Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopuszczalne obciążenia nadmiarówki 63A i przekrój przewodu

24 Gru 2009 20:39 27775 26
  • Poziom 11  
    Szanowni forumowicze.

Chcąc upewnić się co do kompetencji elektryka, który będzie wykonywał u mnie prace instalatorskie chciałbym zapytać o kilka spraw:

1. Mając wyłącznik nadmiarowy trójfazowy 63A jakiej maksymalnej mocy urządzenia mogę podłączyć pomiędzy poszczególne fazy? (wszystkie urządzenia będą zasilane między fazowo 400V), chodzi mi o maksymalne wykorzystanie zabezpieczenia, czyli urządzenia będą podłączane pomiędzy fazy: 1 i 2, 2 i 3, 1 i 3.

2. Jakiego przekroju powinien zostać zastosowany przewód (długość ok. 20-30m) , w przypadku zabezpieczenia trójfazowego 63A, przy założeniu że używane będą tylko urządzenia zasilane na 400V ?

Z góry dziękuję za porady.
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator
    hazaj napisał:
    Jakiego przekroju powinien zostać zastosowany przewód (długość ok. 20-30m) , w przypadku zabezpieczenia trójfazowego 63A, przy założeniu że używane będą tylko urządzenia zasilane na 400V ?

Nie ma jednej tabeli obciążalności długotrwałej przewodów, ale są tabele. Podają one dopuszczalną obciążalność w zależności od rodzaju środowiska i ilości przewodów ułożonych razem. A tej informacji tu nie mamy. W kazdym razie niezbędny przekrój to 10 lub 16 mm kwadrat.
    Tyle że przekrój przewodów nie zależy tylko od obciążalności długotrwałej. Należy jeszcze policzyć dopuszczalne spadki napięcia oraz impedancję pętli zwarcia. I dopiero wszystkie te czynniki decydują o doborze przekroju, a powykonacze pomiary mają potwierdzić trafność doboru.
  • Użytkownik usunął konto  
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 11  
    Dziękuję za wypowiedzi, sprecyzuję.

Przewód będzie 5 żyłowy (YKY) układany w ziemi.

Mam taką tabelkę, gdzie dla przekroju 6mm2 jest podane dopuszczalne obciążenie 35A.

Czy ja dobrze rozumiem, że przy zasilaniu urządzania na 400V wyjdzie 35Ax400V=14kW ?
  • Specjalista elektryk
    Witam. Może to Ci się przyda:
    Dopuszczalne obciążenia nadmiarówki 63A i przekrój przewodu
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    hazaj napisał:

Przewód będzie 5 żyłowy (YKY) układany w ziemi.

To nie oszczędzaj na przekroju, tylko daj 5 x 25 mm Al (YAKY), a i tak będziesz miał taniej. A w ogóle dlaczego 5 żyłowy, a nie 4-ro żyłowy?
  • Poziom 11  
    Dziękuję koledzy za wpisy, ale niestety nikt nie pokusił się o konkretną odpowiedź na konkretne pytania.

W związku z tym pytanie zadam nieco inaczej:
    Pyt. 1 Jeśli mamy bezpiecznik nadmiarowy 63A, to oznacza to maksymalne obciążenie dla każdej fazy, czy sumaryczne obciążenie wszystkich faz?

Pyt. 2 Jeśli mamy zabezpieczyć urządzenia o łacznej mocy 20kW, to zastosować zabezpieczenie 63A, czy wystarczy 40A?

Z góry dziękuję za konkretne odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Moderator
    1. Na każdą fazę 63A
    2. Tego nie wie nikt. Bo to się nie wróży z fusów, tylko trzeba znać charakter obciążenia. Inaczej się dobiera do silników, inaczej do żarówek.
  • Specjalista elektryk
    hazaj napisał:
    Dziękuję koledzy za wpisy, ale niestety nikt nie pokusił się o konkretną odpowiedź na konkretne pytania.

