Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tworzenie serwera

przemek.tomala 21 Feb 2003 20:02 30559 84
Texa Poland
    wojtas
    Level 15  
    :arrow: elektroniczek
    route to polecenie, ktore bez parametrow pokazuje Ci aktualna konfiguracje route'ingu... aby dowiedziec sie czegos wiecej wpisz 'man route' Ty bedziesz potrzebowal cos z gatunku: 'route add default gw IP.Gatewaya netmask Twoja.Maska.Podsieci'
    np.:
    route add default gw 10.0.0.1 netmask 255.255.255.0
  • Texa Poland
    techrys
    Level 28  
    :arrow:wojtas: o ile pamiętam to wygląda to tak:
    route add -net 10.0.0.0 netmask 255.255.255.0 gw 10.0.0.1
    wojtas
    Level 15  
    :arrow: techrys

O ile sie nie myle to 'route add -net" dodaje siec do tablicy routeingu... wpisujesz to na gateway'u aby widzial dana pod siec... np. jak masz trzy podsieci i laczysz je w kompie z trzema kartami sieciowymi to do kazdego interface'u piszesz cos takiego i gatewaya ustawiasz na interface Wanowski ustawiajac dostep do netu na wlasnie to urzadzenie. Ale moge sie mylic, nie pamietam. Z linuxem jest tak, ze raz sie ustawia i to dziala, chyba ze ktos ci to popsuje. Wiec pozniej sie zapomina jak to ma byc :)))) Ale jestem prawie pewien, ze ustawianie gatewaya na hostcie przebiega w sposob podany przeze mnie post wyzej...
    przemek.tomala
    Level 22  
    Ustawiłem i nadal dupa, a co mówiłeś Wojtas o tym mac'u karty, że o co chodzi??
  • Texa Poland
    elektryk
    Level 42  
    elektroniczek a co chcesz osiągnąć bo nie moge odnaleźć tego?
    wojtas
    Level 15  

Admin Twojego routera/gateway'a mogl przypisac dostep do netu jedynie kompom, ktore byly podpiete do niego przy zalozeniu sieci, wpisujac jej numery MAC (takie identyfikatory sprzetowe karty), jako uprawnione do kozystania z sieci. Jezli Twoja karta ma inny numer MAC, router, moze ja odrzucac...
    przemek.tomala
    Level 22  
    Myślałem czemu mi nie działa i wymyśliłem. Gdy się wpisze route pojawiają się dziwne bramy i maski, może system korzysta z nich i dlatgo nie ma dostępu do sieci. Może któryś z nich jest ustawiony jako główny i reszty nie czyta,co wy na to??

hehe mój 100 post!!!
    wojtas
    Level 15  

Tak, jak wpiszesz samo route to poda ci zdefiniowane trasy routeingu... tam gdzie pisze default, to to jest lacze uznawane jako domyslne do transferu (np SDI lub ADSL) a reszta to loopback i interface'y eth)
    przemek.tomala
    Level 22  
    są tam 2 default, to co ja ustawiłem i jeszcze jedno. Jak moge inne skasować??
    przemek.tomala
    Level 22  
    techrys wrote:
    route del to_co_chcesz_usunąć
    czyli np: default, all-in-on, ...??jestem z deka w tym zielony, jak coś mi piszecie to z łopatologicznym tłumaczeniem, ok??
    elektryk
    Level 42  
    Napisz co Ci wyświetla jak wpiszesz route -n
    wojtas
    Level 15  
    proponuje zapoznaniem sie z dokumentem net3-how-to
    przemek.tomala
    Level 22  
    wyświetla mi to route -n to samo co wpisze route. gdzie mogę znaleść ten dokument net3-how-to i jak go uruchomić. Nic nie dało jak usunołem to jedno default a wpisałem swoje. I jak zrestartuje kompa to ustawienia w route się nie zapisują, zawsze musze od nowa kasować i dopisywać.
    techrys
    Level 28  
    Po pierwsze, napisz co pokazuje ci polecenie route. Po drugie, nie dziw się że po restarcie kompa trasy rutowania znikają, bo nie są nigdzie zapisane. Normalnie dopisuje się to do jakiegoś skryptu który wykonuje się przy starcie systemu, np rc.local albo firewalla.
    elektryk
    Level 42  
    zaleca, użycie route -n ponieważ nie sprawdza on wtedy nazw domenowych tylko od razu wyświetla IP. Route z reguły doje się w skrypcie rc.inet1, tam powinny być takie stałe w których definuije sie adresIP, adres bramki i maski. Standardowo jeśli się włącza sieciówke "ifconfig eth0 <ip> netmask <maska>" up to automatycznie dodają się wpisy do route.
    MORT
    Level 24  
    Ja zasilam cały blok P200MMX 64RAM 4.3 GB dysq. jest na tym serwerq RH8.0 usługi takie jak oczywicie ruter, brama dostepowa, smb, www, mail, proxy, serwer quake, i wiele innych. Naprawde zajebiście działa. AAA no i jeszcze działa to na 54 kompy.

