Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza czy lutownica oporowa?

sztygar 25 Dec 2009 18:43 13793 29
    sztygar
    Level 14  
    Witam.
    Mam mały problem bo lutuje transformatorówką ( wellera 120 W piękna rozgrzewa się dosłownie w sekundę ale cena ...~170 zł ) jest super ale- gdy dochodzi do różnych mniejszych rzeczy typu układy scalone gdzie nóżki są oddalone od siebie o 2 mm to zaczyna się problem żeby przypadkiem nie zlutować 2 nóżek na raz. I tu nasuwa się moje pytanie: zastanawiałem się nad stacją lutowniczą Xytronic 136esd jest ona stosunkowo tania , i nad lutownicą oporową wellera 40 W cena około 90 zł. I co jest lepiej kupić stację gorsza firma (ale stacja), czy porządną (tak myślę) lutownicę oporową ? Ja zasadniczych różnic nie widzę miedzy stacją a lutownicą oporową, prócz płynnej regulacji temp. Zresztą i tak większość osób które posiada stację bardzo rzadko korzysta ze zmiany temperatury. Co polecacie ? Więc lepiej kupić dobrą lutownicę oporową, czy gorszą stacje lutowniczą ? Proszę o szybką odpowiedź.
    220w
    Level 15  
    temperatura jest bardzo ważna może kolega nie docenia jej bo nigdy nie uszkodził żadnego elementu przez przegrzanie, może do rezystorów wydaje się to bez sensowne choć i tu można się kłócić to wszystkie inne elementy są dość wrażliwe na temperaturę.
    u mnie w domu mam i taką i taką lutownicę, ale cenie sobie kontrole temperatury.
    może kolega nie ma zamiaru zajmować się na poważnie dużymi układami, to w tedy nie ma to większego znaczenia, i trzeba pamiętać o tym że od czasu do czasu można wymienić grot, albo go po prostu zmienić.
    wybór należy do kolegi, a na temat jakości to nie będę się wypowiadał bo nie pracowałem z żadną z tych lutownic
    sztygar
    Level 14  
    Dziękuje za odpowiedz , przekonałeś mnie nad tą stacją ... tylko nie wiem jaką kupić na początek i nie mam za dużo pieniązków do wydania... co byście polecili na początek dodam tylko ze mam spore doswiadczenie z lutowaniem transformatorówką.

Dodano po 1 [minuty]:

Myslałem coś około pt 936 czy wystarczy na początek lutuje około 4 godz tygodniowo
    220w
    Level 15  
    wystarczy ci prosta stacja, ale jak miał byś okazje to spróbuj dorwać egzemplarz w ręce i zobaczyć czy ,,leży ci w dłoni,,
    sztygar
    Level 14  
    Jak mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć to bardzo bym prosił...
    Wiem że ten temat był poruszany wiele razy ale wciąż nie wiem czy stacja pt 936 wystarczy i posłuży mi choiciaż rok przy lutowaniu ok 4 godz dziennie ...
    robik2
    Level 16  
    Mam podobną stację (aoyue936) i lutuję nią trochę jest całkiem ok mimo że dużo osób narzeka. Największą jej wadą jest to że ma bardzo małą moc i podgrzanie czegokolwiek większego sprawia duży problem więc lutownica ta nadaje się tylko do bardzo drobnych elementów smd. Jeśli lutujesz też elementy przewlekane to kup coś mocniejszego (Xytronic, Solomon ) tak aby miało koło 60W.
    sztygar
    Level 14  
    Ahaa dzięki a możesz mi powiedzieć ile mniej więcej się nagrzewa grot ??
    Stary1952
    Level 32  
    sztygar wrote:
    Więc lepiej kupić dobrą lutownice oporową czy gorszą stacje lutowniczą