To zabezpieczenie 63A ma być jakim zabezpieczeniem:
    - przed zwarciem,
    - przed przeciążeniem,
    - ochroną przeciwporażeniową,
    - urządzeniem limitującym moc.

To jest konkretne pytanie
  • Poziom 11  
    hazaj napisał:

Pyt. 2 Jeśli mamy zabezpieczyć urządzenia o łacznej mocy 20kW, to zastosować zabezpieczenie 63A, czy wystarczy 40A?
    Chodzi o obciążenie "rezystancyjne" a dokładniej o grzałki oporowe.
    Generalnie założenie miało być takie, że będą to 4 grzałki o mocy 5kW każda, ale żeby obciążenie było równomierne zastanawiamy się nad zastosowaniem 6 grzałek i mniejszej mocy i równomierne podłączenie pod poszczególne fazy.
  • Moderator
    odpowiedz jeszcze na jedno pytanie: to jest na cele mieszkalne, czy działalności gospodarczej? Jeżeli to drugie, to ja naprawdę radzę wyłożyć kasę na projekt, bo będą problemy i to niemałe. A w razie wypadku prokurator nie będzie pobłażliwy. Już kilka razy cytowałem na forum sprawy dochodzeniowe. No i poza tym kwestia ubezpieczeń. Żadna firma nie wypłaci ani grosza odszkodowania, jeśli nie będzie dokumentacji zatwierdzonej jak Pan Bóg przykazał.
  • Poziom 11  
    Generalnie jest to instalacja grzewcza na terenie firmy. Elektryk dostał zlecenie zainstalowania takiej instalacji (ale żeby ją zainstalować musi rozprowadzić z rozdzielni linie zasilające poszczególne grzałki). Czy w związku z tym to w jego zakresie obowiązków leży wykonanie projektu? Czy elektryk powinien przyjść "na gotowe", czyli dostać projekt i wykonać wszystko zgodnie z projektem?
  • Moderator
    hazaj napisał:
    Generalnie jest to instalacja grzewcza na terenie firmy. Elektryk dostał zlecenie zainstalowania takiej instalacji. Czy w związku z tym to w jego zakresie obowiązków leży wykonanie projektu? Czy elektryk powinien przyjść "na gotowe", czyli dostać projekt i wykonać wszystko zgodnie z projektem?

Elektryk powinien dostać projekt i wykonać wszystko dokładnie z projektem!!!
    No chyba, że elektryk posiada uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych, to może wykonać projekt sam. Oczywiście za oddzielną kasę. Tyle, że projektanci niezwykle rzadko "brudzą" sobie ręce osobistym wykonawstwem (to tak jakby projektant budynku woził w taczkach cegły murarzowi). A po zakończeniu prac elektryk powinien wykonać pomiary i sporządzić protokół. A właściciel (zarządca) obiektu ma obowiązek przechowywania kompletu dokumentacji i okazywania ich instytucjom kontrolnym. A tych jest wiele, od Państwowej Inspekcji Pracy, przez Straż Pożarną, po Nadzór Budowlany. O przeglądach rocznych i pięcioletnich wspominać chyba nie muszę.

PS. A w razie nie następuje zmiana sposobu użytkowania obiektu? Jeśli tak, to projekt instalacji musi zatwierdzić rzeczoznawca ppoż. I należy się spodziewać kontroli z nadzoru budowlanego.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Kol. hazaj- w trzecim poście podałem Ci link do tematu w którym masz wiele rzeczy wyjaśnione. Jest też tabelka (nawet dwie) z podanymi przekrojami przewodów i kabli dla których dobiera się zabezpieczenia. Ostatnia pozycja w pierwszej tabelce (rubryka D- dla kabli ułożonych w ziemi) i podane wartości dla 2 i 3 (dwie żyły obciążone lub 3 żyły obciążone). Na podstawie obciążalności można dobrać przekrój przewodu/kabla- jednak to nie jest jedyne kryterium. Są inne, które jeszcze podnoszą poprzeczkę (dopuszczalny spadek napięcia, impedancja pętli zwarcia, współczynnik ułożenia w wiązce...).
    Cytat:
    Czy w związku z tym to w jego zakresie obowiązków leży wykonanie projektu? Czy elektryk powinien przyjść "na gotowe", czyli dostać projekt i wykonać wszystko zgodnie z projektem?

