Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altium Designer zamiana pinów

25 Gru 2009 23:49 4078 29
  • Poziom 32  
    Witam

Mam pytanie dotyczące modułu PCB jak zamienić piny np rezystora miejscami

To znaczy zamienić je ze sobą chodzi mi o analogiczną funkcje jak w eaglu jak się nie mylę to tam jest "swap pin"

I jeszcze jedno jak zmienić właściwości kilkunastu komponentów naraz tzn np wszystkie 50 rezystorów z górnej warstwy chcę przerzucić na dolna

Wiem że da się to zrobić pojedynczo ale chodzi mi oto aby to zrobić za pomocą jednej operacji

I jeszcze jeden szczegół dlaczego po zmienieniu obudowy elementu na PCB i zapisaniu a następnie zaktualizowaniu płytki powraca mi stara obudowa która jest na schemacie jest to denerwujące a w przypadku wprowadzania zmian na schemacie doprowadzające do furii :P

Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witaj,
    Co do "hurtowej" zmiany właściwości elementów trochę trudno tłumaczyć bez screenshotów.Po kolei - zaznaczasz pojedynczy element następnie prawoklik i na samej górze najeżdżasz na find similar objects zaznaczając odpowiednie pola zaznaczasz wszystkie elementy , których właściwości chcesz zmienić.Po zaznaczeniu powinien Ci się otworzyć PCB Inspector lub wywołujesz go z dolnego menu po prawej stronie (zakładka PCB ). W oknie inspectora zmieniasz np. z top layer na bottom layer i oznaczone elementy zostaną przeniesione pomiędzy wybranymi przez Ciebie warstwami.Trochę to jest mylące ,że w oknie Inspectora przyciski wyboru pojawiają się dopiero po podświetleniu konkretnej właściwości.Jest to ogólna zasada zmiany właściwości wielu elementów naraz.Niestety , jeżeli nie możesz "wybrać" wszystkich elementów na których Ci zależy , to musisz budować dokładniejsze pytanie (opcja build query).
    Pozdrowienia
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    blue_17 napisał:
    Mam pytanie dotyczące modułu PCB jak zamienić piny np rezystora miejscami

Złap, naciśnij dwa razy spację - rezystor się obróci. Potem umieść go w tym samym miejscu.

blue_17 napisał:
    I jeszcze jeden szczegół dlaczego po zmienieniu obudowy elementu na PCB i zapisaniu a następnie zaktualizowaniu płytki powraca mi stara obudowa która jest na schemacie jest to denerwujące a w przypadku wprowadzania zmian na schemacie doprowadzające do furii :P

Ty zmieniłeś obudowę na PCB, ale schemat o tym nie wie! Schemat jest elementem nadrzędnym, zatem przy ponownej aktualizacji płytki wszystkie informacje są brane ponownie ze schematu.
    Możesz skorzystać z polecenia Update Schematic z poziomu PCB, ale funkcja ta nie zawsze działa poprawnie. Możesz też, przy aktualizacji płytki znaleźć i odznaczyć niepożądane zmiany na pojawiającej się liście. Najlepszym wyjściem jest jednak dbanie o to by schemat był poprawny i wszystkie obudowy były ustalone właściwie.
  • Computer Controls
  • Poziom 32  
    Dziękuje kolego ZbeeGin

ale czy w takim razie da się obracać jakoś rezystor w przeciwna stronę niż robi to się spacją pomijając opcję we właściwościach danego elementu ?
  • Poziom 38  
    A w jakim celu chcesz go obracać w drugą stronę? Nie widzę w tym sensu. Zwłaszcza, że rezystor ma tylko dwa wyprowadzenia.

DXP daje oczywiście takie możliwości:
  • Poziom 32  
    Ma kolega rację :)

Ale od początku chodzi mi o taką możliwość że....

W sytuacji kiedy nie mam jeszcze ścieżek tylko same połączenia to aby uprościć połączenia np skrzyżowane muszę obracać komponenty

Czy jest taka funkcja aby po jej zastosowaniu połączenia się same uprościły poprzez zamianę wyprowadzeń bo nie ma znaczenia jak podłącze rezystor lub jeśli mam parę takich samych układów w jednej obudowie to aby program pozamieniał je pomiędzy sobą

Wiem że kolega odpowie mi że Designer po usunięciu ścieżki przyciąga połączenie odpowiednio do zastosowanych zasad wcześniej (tj ustawionych przez użytkownika) :)
  • Poziom 38  
    Chyba za dużo od maszyny żądasz.

