Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trawiata 311D - przeróbka

26 Dec 2009 01:48 1307 10
 • Level 10  
  Witam wszystkich serdecznie.
  Przeszukałem całe forum i na temat tego wzmacniacza dowiedziałem się tylko tylko tyle że jest on kapryśny i dość oporny w serwisowaniu. Rozbierając go do wymiany załącznika przeraziło mnie upchanie tylu elementów na tak małej powierzchni.
  Z biegiem czasu nasunęło mi się pytanie skoro to cudo ma ponad 20 lat czy nie warto by było podnieść mu mocy np z tych sugerowanych 20W na powiedzmy 40 ?
  Chciałbym bardzo móc go przerobić ale znając żucie trzeba będzie większe trafo, które się zapewne w obudowę nie zmieści i leprze tranzystory na końcówce mocy które nie będą współgrały z resztą . Dodam że wzmacniacz ten dostałem od kolegi z 6 miesięcy temu a używam go może z miesiąc i nic w nim nie wymieniałem żadnych elektrolitów nic ... poza bezpiecznikami . Chciałbym wiedzieć jeszcze jaki ma być bezpiecznik na końcówce mocy i w jakiej klasie pracuje ten wzmacniacz, gdyż mam tylko jeden bezpiecznik pomiędzy radiatorem a gniazdami wyjścia a mój nauczyciel elektrotechniki podejrzewa że to klasa A. Proszę o uświadomienie mnie co do przeróbek i sugestie na temat renowacji. (dodam że od nowości nic w nim nie było grzebane ani wymieniane)

  pozdro i dzięki wszystkim za odpowiedzi
 • Helpful post
  Level 37  
  Kolego! Wiele z interesujących cię informacji znajdziesz na forum. O możliwościach przeróbki także. Jak słusznie zauważyłeś, obudowa jest zbyt mała aby zmieścić w niej większy transformator. Kwestię "lepszych" tranzystorów litościwie pominę. Nie popisał się też hipotetyczny nauczyciel-w Polsce nie produkowano seryjnie (pomijam nieliczne audiofilskie konstrukcje) wzmacniaczy pracujących w klasie A. Ich niska sprawność drastycznie podnosi koszt ze względu na same gabaryty. Do tego dolicz koszt ogromnego transformatora, radiatorów itd. Schemat wzmacniacza WS311D jest dostępny. Szczegółowe dane znajdziesz tam. Co do serwisowania, to także powielasz jakieś mity. Wzmacniacz nie różni się specjalnie od innych konstrukcji z tamtych lat, w pewnych szczegółach nawet je przewyższa. Toteż jego awaryjność jest podobna.
 • Helpful post
  Level 36  
  O ile z wsadzeniem transformatora, nie było by problemu, wysokość ta sama co w serii PW 90XX, czyli TS120/XX wejdzie. To odprowadzenie ciepła to już byłby problem - pewnie, trzeba by było wymusić obieg mechanicznie. Daruj sobie, sprzedaj i kup większy - gabarytowo i mocowo.
 • Level 10  
  z tego co widziałem po wpisaniu w wyszukiwarkę na elce nazwy wzmaka to wyskakiwały same posty typu ws311d-problem z ....
  co do zmiany to raczej nie bo mam sentyment do Unitry czysty i przepiękny dźwięk jaki daje ten wzmak jest cudowny .
  A czy wchodzi w rachube sama wymiana trafo ?
  mam na nim i tak zamontowany wiatrak 16W/240V 1,7litra powietrza/min gdyż sie troche grzał przy 6 godzinnym słuchaniu na słuchawkach .
  Czy ten wzmak uciągnie mi na jednym kanale 200W ?? czy raczej będzie marnie słychać .
  Kolumny te mają bardzo słaby bas bo postawiono w nich na sopran.
  I czy za cene jaką sprzedam ten wzmacniacz dostane coś większego w mocy i równie dobrego / niezawodnego ?
 • Level 26  
  ARIO92 wrote:
  Czy ten wzmak uciągnie mi na jednym kanale 200W ?? czy raczej będzie marnie słychać .


  :D To chyba jakiś żart. On ma 2x20W.
 • Level 10  
  z testów wynika ze 2 setki uciąga bez problemu i nawet na maxsie nie jest bo by trzeszczały a 150 na maxie tak sobie już grają więc pytam o te 200 ( 150 były 3głośnikowe gwizdek średni i bas)
 • Level 26  
  Głośniki mogą być nawet 1000W. Ten wzmacniacz nie ma żadnych 200W na kanał tylko 20W na kanał. I pisz jednostki bo "150" mi nic nie mówi.
 • Level 10  
  a to te 200W będzie w miarę grało czy będzie cichutkie ??
  a co do tych 20 W/ kanał to chyba żartujecie bo kolumny 100W przy nim na 1/2 trzeszczą a na oscyloskopie nie wykazuje prawie żadnych zniekształceń więc ....
  a co wy sądzicie o wymianie w nim elektrolitów ?
  wymieniać już czy jeszcze nie ?
 • Level 26  
  http://unitra.eu.org/node/286

  Quote:
  ...
  • impedancja ≥220 kΩ
  Moc znamionowa: 2x20 W przy Robc=2x8 Ω
  Zniekształcenia nieliniowe: ≤0,2% dla znamionowych warunków pracy przy f=1 kHz
  ...
 • Level 10  
  to powie mi ktoś w końcu czy da się polepszyć parametry tego wzmacniacza ? bo żal mi go sprzedawać .....
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zostaw go tak jak jest. Nie poprawisz, a zepsujesz całkiem dobry wzmacniacz.

  GM