Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrealizować "pamiętanie" na TTL'ach?

ori-jackass 24 Gru 2009 16:23 1187 6
  • #1 24 Gru 2009 16:23
    ori-jackass
    Poziom 8  

Projektuję właśnie licznik modulo 32 na diodach. Chcę wykorzystać do tego dwa liczniki 74193. Licznik przy 16 ma cofnąć się do 8 i liczyć dalej normalnie tzn 9, 10 ... 31. Jak mam zrealizować pamiętanie, że 16 już raz wystąpiło (no bo inaczej zapętli się w 8->16)? Wiem że trzeba użyć pewnie jakiegoś przerzutnika, ale nie bardzo czuję jakiego. Czego użyć i jak podłączyć? Proszę poratujcie.

0 6
  • #2 24 Gru 2009 16:50
    kuuczoo
    Poziom 26  

Wystarczy jakiś RS. Pod Set dajesz sygnał gdy wystąpi 16 (tu kombinuj na bramkach z wyjść), a pod Reset sygnał z liczby z przedziału 17 - 31..0-7 (zależy co ci będzie najłatwiej wykombinować).

0
  • #3 26 Gru 2009 00:02
    ori-jackass
    Poziom 8  

i podac z Q tego RS na LOAD tak? zrobiłem mniej więcej to co mówiłes i niestety ładuje mi od razu 8 i jak dojdzie do 16 znów ładuje 8.

0
  • #4 26 Gru 2009 01:32
    kuuczoo
    Poziom 26  

Po głębszym przeanalizowaniu problemu to nie będzie takie proste (na pewno nie tak jak ty to rozrysowałeś). Prościej chyba byłoby gdybyś zrobił licznik synchroniczny na samych przerzutnikach D. W przypadku tej kostki masz za dużo wejść które musisz obsłużyć przy twoich przejściach. Jeśli jednak musisz to zrobić to zacznij sobie problem analizować od początku...
    Zaczynasz od "0" i liczysz w górę, czyli zegar na UP, /LOAD=1, CLEAR=0. Dochodzisz do "15" i z wyjścia CARRY zbocze idzie do UP drugiego licznika. W tym momencie powinieneś sprawić aby następne zbocze zegara wpisało w licznik_1 "8", a w licznik_2 "0" i zapamiętało że przeszło przez "16" (RS). I znowu liczymy do góry, ale przy przejściu przez "16" blokujemy /LOAD. Przy przejściu przez np. "30" odblokowujemy /LOAD a po przejściu przez "31" robimy CLEAR na licznik_2. Problemem jest zgranie czasowe tych wszystkich funkcji i fakt, że każde wejście musi być praktycznie uzależnione od każdego możliwego wyjścia KAŻDEGO przerzutnika, a to bardzo dużo kombinowania... Dlatego łatwiej chyba zaprojektować maszynę stanową na 6 przerzutnikach typu D (5 wyjść licznika + wyjście komórki pamięci przejścia przez 16 i dalszą liczbę) niż zabawa z tym gotowym licznikiem.

0
  • #5 26 Gru 2009 11:04
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Może spróbuj pokombinować tak:
    impulsy zegarowe wchodzą na dwa liczniki do 15 sterowane przez przerzutnik RS, który powoduje, że liczy licznik 1, a gdy ten doliczy do 16, to kieruje zegar na drugi licznik ustawiony na 8. Do tego licznika podłączasz dalszą część licznika do 32. Gdy ten doliczy do 32, to zeruje przerzutnik RS i cykl zaczyna sie od początku. Oczywiscie na początku pracy układu trzeba zapewnić zerowanie RS aby początkowe impulsy poszły na licznik 1. I jeżeli potrzebujez wyświetlać stan licznika, to musisz zastosować multiplekser sterowany przerzutnikiem RS.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #6 26 Gru 2009 15:02
    omicronNs
    Poziom 21  

Witam. Spróbuj takie cuś, normalnie na wyjściu jest stan wysoki. Jak podasz temu na wejście logiczne 1 na wyjściu pojawi się krótki impuls logicznego 0, po czym wróci do 1. Potem już tylko odłączenie zasilania to wyzeruje. Podłącz to pod wyjście licznika o wadze 2^4 (16) i wyjście podłącz pod pin 11 (load) oraz wysteruj z tego zerowanie licznika drugiego. Licznik sobie liczy od zera, po dojściu do 16 podaje impuls na pin load i wczytuje do licznika pierwszego liczbę przez ciebie zadaną na jego wejściach w tym przypadku 8, oraz zeruje licznik drugi. Impuls zanika, licznik zaczyna liczyć od zadanej liczby czyli 8. Przechodzi przez 16 ale zatrzask zrealizowany na bramce or zatrzaśnięty poprzednią 16-tką nie poda już impulsu na wejście load - licznik liczy do końca. ew. zamiast negatorów użyj buforów tudzież kondensatora ponieważ przy włączaniu zasilania może pojawić się na chwilę 1 na jednym wejściu xnora co spowoduje wczytanie liczby 8.

0
  • #7 29 Gru 2009 22:40
    ori-jackass
    Poziom 8  

@omicronNs dzięki za pomoc. Jest tak jak mówisz, ale problemem jest to ze podczas pierwszego obiegu wszystko fajnie cofa do 8, ale już podczas drugiego i kolejnych ten OR nie działa bo nie ma tego krótkiego impulsu, który powodował podanie na LOAD zera logicznego. ;/ No i nie wiem czemu zaczyna mi liczyć teraz od 8 a nie od zera.

0
  Szukaj w 5mln produktów