Nie. Altium Designer nie posiada takiej opcji, która na podstawie słownego opisu typu "Zrób Migacz LED" wykonał odpowiedni schemat, PCB, wydrukował, wytrawił i zmontował.
  • Poziom 32  
    Dziękuję taka odpowiedź mnie zadowala :)

Ale jestem zdziwiony bo to Eagle potrafi i to dosyć rozjaśnia sytuację na początku ale niema co porównywać tych dwóch programów z oczywistych względów :)

Pozdrawiam
  • Specjalista Automatyk
    PROTEL od samego początku nie miał opcji zaawansowanych dotyczących logicznej zamiany pinów i bramek na płytce. Czemu tak jest nie wiem, ale takie funkcje na pewno posiada dosowy P-CAD, PADS, CADSTAR czyli wszystkie bardziej zaawansowane systemy projektowe. Nie będę się rozpisywał jak bardzo jest to przydatna funkcja zwłaszcza jeśli posiada funkcję AUTO.
    Wawrzo.
  • Poziom 32  
    A jednak widziałem film instruktażowy gdzie przy układzie FPGA był właśnie tak zamieniane piny.
  • Specjalista EDA
    W najnowszym dopiero Altiumie wprowadzono Pin and Gate swap. Rzeczywiście, kolega Wawrzo ma rację, w niektóych sprawach nawet taka prosta zabawka jak Eagle jest lepsza od Altiuma. jak pamiętam, już wersja 4.11 Eagla z roku 2001 miała Pin and Gate Swap.

Co do ponownego połaczenia sieci typu connection na płytce w jak najkrótszy i najprostrzy sposób, o ile pamiętam, w eagle jest to rastnet, a w Cadstarze opcja ta nazywa się reconnect
  • Poziom 32  
    Mógł by kolega przybliżyć gdzie mogę znaleźć to funkcję jest to w formie ikony lub polecenia ?
  • Specjalista EDA
    Nie wiem, gdzie ona jest. Nie używam Altiuma. Może ktoś obeznany w nim odpowie na to pytanie. Informację o istnieniu Pin and Gate Swap posiadam ze strony www bodajże polskiego dystrybutora.
  • Specjalista Automatyk
    O ile się orientuję ta opcja w protelu dotyczy tylko FPGA tak aby optymalnie dopasować układ wyprowadzeń do PCB, ale mogę się mylić.....
    Wawrzo.
  • Poziom 38  
    Wawrzo. napisał:
    O ile się orientuję ta opcja w protelu dotyczy tylko FPGA tak aby optymalnie dopasować układ wyprowadzeń do PCB, ale mogę się mylić.....

