencjometru pod tytułem "sygnał zadający unipolarny" czy gdybym kupił potencjometr np. 10 kohm i podłączył zgodnie z tym schematem, jak poprawnie mam zaprogramować ten falownik. Jeszcze jedna uwaga, ja w mojej pracy jestem odizolowany od wszelkiego zaopatrzenia, więc jak by pan mógł mi poradzić ewentualnie jakie potencjometry powinienem kupić, tak na wszelki wypadek. Tam posiadam internet.
    Dziękuję za pomoc i życzę wesołych ŚWIĄT Panu jak również całej ekipie "Elektroda. pl.
    Jerzy
  • Poziom 19  
    Witam
    Co do wielkości potencjometru to zacznijmy od tego, że falownik sterowany z potencjometru jest sterowany tak naprawdę napięciem od 0 do +10V, potencjometr w tym przypadku pełni rolę dzielnika napięcia, tak że to jaką wartość zastosujemy nie ma większego znaczenia ( jednak przyjmuje się za bezpieczną dolną granicę ok 2k chodzi tu o prąd pobierany z źródła referencyjnego +10V ), proponuję kupić 5k lub zbliżony i nie powinno być z nim żadnych problemów.
  • Poziom 14  
    Jesli to pomoze to u mnie w zakladzie sa starszego typu altivary (altivar 5) i wszystkie posiadaja potencjometry 2,2k
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jezeli, to do zastosowania przemyslowego to proponyje kupic potencjometr mollera lub AB sa 5kohm i 10kohm, latwe w montazu na otwor srenicy 22mm
  • Poziom 23  
    Witam
    Uściślam, falownik steruje silnikiem wentylatora, więc za często nie zmienia się nastaw. Dziękuję za poradę co do wartości potencjometru, jak by mi ktoś jeszcze mógł konkretnie poradzić jak to urządzenie poprawnie zaprogramować, byłbym wdzięczny.
    Jerzy

Dodano po 5 [minuty]:

Mam prośbę do pana z Altivar 5, może by mi pan podał jak w tym miejscu ma pan zaprogramowany falownik i ja bym może przez porównanie zrobił podobnie
    Jerzy