Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

konfiguracja routera Cisco WRT 120 N

24 Dec 2009 23:06 24190 4
  • Level 9  
    Przepraszam, że zakładam nowy temat w sprawie, która pewnie dla Was (w przeciwieństwie do mnie niestety) będzie śmiesznie banalna, ale jestem niestety ignorantem w tej materii, więc.. prosze o wyrozumiałośc.

Otóż mam laptopa (Sony z Windows 7), podpiętego do modemu, w który wpięty jest kabel od Internetu (z TV kablowej). Żona pod choinkę kupiła mi routera (CISCO WRT 120 N - jeżeli ma to jakieś znaczenie). Powiedzcie mi proszę, bo w pudełku nie znalazłem żadnej instrukcji obsługi, jak mam skonfigurować połączenia, żebym mógł sobie z laptopem przemieszczać się po mieszkaniu oczywiście z bezprzewodowym Internetem?

W pudełku jest jakaś płytka, chyba instalacyjna. Rozumiem, że przewód internetowy nadal ma być wpięty do modemu, a dopiero modem muszę podłączyć do routera, tak? I... co dalej? Odpalam komputer i...? Przepraszam, jeżeli mój problem jest zbyt banalny dla tego forum, ale naprawdę mam pierwszy raz w życiu do czynienia z takim urządzeniem (mam na myśli router), i ABSOLUTNIE nie wiem, jak to cholerstwo skonfigurować. Mieszkam w bloku, gdzie kilka innych osób posiada bezprzewodowy Internet (laptop to wykrywa), ale chciałbym - podobnie jak i sąsiedzi, aby nikt z zewnątrz nie mógł wejść sobie bezprzewodowo na moją "linię" i cignąć coś na moje konto.

Bardzo proszę kogoś nie nerwowego i cierpliwego o instruktaż dla ignoranta.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Helpful post
    Moderator of Designing
    Oooook... więc tak, po pierwsze, to ja za nic w świecie nie mam cierpliwości ;-) ale, wystawię się na próbę ;-)
    Linksysy (brand CISCO) nie mają instrukcji "papierowej" ponieważ mają banalną instrukcję - przewodniczek po uruchomieniu płyty.
    Najpierw podłącz załączony w komplecie kabel sieciowy do Twojego komputera i do tegoż routera, pod jeden z portów LAN (1-4). Oczywiście podłącz też zasilanie ;-)
    Włóż płytę i na początku ujrzysz zapewne łopatologiczną instrukcję jak to się do rutera podłączyć i jak wetknąć wtyczkę do gniazdka - to pomiń, bo już mamy.
    Następnie prawdopodobnie będzie kilka banalnych pytań o nazwę Twojej przyszłej sieci wifi (SSID) oraz należy sobie wykombinować jakieś hasło (i go nie zapomieć...). To w skrócie tyle.
    Jeśli jednak kolega ma bardziej zaawansowane umiejętności, to można ominąć kreatora i zalogować się bezpośrednio na router (najczęściej mają adres IP : 192.168.1.1, można to sprawdzić wchodząc w "sieć" windowsa, powinien po chwili wykryć to urządzenie i po prawokliku masz jego IP), następnie w opcjach WiFi ustawić sobie jakąś nazwę i szyfrowanie (to przeciw sąsiadom).
    Następnie podłączasz kabel sievciowy między modemem a portem WAN i powinno śmigać.
    Acha, bywa, nawet często, że do operatora należy zgłosic MAC adres urządzenia, poszukaj na pudełku lub routerze adresu MAC przy opcji WAN - ten adres wówczas podajesz i po chwili (do 30 min) masz przydzielony "internet" dla tego urządzenia (możesz wówczas podać tylko ten jeden adres, żebyś nie potrzebnie nie płacił za kilka dostępów).

Powodzenia ! :)
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 9  
    Dziękuję Wam BAAARDZO, Panowie. Faktycznie instalacja okazała się prosta czy nawet wręcz intuicyjna... kiedy zapoznałem się z Waszymi postami:D

Jestem Waszym dłużnikiem!
  • Level 6  
    Mam ten sam router i mój problem polega na tym, że nie odnajduje połączenia z internetem. Dodam, że nie mam w bloku modemu tylko bezpośrednio kabel ze złączem RJ. Da się to jakoś naprawić, czy po prostu ten router działa tylko z modemem ? Jestem w tym temacie laikiem, więc proszę o wyrozumiałość.