Jest trochę inaczej. Przeczytacie o tym w pliku pomocy pod tytułem: AP0138 Pin and Part Swapping with Dynamic Net Assignment.PDF
  • Poziom 30  
    Altium Designer ma już od dawna opcję Part i Pin Swapping. Nie tylko dotyczy to FPGA. Na przykład można zamienić piny w drabince rezystorowej (np. przy podciąganiu portów). Nawet potrafi całkiem nieźle sam zrobić optymalizację (automatycznie). Natomiast żeby to zrobił potrzebuje odpowiedniej konfiguracji. To znaczy jeżeli się umożliwi zamianę wszystkiego ze wszystkim to wyjdzie piękna płytka bez skrzyżowań, ale nadająca się tylko do kosza. Bez przeczytania dokumentacji się nie obejdzie.
  • Poziom 32  
    A jak nazywa się lub gdzie znajduje się ta funkcja w Designer-ze ?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Tools->Pin/Part Swapping (w edytorze PCB)
    Tylko na prawdę żeby uzyskać żądany efekt trzeba przeczytać dokumentację.
  • Poziom 32  
    Error mi wyskakuje :(
  • Specjalista Automatyk
    Nie martw się mnie też. Zajrzałem do tego manualu, poczytałem i stwierdzam że to kiepski system.
    Ja projektując symbol rezystora dla schematu określam mu EQ pinu oraz EQ elementu,
    inaczej mówiąc wskazuję czy dane piny mogą się zamieniać z którymi i czy dany element może być zamieniany z innymi. Mogę określić czy np. scalak składający się kilku wzm. operacyjnych może być zamieniany w danej strukturze czy może to robić także między całymi kostkami. Mogę sobie zrobić wiele innych kombinacji których tu niema a które ułatwiają późniejszą pracę z PCB. I to wszystko ustalam już na etapie kreowania elementu!!!, oczywiście na schemacie można to dowolnie zmieniać. Protel też na wiele pozwala ale w dość zagmatwanej formie. Jeśli porównam to z systemem w PADS-ie to różnicę widać od razu.
    Wawrzo.
  • Poziom 30  
    Żeby "działało" trzeba zrozumieć mechanizm. Zamiana pinów musi dotyczyć tego samego elementu (np. drabinka rezystorowa), trzeba w Tools ->Pin/Part Swapping -> Configurations w kolumnie Pin Group przypisać pinom, które mogą być zamieniane ten sam symbol (najlepiej tą samą cyfrę) i na schemacie we właściwościach elementu zaznaczyć (odblokować opcję), że piny mogą być zamieniane. Później wybieramy albo tryb automatyczny albo interaktywny i "zwykle" :-) działa. Nie wiem dlaczego wyskakuje błąd. Podeślij projekt na PW to sprawdzę. Nie ma sensu dalej rozwijać tego tematu bez konkretów. Jest zbyt obszerny.
    Rzeczywiście trzeba przyznać że Altium Designer nie jest programem "ikonkowo-obrazkowo-klikanym", który potrafi obsługiwać nawet małpa. Niestety trzeba tu trochę wiedzy i umiejętności czytania instrukcji. Wtedy dopiero działa.
  • Specjalista Automatyk
    Kolego projektowaniem zajmuję się od 89r. i jakieś doświadczenie mam.....
    Co do testu to spróbuj wczytać projekt PCB Auto-routing i wybrać z menu pin/part swapping > configure.
    To taki mały przykład z tych dołączonych do oryginalnej dystrybucji programu.
    Kiedyś w pracy zawodowej korzystałem z PROTELA ale moja korporacja podjęła decyzję o migracji do systemu MENTORA i nic więcej na ten temat nie będę pisał bo szkoda na to czasu.
    W każdym razie czas wdrożenia prototypu wyraźnie się skrócił mimo tej tak zwanej ogromnej integracji PROTELA w stosunku do innych programów.
    Oczywiście wiele argumentów z tych które zadecydowały u mnie w firmie wynikało z tego że pracuję w korporacji która obejmuje wiele krajów i dość specyficzne dziedziny produktów. Dla większości dużych firm będzie to całkiem niezły produkt spełniający z naddatkiem ich potrzeby.
    Wawrzo.
  • Poziom 30  
    Ja projektuje "na poważnie" od 1994. Ale mniejsza o to. Mnie chodzi tylko o fakt, że co jakiś czas czytam "program do kitu", "do niczego się to nie nadaje"," totalna porażka" bez żadnego uzasadnienia.
    Kolego Wawrzo podajesz przykład niekompletnego projektu płyki PCB (brakuje schematu) i twierdzisz, że "nie działa". Oprócz tego, że mechanizmu nie można użyć w takim okrojonym projekcie to wcale nie można na tej podstawie powiedzieć, że wszystko jest tragiczne zrobione. A poza tym oprogramowanie informuje wyraźnie o problemie (np. przy próbie interaktywnej zmiany pinów) i nie zgłasza błędu krytycznego. Ale ogólnie to masz rację, że dołączonych przykładów można mieć zastrzeżenia.

