Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka brandt wm901eco nie grzeje

10 Lip 2004 20:45 5259 24
  • Poziom 10  
    witam
    mam problem z pralką brandt a wlasciwie z grzaniem wody
    gdy daje na gotowanie pralka podgrzewa wode tylko troszke i bardzo szybko przechodzi do nastepnych programow; kiedys gotowanie trwalo dlugo; sprawdzilem grzalke i termostat sa ok
    prosze o pomoc kogos doswiadczonego
    zastanawiam sie czy nie jest uwalony programator (symbol 50306)
  • Poziom 14  
    zobacz czy programator ma z tyłu przekaznik blokady programatora który blokuje programator do chwili osiągnięcia przez dany program temperatury.(jest to przekażnik z blaszką na programatorze)
  • Poziom 10  
    slyszalem o czyms takim jak przekaznik blokujacy obroty silnika programatora, ale nie wiem gdzie go moge znalezc; od gory programator ma pokretlo, od dolu silnik, z jednej strony podlaczenia przewodow a na pozostalych nie ma niczego co moze przypominac przekaznik (moze jest on w programatorze wbudowany)
    wewnatrz pralki znalazlem schemat polaczen elektrycznych z rozrysowanym programatorem i nie moge sie na nim doszukac tego przekaznika; schemat elektryczny wyglada tak grzalka jest podpieta z jednej strony do termostatu (nastawnika) a z drugiej przez pressostat (hydrostat) do programatora
    jesli bylby to ten przekaznik w programatorze to czy to jest do naprawy czy trzeba wymienic caly
    z gory dzieki za pomoc :)
  • Poziom 14  
    jedne typy pralek mają a inne nie,przekażnik jest umieszczony z tyłu na programatorze,jest wymienialny,to może sprawdz kapilarę termostatu jeśli jest regulowany termostat.
  • Poziom 10  
    termostat jest ok sprawdzalem go podgrzewajac plomieniem
    po osiagnieciu zadanej temperatury slychac trzasniecie i obwod sprawdzany miernikiem ciaglosci rozwiera sie
    koncza mi sie pomysly odnosnie pralki; przeanalizowalem prace pralki polar z programatorem typ 770 i tam jest przekaznik i jest to w miare proste
    niestety w moim przypadku jest to bardziej skomplikowane
    dzieki za pomoc
  • Specjalista AGD
    Jaka tam blokada?. W nowych pralkach czegoś takiego nie ma.
    Nie grzebałem w tym modelu, ale założe się, że temperaturą rządzi elektronika. Tam musi być jeszcze jakiś czujnik NTC (w grząłce?). Ten mechaniczny termostat co sprawdzałeś jest stały, czy zmienny (połączony z pokrętłem temp.)? Jeszcze jedno: temp. pokretłem nastawia się płynnie, czy skokowo?
  • Poziom 10  
    w grzalce nie ma zadnego czujnika; wyjalem ja i oczyscilem jest ona trojkoncowkowa (bardzo podobna albo taka sama mialem w pralce p565); co do czujnika temperatury to jest on montowany na dolnej czesci bebna i polaczony cieniutka rureczka z nastawnikiem; zmiana temperatury zadanej jest plynna; w tej pralce eletronika jest tylko do reguacji obrotow silnika podczas wirowania; zastanawiam sie jak moze dzialac taka pralka bez blokady silnika programatora; moze uwalona jest przekladnia w programatorze i za szybko kreci albo hydrostat bo przez niego (wg schematu idzie obwod grzalki do programatora)
  • Specjalista AGD
    No to rzeczywiście można brać pod uwagę programator, choć byłby to rzadki przypadek. Ile jest termostatów? W niektórych pralkach
    programator nie rusza dopuki nie zadziała termostat, nazwijmy go: początkowej temp. (30-40 oC). A może rzeczywiście ta pralka ma programator z blokadą :D
  • Poziom 10  
    na schemacie znalezionym wewnatrz pralki nie widac w programatorze zadnego przekaznika; odnosnie termostatu poczatkujacego to nic takiego nie ma i pralka rusza normalnie tylko podczas gotowania podgrzewa wode tylko troche i bardzo szybko przechodzi programy; moze podeslac zdjecie schematu? dzieki
  • Specjalista AGD
    Ta pralka nie ma blokady, a termostat jest tylko jeden, więc pozostał tylko programato. Niestety.