Witam .
    W myśl zasady " tanie mięso psi jedzą " na Twoim miejscu wolał bym kupić porządną lutownicę oporową z regulacją temperatury niż byle jaką stację . :?:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=JBC-30S#id_category%3D100177%26
    Byle jaka stacja długo Ci nie posłuży ( markowe są bardzo drogie ) a lepsza oporowa może służyć przez długi czas . :D
    Do lutowania większych elementów masz już mocną transformatorową .
    Wybór należy do Ciebie . :D
    Pozdrawiam .
    sztygar
    Level 14  
    Kurde to już sam nie wiem :p przeglądałem link który mi podałeś i jest tam kilka fajnych ale też ich cena... widziałem bardzo fajnego wellera za 90 zł tylko zastanawia mnie jego moc bo jest to tylko 20 W Czy ona ''da radę'' nie zawiodę się na niej ?? ile około rozgrzewałby się w niej grot?? Ale widziałem też lutownice oporowom solomona 25 W za 55 zł co myślicie o tym ?? Co byście wybrali ?? Tą lutownice oporowom czy chińską stacje ??
    Stary1952
    Level 32  
    Link który Ci podałem to firma która do tanich nie należy . :?:
    Możesz poszukać podobnych dużo tańszych . :D
    Lutownice oporowe małej mocy nagrzewają się stosunkowo szybko ( mała masa )
    Ważna jest regulacja temperatury , bardzo ułatwia lutowanie nie przegrzejesz lutów ani elementów .
    Pozdrawiam .
    sztygar
    Level 14  
    Ale ta wellera (mam zaufanie do tej firmy po tym jak używam ich transformatorówki) 20 w za 80 zł ile mniej więcej by się nagrzewała 30s ??
    Stary1952
    Level 32  
    Nie mam takiej więc nie chcę Cię wprowadzać w błąd , ale sądzę , że dobrze myślisz - czas 30 s wydaje się realny . :|
    Pozdrawiam .
    sztygar
    Level 14  
    Na allegro teraz widzę wellera ale 40 W za 80 zł tylko ma dziwny grot ... przy tej lutownice groty są wymienne ??
    Link do allegro usunięty.Regulamin.[rubens]
    MCB
    Level 27  
    Żaden z Kolegów nie zwrócił uwagi na dość istotny szczegół:
    Bardzo istotne jest napięcie zasilania grzałki lutownicy. Do lutowania elektroniki lutownica powinna być zasilana napięciem obniżonym, z reguły 24V.
    W przypadku zasilania bezpośrednio z sieci na grocie pojawiają się potencjały, które zwykle powodują uszkodzenia elementów takich jak układy C-MOS i mikrokontrolery. Dlatego na Twoim miejscu kierował bym się opisanym powyżej kryterium.
    Lutownice zasilane z sieci powinno się podłączać tylko i wyłącznie do gniazda z bolcem uziemiającym, ale niestety mało kto o tym pamięta. Przy zasilaniu sieciowym i nieuziemionym grocie, masz duże prawdopodobieństwo, że uszkodzisz układ.

pozdrawiam
    sztygar
    Level 14  
    Więc jaką lutownicę/stację byś polecił ??

Dodano po 4 [minuty]:

Cena około 150 zł
    Stary1952
    Level 32  
    Zobacz na tą lutownicę , jest razem z zasilaczem
    Cena jest trochę wyższa niż zakładałeś , ale do innych na 24V trzeba by dokupić transformator czyli na jedno wyjdzie . :D
    Poszukaj na allegro może będzie taniej .
    Pozdrawiam .
    MCB
    Level 27  
    Jeżeli poważnie myślisz o montażu elektroniki, to za tę kwotę trudno będzie coś kupić. Nie mam niestety rozeznania wśród tanich producentów takich jak Xytronic, czy Solomon. Mogę Ci polecić stację lutowniczą Weller. Na portalach aukcyjnych często pojawiają się egzemplarze używane w cenach poniżej 300PLN w całkiem przyzwoitym stanie.
    Wbrew pozorom Weller jest dość popularny w naszym kraju. Jako alternatywę mogę polecić lutownicę Weller TCP (magnetyczna stabilizacja temperatury). Ostatnio widziałem egzemplarz za 80PLN, oczywiście używany. Do tego transformator separacyjny i masz sprzęt, który posłuży długie lata. Jeżeli chodzi o groty, to raczej nie ma z nimi problemu i za przyzwoite pieniądze masz spory wybór. Dodam jeszcze, że takie groty żyją bardzo długo, w przeciwieństwie do grotów tanich producentów.
    Mogę jeszcze dodać, że używam sprzętu Wellera od ponad 20 lat i jak dla mnie jest to firma godna zaufania.

pozdrawiam
    sztygar
    Level 14  
    Jednak doszedłem do wniosku że nie ma sensu kupować chińskich stacji za 100-150 zł , która mi posłuży pewnie nie dłużej niż rok zdecyduje się pozbierać troche pieniędzy i kupić wellera whs 40 na TME znalazłem tą stację za 260 zł a na znanym portalu aukcyjnym to cena 499 zł ... Myślę że będzie to najlepszy wybór za taką cenę Weller jest to znakomita firma przynajmniej dla mnie posiadam jak napisałem na początku transformatorówkę wellera i ma ona około 10 lat i nigdy nie było z nią problemów...
    MCB
    Level 27  
    Niestety nie znam stacji Wellera WHS. Trudno mi się wypowiadać nt. ich jakości, ale sądząc po cenie nie jest to oryginalny wyrób firmy Weller, a tylko sygnowany jej nazwą.
    Na PW wysłałem Ci linki do sprzętu jaki polecam.