Wcale nie twierdzę, że Altium Designer jest idealnym oprogramowaniem do PCB. Niektóre "wynalazki" programistów Altium nie raz mnie denerwowały (np. w kolejnej wersji dodali automatyczne usuwanie otworów z padów SMD - dlaczego nie mogę sam zdecydować?) Na dłuższą metę jednak w odniesieniu globalnym ma to sens ( bo jaki potentat elektroniczny na świecie jeszcze robi PCB jednostronne?). A indywidualne przyzwyczajenia to już inna bajka. "Szaraczki" dawno przestały się liczyć.
    W sumie nie ma się o co spierać. Każdy program będzie miał lepsze i gorsze rozwiązania. Wszyscy mamy prawo do własnych wyborów i oceny indywidualnej. A jeżeli coś nie chce działać tak jak byśmy chcieli to trzeba poszukać rozwiązań w szerszym gronie (nawet jeżeli problem wydaje się być banalnym lub mocno życzeniowym) - takie jest moje zdanie na ten temat.
    A swoją drogą pytanie do kolegi blue_17: udało się zrobić to co chciałeś czy się poddałeś?
  • Specjalista Automatyk
    A po co mi schemat do zamiany pinów i bramek ?. Netlista jest wczytana.....
    Normalnie (P-CAD i PADS) zawsze mogę wykonać automatyczną zamianę i tylko tworzony jest tak zwany plik ECO dzięki któremu mogę uaktualnić schemat. Dodatkowo w starym dosowym P-CADZIE mogę utworzyć grupy elementów które powinny być rozmieszczane jak najbliżej siebie (to do autoplace) a także określić bieg poszczególnych ścieżek , ich kierunek i priorytet podczas trasowania (to do autoroute). To sprawdzony i niezawodny sposób stosowany w kilku programach.
    Protel odkąd pamiętam kulał z tak zaawansowanymi systemami i wiele rzeczy trzeba było robić na piechotę. Niby coś jest a nie działa zbyt dobrze.
    Dla większości firm niestanowi to żadnego problemu, i tak na pewno osiągniemy wyznaczony cel, tylko czas na to przeznaczony będzie musiał być troszkę większy.
    Kazdy uzywa takiego oprogramowania jakiego moze uzywac lub jakiego chce, poza tym przyzwyczajenie i nabyte doświadczenie jest bardzo ważne i to ono decyduje o naszych preferencjach.
    Wawrzo.
  • Specjalista EDA
    Co to za system swappingu, gdy przy wadliwej konfiguracji program pozamienia ze sobą wszystko co jest możliwe na projekcie, sam to kolego w poście napisałeś:
    "To znaczy jeżeli się umożliwi zamianę wszystkiego ze wszystkim to wyjdzie piękna płytka bez skrzyżowań, ale nadająca się tylko do kosza."

Coś mi sie wydaje, że ten system wprowadzono na siłe, w pośpiechu, bo tego wymusiła konkurencja, przecież nie do pomyślenia że "wszystko mający" program nie ma takiej funkcji jak swapping, która jest obecna nawet w prostym Eagle.

Wśród kilku spraw, które się mi podobają w tym programie, to interfejs. I za to lubię Altiuma, bo jego obecność wymusza na konkurencji nareszcie zmiany w obsłudze. Przykład Cadence czy Zukena. Nareszcie Zuken zobaczył, że mamy 21 wiek, i czas wymienić archaiczny interfejs z lat Windowsa 95 na coś na miarę czasów. Pewnie usłyszał też moje narzekania w kwestii tragicznej obsługi myszki i interfejsu, bo z poufnych materiałów dostępnych tylko dla dystrybutorów czytam, że Cadstar będzie wydawany co pół roku, a w każdej nowej wersji zmiany przede wszystkim w interfejsie i obsłudze myszy - przykład już jest w 12-stce, 11 gestów myszy (coś jak w Operze), animowane toolboxy itp. Od tej wersji program zacznie się upodabniać do Altiuma.

Ale wracając do swappingu, wcale nie tak dawno to wprowadzono do Altiuma - na pewno w DXP 2004 tego nie ma (pytałem inżyniera w jednej firmie), więc jest to wprowadzone w którejś wersji Designera. Jak pisałem, nieco nie przemyślane narzędzie.

Może przykład w Cadstarze, jak powinno ( i jak jest, a pewnie podobnie w innych programach) to wyglądać, już na etapie bibliotek, wówczas nie ma możliwości popełnienia błędu, bo program po prostu na to nie pozwoli.

Tu kolega Wawrzo ma rację, swap w profesjonalnym systemie powinien być definiowany na poziomie biblioteki, bo tylko wówczas mamy w projekcie kontrolę nad tym. To co Altium proponuje, to sposób na błędy popełnione przez nie obytego w programie uzytkownika. I brak schematu nie ma tu nic do rzeczy. Swappingu dokonujemy na projekcie płytki, gdy zajdzie potrzeba uproszczenia sobie pracy przy trasowaniu, i w tym celu zamieniamy jednakowe komponenty czy wyprowadzenia, bo tak będzie łatwiej. Potem tylko trzeba uaktualnić schemat.
  • Poziom 32  
    Nie wiedziałem że taka duża dyskusja może się rozpocząć od takiego "małego pytania" :)

Co do Cadstara to jeśli upodobni się do altiuma to chyba z niego będę korzystał ponieważ moje odczucia są takie że, Cadstara trochę odmiennie się obsługuje ale jest naprawdę dobry "mam mądry automat do prowadzenia ścieżek" o czym się kiedyś przekonałem, ale strasznie denerwowało mnie "nieprecyzyjne" posługiwanie się myszą.
    Więc go porzuciłem.