Pozdrawiam MORT
    kudlaty
    Level 16  
    www.linuxiso.org tam sa prawie wszytkie dystrybucje w plikach iso do nagrania do sciagniecia a osobiscie polecam Suse na serwerek mam swoje sdi na p60 40Mb i 500MB HDD a instalka zajela 200MB z apache itp ale jesli chodzi o php i mysql i cgi to jest to za slabe takie zeczy dobrze chodza juz na 166 w miare tzn no i oczywiscie minimum w takim przypadku 64MB ramku zeby stronki sie w miare z php uruchamialy a jest na linuxiso.org ciekawa dystrybucja serwerowa TRUSTIX Linux plik obrazu okolo 200MB bez x itp same uslugi a serwer oparta est na red-hacie wiec z konfiguracja standard dla red-hat ale fajna polecam
    chociaz Suse ruless
    przemek.tomala
    Level 22  
    mam nowego pomysła!! qmpel założył sobie neostradę, i chciałbym się pobawić w zrobienie serwerka na którym będzie php nuke. Tym razem chciałem się pobawić na windzie, narazie, zainstalowałem sobie appserv i foxserv, i mi jakieś wałki wyskakują, jakiś dllów mu brakuje, system stawiałem pół godziny przed zainstalowaniem systemu na dysku. I dziad nie chce mi się włączyć. Pożyczyłęm sobie od nauczyciela Infy w szkole książeczkę "PHP-Nuke Portalk w 15 minut" I nie mogę tego uruchomić, ja mam w domu LAN'a więc jak bym na moim dysku zainstalował apacha i całą resztę, to w mojej sici było by widać portal, znaczy się po wpisaniu mojego wew IP powinni widzieć urzytkownicy sieci. Ale wałek bo nie umiem tego skonfigurować, ktoś mi pomorze??
    techrys
    Level 28  
    PHPNuke do pracy wymaga nie tylko serwera www w rodzaju indianina, ale też bazę danych np. mysql (na postgresie też chodzi). Na windowsie robiłem to wieki temu, ale uruchomienie go na linuxie zajmuje mi 5 min :D ( i wcale się nie chwalę :P ).
    Z tego co pamiętam, to appserv i foxserv zawierają w sobie wszystkie potrzebne komponenty - serwer www, bazę mysql oraz phpnuke, więc wszystko powinno ci hulać od razu. Przy którymś z tych dwóch programów apacha i bazę trzeba było uruchamiać ręcznie, więc być może w tym tkwi twój problem...
    faza
    Level 14  
    Dla kogoś kto chce mieć dobry serwer dla SDI NEO lub jakiegokolwiek łącza polecam Debiana jako OS :D Debian to chyba najlepsza dystrybucja z jaką sie spotkalem, a testowalem ich wiele zaczynalem od rh 6 potem mandrake, pld, rh7, slackware8 9, i wkoncu debian woody :D teraz nie wyobrazam sobie serwera bez debiana. A co do sprzetu to serwer rozwijal sie powoli zacząłem od p166/32ram potem p266/64ram a teraz stoi neo na c300/256ram jest klikanaście kont shell głównie dla IRC'a jest poczta i www, chodzi apache, jest to pod upsem wiec w tej chwili rekord bez restartu to 27 dni ;] jeśli ktoś zdecyduje sie na debianie służe pomocą :D

PS: zapomnialem napisac ze dzieki drobnej sztuce zablokowalem w mojej sieci kazze która była zmorą w mojej sieci. Pakiety idące przez serwer są analizowane i wszystkie z nagłówkiem kaza są odrzucane :D
    przemek.tomala
    Level 22  
    No to jak to można postawić na linuxie, całość php sql apacha?? da się to szybko i dosyć łopatologicznie wytłumaczyć?? Na razie jakiekolwiek obycie mam tylko z freesco i z knoppixem, ale tylko na x'ie
    deliberabundus
    Level 23  
    Net3-HOWTO to standardowa część każdej dystrybucji. Polską wersję można pobrać ze strony projektu JTZ.

Do do serwerów to dobrym pomysłem jest użycie jako platformy któregoś z BSD. Nieco mniejsze wymagania, nieco trudniejsza konfiguracja, dużo dobrej nauki. A poza tym znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa (chociaż to zależy od konfiguracji - niemniej *BSD zawierają mniej dziur)
    techrys
    Level 28  
    Jak będziesz instalował jakikolwiek system po prostu zaznacz do instalacji php, mysql i apache. Jeżeli zdecydujesz się na system rh, mandrake lub debian, to usługi w nich można włączyć używając fajnego programiku ntsysv - zaznaczasz, reboot i chodzi... Poza tym możesz wpisać na konsoli: /etc/init.d/mysql start co uruchomi wiadomo co, podobnie /etc/init.d/httpd start uruchomi indianina. Php nie trzeba uruchamiać, po prostu jest w systemie.
    Potem piszesz mysqladmin create nuke , wchodzisz do katalogu gdzie masz bazę nuka (w rozpakowanym nuku), piszesz mysql nuke < nuke.sql i po problemie. Jak skonfigurować do pracy indianina znajdziesz np. na www.tcz.wroclaw.pl
    :arrow: faza: nie chwal się uptimem bo na rh7.3 mam lepszy :D
    deliberabundus
    Level 23  
    jeden: 320 dni online
    drugi: 99 dni online
    trzeci: 6 godzin :D