Tak jak napisał kol. retrofood- potrzebne są odpowiednie uprawnienia, których Twój elektryk zapewne nie posiada. Znam przypadki, gdzie na zasilanie i instalację w garażu o łącznej mocy 10kW żądano projektu (ze skutkiem pozytywnym).
  • Poziom 11  
    Dziękuję serdecznie koledzy za wszelkie informacje, które są mi niezmiernie pomocne.

W zasadzie pytanie było tylko o przekrój i zabezpieczenie, ale ostatecznie zeszliśmy na kwestię uprawnień. W związku z tym mam pytanie, czy dla każdej rozbudowy instalacji elektrycznej jest wymagany projekt wykonany przez osobę posiadającą uprawienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych?

Czy w związku z tym, jeśli np. chcę sobie w domu, czy firmie zamontować dodatkowy grzejnik elektryczny, do którego muszę podciągnąć z rozdzielni zasilanie i założyć oddzielny bezpiecznik, to czy w takiej sytuacji muszę mieć najpierw projekt? Jak to jest w tych przepisach? Czy są jakieś warunki, na podstawie których można określić, czy projekt jest wymagany, czy nie?

No bo idąc tym tropem, to podłączając każdy grzejnik, bojler, piekarnik, czy inne urządzenie elektryczne potrzebny byłby projekt.... A przecież doskonale wiemy, że podłączając tego typu urządzenie rzadko korzysta się z usług elektryka, nie mówiąc już o projektancie.

Zrozumiałe jest, że podłączenie powinno być wykonane przez elektryka posiadającego uprawnienia, ale czy konieczny jest od razu projekt?
  • Moderator
    Sprawy te regulują Prawo Budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
    Prawo odróżnia dwa rodzaje robót: remont, czyli odtworzenie stanu pierwotnego, oraz przebudowę, a więc dodanie czegoś nowego. I o ile przy remoncie można zastosować rozwiązania, które odpowiadały wymaganiom przepisów z okresu budowy, to przy przebudowie, należy dostosować się do dzisiejszych norm i przepisów.
    Teraz kwestia projektów. Na każda przebudowę wymagany jest projekt. Robiłem projekt instalacji elektrycznej gościowi na oświetlenie ganku (jedna żarówka, jeden wyłącznik), bo na budowę tegoż ganku wymagane było Pozwolenie na Budowę, a bez projektu instalacji Starostwo takiego pozwolenia nie wydało. Oczywiście, gdy całość nie wymaga projektu budowlanego, to ktoś prywatnie nie robi projektu, bo nikt nie widzi sensu.
    Ale w firmach nie ma tak dobrze. Firmy podlegają wielu kontrolom i wcześniej czy później któraś takiej dokumentacji sobie zażyczy. Niech np. pracownik się poparzy. Od razu będzie dochodzenie: kto i kiedy zaprojektował ogrzewanie, czy podpisał się, że to zgodnie z przepisami, kto wykonywał? Czy wykonał zgodnie z projektem? A czy pracownik miał prawo tu być w tym czasie... Nie chciałbym być w skórze właściciela, który wtedy nie będzie miał dokumentacji.
  • Poziom 11  
    Nawiązując do tego tematu, chciałbym jeszcze dopytać o jedną kwestię.