  • Specjalista AGD
    Z tego co widze na styku programatora wlacza sie przekaznik CTP,ktory zalacza grzalke.Przekaznik ten moze byc zamontowany na tylnej czesci obudowy pralki.
  • Poziom 10  
    analizujac ten schemat wydaje mi sie ze przekaznik ctp to taki patent blokujacy drzwi pralki przed otwarciem podczas pracy; po kabelkach sprawdzalem to jest on tam gdzie zamek gornej klapy
  • Specjalista AGD
    Tak, to blokada klapy. Programator w wyniku uszkodzenia jakichś elementów nie robi określonych przystankow. Czas pracy tego programatora na poszczególnych programach nie zależy ani od stanu grzałki, ani od stanu termoatatu. Nic go z zewnątrz z wyjątkiem blokady nie zatrzymuje.
    Masz tam jeszcze diagram tej pralki? Takie czarne kwadraciki.
  • Poziom 10  
    niestety wiecej juz nic nie ma; zastanawiam sie nad tym czy przypadkiem grzalka nie wywala termiaka (czy jakiegos bimetalu ) podczas grzania, potem jak ostygnie to znowu moze grzac (podobny mechanizm jak w grzalkach czajnikow) zreszta jest on na schemacie wewnatrz grzalki
  • Specjalista AGD
    Ta pralka nawet jak ma spaloną grzałkę to prania nie może ani przyśpieszać, ani skaracać. Nic poza programatorem nie wchodzi w rachubę.
  • Poziom 10  
    no to musze zakupic programator; czy ni wie ktos gdzie to mozna kupic i czy to ma sens (chodzi oczywiscie o cene); nie wiem czy mozna bedzie kupic bo koncern Brandt-Moulinex to egzotyka ale jest podobno wlascicielem polaru
  • Specjalista AGD
    Zabezpieczenie,ktore jest przy grzalce securite jest raczej sprawne bo jest to asekuracja przed nadmiernym grzaniem w wypadku uszkodzenia tego elementu grzalka wcale by nie miala przejscia.
  • Specjalista AGD
    Zanim bym sie chwycil za programator.obejrzal bym dokladnie te blokade pozystorowa klapy,poniewaz ze schematu wynika ,ze przewody grzalki przez nia przechodza,a tam sa dwie pary stykow bimetalowych.
  • Poziom 10  
    zastanawiam sie tylko po co w blokadzie klapy styki bimetalowe ale sprawdze i obejrze jak dziala ten przekaznik
    ---------------------------------------------------------------------
    zastanawiam się tylko po co w blokadzie klapy styki bimetalowe ale sprawdze i obejrze jak dziala ten przekaznik
    Nie pisz post za postem,masz do tego przycisk "zmień".Posty połączyłem POL02
  • Poziom 17  
    Nastaw na jakiś program bez wsadu i po napełnieniu wodą podłącz grzałkę bezpśrednio z sieci.Wtedy sprawdzisz czy napewno grzałka dogrzewa wodę.Możesz nastawić termostat na 90 stopni i sprawdzić miernikiem w którym momęcie rozwiera styki. Co do zabezpieczenia w grzałce,to mam pytanie. Czy konektory są mocowane w plastykowej nakładce? Jeśli tak to mogą być uszkodzone(przegrzane) styki zabespieczenia termicznego rozwierane przez metalowe popychacze.
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Jeżeli sprawdziłeś termostat dokładnie i jego wyłączenie jest zgodne z temperaturą to pozostaje sama grzałka.
    Grzałka jest zabezpieczona termikiem.
    Jeżeli na grzalce jest kamień to odbiór ciepła z niej jest ograniczony a w związku z tym wewnątrz powstaje wyższ temperatura i termik wyłacza wczesniej grzalkę.
    Sprawdz to.
  • Poziom 10  
    dzieki za uwagi pol02
    a wracajac do pralki to grzalka nie jest zakamieniona i testowalem pralke na innej grzalce; tak samo sie zachowywala (orginalna grzalka nie miala kamienia); dzisiaj wymontowalem programator, podpialem mu zasilanie do silnika, testowalem i za szybko przechodzi program gotowania; sprawdzilem tez sprezynke i dwie dzwignie jak radzil mi bleble i sa ok (przynajmniej nie widac zadnych uszkodzen); wydaje mi sie ze jedynym ratunkiem bedzie wymiana programatora
  • Użytkownik usunął konto