Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

buczy gramofon... / jaką wkładkę kupić ?

26 Gru 2009 07:25 4026 10
  • Poziom 12  
    Witam

Naczytałem się trochę na tym forum i w innych miejscach w sieci o moim problemie ale nigdzie nie ma konkretów.
    Na początku powiem że gramofon ten ma napęd bezpośredni i system KAM KC-1 który dawany był do nowych tego typu gramofonów, ramię proste.
    Gramofon trochę ciszej gra niż powinien, ale po ustawieniu pokrętła TRIM na max gra prawie dopuszczalnie (uznajmy że to słaby przedwzmacniacz w mixerze, ludzie twierdzą że im normalnie gra).

Problemem jest uciążliwe buczenie które wyraźnie słychać, im więcej basu na mixerze się ustawi to buczy mocniej. Kabelek uziemiający jest podpięty (gdy jest odłączony jest inne buczenie, takie bardziej na średnich tonach czyli połączenie to działa).

Buczenie znacznie nasila się gdy gramofon jest włączony i gdy ramię z wkładką kierowane jest bliżej środka płyty czyli bliżej silnika. Gdy odsunę ramię na wieszak a nawet do tyłu kawałek poza wieszak to buczenie maleje i dopuszczalne by było do słuchania.
    Na wyłączonym gramofonie gdy igła leży na winylu i kręcę płytą to buczenie jest bardzo małe i dopuszczalne. Ale gdy gramofon jest całkowicie odłączony od sieci i ramię kierowane jest w stronę silnika to również słychać nasilające się buczenie, jest ono dużo mniejsze niż przy włączonym ale jednak występuje.

Myślę że problem tkwi w zasilaniu bo po włączeniu przycisku ON na gramofonie od razu buczenie jest znacznie większe niż powinno

Ktoś pomoże w tej kwestii???
  • Poziom 24  
    Sprawdź połączenie wzmacniacza z gramofonem. Czy kable są dobrze podpięte.
  • Poziom 12  
    KJaniczak napisał:
    Sprawdź połączenie wzmacniacza z gramofonem. Czy kable są dobrze podpięte.

Kable są na pewno dobrze podpięte, przecież napisałem że im bliżej środka płyty jest ramię, tym mocniej buczy więc to nie jest raczej wina złego połączenia. Podłączone jest oczywiście do PHONO w mixerze.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Cytat:

Buczenie znacznie nasila się gdy gramofon jest włączony i gdy ramię z wkładką kierowane jest bliżej środka płyty czyli bliżej silnika. Gdy odsunę ramię na wieszak a nawet do tyłu kawałek poza wieszak to buczenie maleje i dopuszczalne by było do słuchania.

Wskazywałby ten objaw na to, że używasz wkładki dynamicznej nieprzystosowanej do pracy w gramofonie z napędem bezpośrednim. Pole elektromagnetyczne generowane przez silnik gramofonu indukuje napięcie zmienne ("buczenia") w uzwojeniach wkładki.

Zmieniałeś wkładkę ?
  • Poziom 12  
    matador123 napisał:
    Cytat:

Wskazywałby ten objaw na to, że używasz wkładki dynamicznej nieprzystosowanej do pracy w gramofonie z napędem bezpośrednim. Pole elektromagnetyczne generowane przez silnik gramofonu indukuje napięcie zmienne ("buczenia") w uzwojeniach wkładki.

Zmieniałeś wkładkę ?

Nie zmieniałem bo to koszt który może okazać się bezskuteczny dlatego że jak wspomniałem gramofony te sprzedawane były z tymi wkładkami i ludzie którzy maja takie gramofony z tymi właśnie wkładkami nie narzekają na "buczenie". Pojadę do znajomego niedługo i spróbuję innej wkładki ale to dopiero po nowym roku. Odezwę się czy problem zniknął.
    PZDR
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Witam ponownie

Byłem u znajomego z gramofonem, włożyłem jego wkładkę której używa w starej odsłuchowej maszynce Technicsa SL 1700MKII, była to wkładka Dual DN 239, efekt: ŻADNEGO BUCZENIA

Włożyłem też drugą inną wkładkę od jakiegoś starego gramofonu UNITRY i również buczenia nie było.

Piny w mojej wkładce są podłączone tak samo jak w testowanych powyższych wkładkach, natomiast coś mi nie pasuje po wyjęciu igły... ona za luźno tam siedzi i wygląda mi na to że czegoś tam może brakować?.... poniżej zamieszczam zdjęcia:

czy na końcu igły (nie od strony styku z płytą winylową) nie powinien być jakiś metalowy element?
    buczy gramofon... / jaką wkładkę kupić ? buczy gramofon... / jaką wkładkę kupić ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie znam tego modelu igły/wkładki, ale myślę, że mogę potwierdzić Twoje przypuszczenia. Brakuje metalowej, mosiężnej skuwki, która powinna znajdować się w miejscu zaznaczonym strzałką.

W tego typu igłach, por. igły do polskich wkładek MF, skuwka wsuwa się do otworu we wkładce.

GM
  • Poziom 12  
    Regulowałem położenie igły wsuwając ją i wysuwając, im bardziej wysunięta tym dźwięk jest mało dynamiczny (ale są to różnice mało zauważalne)
    Wydaje mi się że jednak niczego tam nie brakuje ponieważ gdyby ta skuwka miała by tam być to nie szło by jej wsunąć do wkładki ponieważ otwór w tej wkładce jest bardzo płytki i pozwala jedynie na wsunięcie tego kształtownika który zaznaczyłeś strzałką.

Ale podsumowując: po wyjęciu igły i tak buczy a myślę że nie powinno dlatego chyba nie po stronie igły leży wina buczenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W takim razie musisz rozejrzeć się za inną wkładką.

GM
  • Poziom 12  
    Kupiłem wkładkę Shure SC35C i PROBLEM ZNIKNĄŁ, w dodatku poprawiła się dynamika i głośność odgrywanych płyt (jednak to nie była wina niby słabego przedwzmacniacza tylko samej wkładki), teraz poziom głośności z pyty winylowej dorównuje CD więc da się normalnie coś skleić;]

Trudno było zamocować tą wkładkę do starego headshell'a KAM ale prowizorycznie udało mi się to zrobić aby sprawdzić wkładkę (muszę jeszcze nabyć inny headshell lub same dłuższe śrubki o małej średnicy).

Temat można zamknąć.