Jeśli mamy następującą sytuację

|||||||||||||||||||||| --------------------------------- L1
    |||||||||||||||||||||| grzałka 8kW (zasilana 400V)
    |||||||||||||||||||||| --------------------------------- L2

W przypadku powyższej sytuacji natężenie prądu wynosi 8000W/400V=20A
    Czy w związku z tym przewodami L1 i L2 płynie prąd o natężeniu 20A? Chodzi mi o to, czy przewód zasilający L1 i oddzielnie L2 powinny być przystosowane do obciążenia przynajmniej 20A (czyli każda żyła o przekroju 2,5mm2) ? Czy może pojedyńczy przewód powinien być przystosowany do obciążenia 10A?
  • Specjalista elektryk
    hazaj napisał:

Czy w związku z tym przewodami L1 i L2 płynie prąd o natężeniu 20A?

No niestety tak.
  • Poziom 11  
    czyli zarówno przewód L1, jak i L2 muszą być dobrane do natężenia 20A (czyli każdy z nich musi mieć przekrój min. 2,5mm2) ?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    hazaj napisał:
    czyli zarówno przewód L1, jak i L2 muszą być dobrane do natężenia 20A (czyli każdy z nich musi mieć przekrój min. 2,5mm2) ?

W tym przypadku - tak.
  • Poziom 11  
    Dziękuję.

Czyli jeśli będzie następująca sytuacja:
    - podłączenie trzech grzałek o mocy 3,33kW (8,33A) - zasilanych na 400V, z symetrycznym podziałem na 3 fazy to wystarczy przewód zasilający 5x6mm? - przy długości 20-30m ?

Czy można dwa takie układy (na dwóch oddzielnych przewodach zasilających) podłączyć pod zabezpieczenie 40A, czy konieczne jest 63A?
  • Specjalista elektryk
    hazaj napisał:
    Dziękuję.

Czyli jeśli będzie następująca sytuacja:
    - podłączenie trzech grzałek o mocy 3,33kW (8,33A) - zasilanych na 400V, z symetrycznym podziałem na 3 fazy to wystarczy przewód zasilający 5x6mm? - przy długości 20-30m ?

Nie, no Kolega sobie jaja robi z tym 6mm². Przecież jak połączysz te grzałki w trójkąt Δ to przewód 2,5mm² będzie jeszcze z zapasem.
  • Poziom 11  
    Nie robię sobie jaj, tylko dopytuję. Nie jestem elektrykiem, więc się nie znam. Natomiast opinie elektryków, którzy mają mi od podłączyć są różne, dlatego pozwoliłem sobie zapytać na forum.

Czyli jeśli połączymy 3 grzałki o mocy 3,33kW zasilane napięciem międzyfazowym w trójkąt, to wystarczy przewód o przekroju 2,5mm2 (przy długości 20-30m) ?

A jak wygląda sprawa z doborem zabezpieczenia, przy zasilaniu 6 takich grzałek, również podłączonych w trójkąt?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    hazaj napisał:
    ....Czyli jeśli połączymy 3 grzałki o mocy 3,33kW zasilane napięciem międzyfazowym w trójkąt, to wystarczy przewód o przekroju 2,5mm2 (przy długości 20-30m) ?

W zupełności.

hazaj napisał:
    ...A jak wygląda sprawa z doborem zabezpieczenia, przy zasilaniu 6 takich grzałek, również podłączonych w trójkąt?

Tak w skrócie, to tak dobrać aby zabezpieczyć przed skutkami zwarć, przeciążeń i zapewnić SWZ, przykładowo S303 B20A na każdy taki zestaw. Ale wypada to jednak poprzeć pomiarami.
  • Poziom 11  
    Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje, nie ma to jak opinia fachowca.

Jakie dokładnie pomiary w tym przypadku (jeśli chodzi o dobór zabezpieczenia) powinien wykonać elektryk?
  • Specjalista elektryk
    Cokolwiek by tam nie mierzył i robił, jest Ci winien wystawić protokół z ochrony przeciwporażeniowej. A Twoim obowiązkiem jest posiadanie takich protokołów.