Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konfiguracja routera Cisco WRT 120 N

24 Gru 2009 23:06 23821 4
  • Poziom 9  
    Przepraszam, że zakładam nowy temat w sprawie, która pewnie dla Was (w przeciwieństwie do mnie niestety) będzie śmiesznie banalna, ale jestem niestety ignorantem w tej materii, więc.. prosze o wyrozumiałośc.

Otóż mam laptopa (Sony z Windows 7), podpiętego do modemu, w który wpięty jest kabel od Internetu (z TV kablowej). Żona pod choinkę kupiła mi routera (CISCO WRT 120 N - jeżeli ma to jakieś znaczenie). Powiedzcie mi proszę, bo w pudełku nie znalazłem żadnej instrukcji obsługi, jak mam skonfigurować połączenia, żebym mógł sobie z laptopem przemieszczać się po mieszkaniu oczywiście z bezprzewodowym Internetem?

W pudełku jest jakaś płytka, chyba instalacyjna. Rozumiem, że przewód internetowy nadal ma być wpięty do modemu, a dopiero modem muszę podłączyć do routera, tak? I... co dalej? Odpalam komputer i...? Przepraszam, jeżeli mój problem jest zbyt banalny dla tego forum, ale naprawdę mam pierwszy raz w życiu do czynienia z takim urządzeniem (mam na myśli router), i ABSOLUTNIE nie wiem, jak to cholerstwo skonfigurować. Mieszkam w bloku, gdzie kilka innych osób posiada bezprzewodowy Internet (laptop to wykrywa), ale chciałbym - podobnie jak i sąsiedzi, aby nikt z zewnątrz nie mógł wejść sobie bezprzewodowo na moją "linię" i cignąć coś na moje konto.

Bardzo proszę kogoś nie nerwowego i cierpliwego o instruktaż dla ignoranta.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Oooook... więc tak, po pierwsze, to ja za nic w świecie nie mam cierpliwości ;-) ale, wystawię się na próbę ;-)
    Linksysy (brand CISCO) nie mają instrukcji "papierowej" ponieważ mają banalną instrukcję - przewodniczek po uruchomieniu płyty.
    Najpierw podłącz załączony w komplecie kabel sieciowy do Twojego komputera i do tegoż routera, pod jeden z portów LAN (1-4). Oczywiście podłącz też zasilanie ;-)
    Włóż płytę i na początku ujrzysz zapewne łopatologiczną instrukcję jak to się do rutera podłączyć i jak wetknąć wtyczkę do gniazdka - to pomiń, bo już mamy.
    Następnie prawdopodobnie będzie kilka banalnych pytań o nazwę Twojej przyszłej sieci wifi (SSID) oraz należy sobie wykombinować jakieś hasło (i go nie zapomieć...). To w skrócie tyle.
    Jeśli jednak kolega ma bardziej zaawansowane umiejętności, to można ominąć kreatora i zalogować się bezpośrednio na router (najczęściej mają adres IP : 192.168.1.1, można to sprawdzić wchodząc w "sieć" windowsa, powinien po chwili wykryć to urządzenie i po prawokliku masz jego IP), następnie w opcjach WiFi ustawić sobie jakąś nazwę i szyfrowanie (to przeciw sąsiadom).
    Następnie podłączasz kabel sievciowy między modemem a portem WAN i powinno śmigać.
    Acha, bywa, nawet często, że do operatora należy zgłosic MAC adres urządzenia, poszukaj na pudełku lub routerze adresu MAC przy opcji WAN - ten adres wówczas podajesz i po chwili (do 30 min) masz przydzielony "internet" dla tego urządzenia (możesz wówczas podać tylko ten jeden adres, żebyś nie potrzebnie nie płacił za kilka dostępów).

Powodzenia ! :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dziękuję Wam BAAARDZO, Panowie. Faktycznie instalacja okazała się prosta czy nawet wręcz intuicyjna... kiedy zapoznałem się z Waszymi postami:D

Jestem Waszym dłużnikiem!
  • Poziom 5  
    Mam ten sam router i mój problem polega na tym, że nie odnajduje połączenia z internetem. Dodam, że nie mam w bloku modemu tylko bezpośrednio kabel ze złączem RJ. Da się to jakoś naprawić, czy po prostu ten router działa tylko z modemem ? Jestem w tym temacie laikiem, więc proszę o wyrozumiałość.