A może ktoś wie kiedy tą funkcję dopracuje altium ?
  • Specjalista EDA
    No, tak, małe pytanko, a dyskusja na kilkanaście postów. :-)

Teraz już z ta myszą w Cadstarze o wiele lepiej, chocby te gesty myszy, ciekawe narzędzie:

No i co najlepsze: nareszcie, po moim utyskiwaniach w kierunku Zuken mamy narzędzie do migracji z całymi projektami i bibliotekami z Padsa (juz działa), OrCada ( już w styczniu będzie) i Altiuma (w marcu).

W maju wyjdzie wersja 12.1 i kolejne poprawy w inerfejsie. To poufne, ale przecież nic się nie stanie:

Kolorystyka interfejsu:

I to:

To tylko część z tego co będzie w maju.

Reszta z nowości, to P.R. Editor, czyli to mądre do trasowania i placementu też się zmieni, gesty myszy, i kilka innych usprawnień. A także w pozostałych modułach programu.
  • Poziom 30  
    Zamiana pinów (swapping) jest na pewno w DXP6. Zmiana pinów w Altium nie musi tylko dotyczyć zmian w bibliotece symboli, ale również przełożenia wyłącznie nazw sieci na schemacie. Skoro ktoś to tak zaprojektował to albo będziemy stosować zgodnie z założeniem albo wcale. To akurat jest dla mnie jasne. Czy takie rozwiązanie jest dobre - nie wiem. Mnie to nie jakoś nie utrudnia projektowania.
    A teraz o tym co napisałem w części "wszystko ze wszystkim". Co się jeżeli dopuścimy zmian pinów związanych z zasilaniem albo sygnałami zegarowymi np. w FPGA? Nie wiem czy inne programy są w stanie wykryć błąd niezależnie gdzie robi się definiowanie grup pinów. A jeżeli istnieje mechanizm detekcji głupoty projektanta to chętnie go poznam.

Co do braku schematu. Nie wyobrażam sobie uczestniczyć w projektach (wieloosobowych), w których każdy z projektantów stosuje swoje własne metody projektowania w dodatku niespójne z metodami innych. Sam wielokrotnie przekonałem się o dobrych stronach standaryzowania projektów (i umieszczania wszystkich informacji wynikających ze standardu niezależnie czy mi się to podoba czy nie).

Ale to co piszę jest tylko moim spojrzeniem na dany temat i na pewno nikomu nic nie chcę narzucać.
    Poza tym w żadnym razie nie jestem również zainteresowany zwiększeniem sprzedaży i popularyzacją jakiegokolwiek oprogramowania.
  • Specjalista Automatyk
    Bez względu ile osób pracuje nad PCB jest tylko jeden plik ECO. Zapobiega to jakimkolwiek pomyłkom i rozbieżnościom, bardzo proste i efektywne. Oczywiście ALTIUM poszedł troszkę inną drogą i w niektórych wypadkach może to mieć pozytywne skutki ale ja nie korzystając z niego nie mogę nic na ten temat powiedzieć.
    Wszystkie najnowsze i liczące się programy umożliwiają pracę zespołową a dosowy P-CAD dawał tą możliwość już w wersji 6.0 (1994r.!!!).
    Co do pinów zasilania to projektując symbol na schemacie określam które piny to zasilanie i nie mogę ich ruszyć, też proste i efektywne i robię to tylko raz a z tego co widzę to w PROTELU muszę to ustawiać na każdym PCB (może się mylę ?).
    No i absolutnie nie jestem dystrybutorem oprogramowania.
    Wawrzo.
  • Poziom 30  
    Jakoś przyzwyczaiłem się do analizy schematów (znów indywidualne podejście).
    Po ostatnim poście chyba zrozumiałem o co Ci chodzi. Rzeczywiście, gdybym przy każdym PCB miał robić konfigurację każdej drabinki rezystancyjnej to bym dostał "kota" :-). Altium też umożliwia konfigurację "pin swapping" już na poziomie biblioteki symbolu. I w tym miejscu mogę zablokować (choć można to odblokować w dowolnej chwili) piny "specjalne". To co pozostaje dyskusyjne to w zasadzie blokowanie dużej części projektu jeżeli
    czegoś brakuje np. schematu i projekt nie jest kompilowalny. Ale myślę, że to nie jest aż taki problem.