Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powolny rozruch silniczka w zabawce

25 Gru 2009 12:00 1116 2
  • Poziom 2  
    Witam

Mam problem z silniczkiem w zabawce zdalnie sterowanej. Jest to samochód. Chodzi o rozruch silniczka napędzającego. W tej chwili jeśli uruchomię go na śliskiej powierzchni [np. panele] to strasznie się ślizga, jeśli jednak jest to na dywanie moc silniczka jest tak duża, że zgrzytają przekładnie. Jak uda mu się rozpędzić to jest wszystko w porządku. Co można zrobić [jak najprostszy układ] aby ograniczyć rozruch silniczka?? Myślę że to pomoże. Proszę o pomoc. Silniczek prądu stałego, obroty lewo, prawo. 4,5 V.
  • Poziom 20  
    Wydaje mi się żeby w tym przypadku wlutować równolegle kondensator o pojemności co najmniej 1000uF, zabezpieczony diodą, dla obrotów w lewo i dla obrotów prawo.
    Innym sposobem może być wlutowanie w szereg cewki o dużej indukcyjności.
    Ostatecznie możesz wlutować szeregowo rezystor o rzędu 1/4 rezystancja silnika, i o mocy 3-5Wat, ale to spowoduje mniejszą prędkość maksymalną całego pojazdu.
    2 pierwsze metody spowodują ze pojazd dostanie pewną bezwładność.
  • Poziom 42  
    Nie dostanie żadnej bezwładności przy ruszaniu Za to będzie o kilka milisekund łagodniej zwalniał po zastosowaniu kondensatorów.Cewka o takiej indukcyjności żeby spowodowała miękki rozruch załamałaby ten samochód swoim ciężarem. Pomysł z rezystorem dobry, wcale tak bardzo nie obniży Vmax