pozdrawiam
    sztygar
    Level 14  
    MCB wrote:
    Niestety nie znam stacji Wellera WHS. Trudno mi się wypowiadać nt. ich jakości, ale sądząc po cenie nie jest to oryginalny wyrób firmy Weller, a tylko sygnowany jej nazwą.
    Na PW wysłałem Ci linki do sprzętu jaki polecam.

pozdrawiam

Rozumiem że stwierdzasz to po cenie ??
    Niech inni się też wypowiedzą na temat orginalności tej stacji...
    Stary1952
    Level 32  
    Witam .
    Rozumiem , że chodzi o tą stację
    Nie sądzę aby to była podróba , jest to najprostsza stacja jaka tylko może być ( trudno to w ogóle nazwać stacją - ot lutownica z obudowanym transformatorem ) . Nie posiada żadnej regulacji temperatury a wg. mnie to jest podstawa do dobrego lutowania . :cry: Nie znam tej stacji ale podejrzewam , że w środku jest tylko transformator na 18V i to wszystko .
    Zauważ , że najbliższy typ stacji z regulacją temp. to koszt prawie trzykrotnie większy , nie chcę Ci nic sugerować , ale ja bym osobiście tej stacji nie kupił . :?:
    Pozdrawiam .
    MCB
    Level 27  
    Jesteś w błędzie szanowny Kolego
    Stary1952 wrote:
    trudno to w ogóle nazwać stacją - ot lutownica z obudowanym transformatorem ) . Nie posiada żadnej regulacji temperatury .

Stacja WHS 40 posiada regulację temperatury w zakresie 200-450°C.
    Z mojego ostatniego rozeznania wynika, że w/w stacja jest produktem Wellera przeznaczonym do zastosowań hobbystycznych, stąd relatywnie niska cena i gorsze wykonanie. Rozwiązanie stosowane przez wiele firm, dla zaspokojenia potrzeb mniej wymagających użytkowników.

pozdrawiam
    ginger78
    Level 21  
    W mojej byłej pracy lutowałem przez 8 godzin dziennie lutownicą Weller WSD81. Aktualnie mam w domu chińską PT803 (z grotem wellera bo oryginalny się nie nadawał). Różnica jest OGROMNA. Kupiłem tego chińszczaka tylko po to by nazbierać pieniądze na coś konkretnego.
    Stary1952
    Level 32  
    MCB wrote:

Stacja WHS 40 posiada regulację temperatury w zakresie 200-450°C.
    Z mojego ostatniego rozeznania wynika, że w/w stacja jest produktem Wellera przeznaczonym do zastosowań hobbystycznych, stąd relatywnie niska cena i gorsze wykonanie .

Pomyliłem się sorry moje niedopatrzenie . :cry:
    Pisze jak byk , regulacja na pokrętle tylko nigdzie go nie widać . :?:
    Chyba , że jest gdzieś w niewidocznym na zdjęciu miejscu . :?:
    W takim razie zmieniam swoje zdanie i uważam , że do celów amatorskich jest zupełnie przyzwoita no i warta tych w sumie niewielkich pieniędzy . :D
    Pozdrawiam .
    MCB
    Level 27  
    Pokrętło regulacji temperatury znajduje się na prawo od widocznej zielonej diody LED. Na pokrętle jest naniesiona skala temperatury.

pozdrawiam
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak dla mnie to jest regulacja temperatury.
    Stary1952
    Level 32  
    Zgadza się na tym zdjęciu przynajmniej coś widać
    Pozdrawiam .
    sztygar
    Level 14  
    Heh troche sie nie zrozumieliście .... Ale już wszytko jasne...Więc chyba warto dopłacic tez 100 zł do pt 937 i mieć orginalny srzęt wellera któr mi posłuży z pewnąścią dłużej niż w/w chińczyk ??

Dodano po 15 [minuty]:

Mam małe pytanie do ginger78
    otóż widze ze sporo używałeś tej stacji minaowice ile czasu nagrzewa się u niej grot ??
    jatzek j
    Level 21  
    Siemanko . Weż sztajger, odżałuj i po namyśle kup odpowiednią lutownicę do precyzyjnego lutowania [ stacja ] , następnie drugą do,,dużych lutów'' i oczywiście lutownicę do wszystkiego czyli czystą trafo . Nie ma lutownicy uniwersalnej tak jak samochodu .
    sztygar
    Level 14  
    Jak bys przeczytał mój temat to vbysa wiedział ze mam trafo wellera 120 W